خانه ملت گزارش می دهد:

درآمدهای صادرات منهای نفت

کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و توسعه صادرات غیرنفتی یکی از ضروریات امروز اقتصاد کشور است که نیاز به برنامه ریزی دقیق و کارشناسی دارد در این راستا نقش رایزن های اقتصادی باید پر رنگ تر شود و دولت با ایجاد مزیت های صادراتی بسته های تشویقی را به دست صادرکنندگان واقعی برساند.

خانه ملت؛ در حال حاضر یکی از استراتژی های مهم در توسعه کشور، توسعه صادرات غیرنفتی است که همواره دربرنامه های توسعه اقتصادی کشور مورد تأکید قرار گرفته است، رشد تجارت بین الملل نقش بسزایی در روند توسعه کشورها ایفا می کند.

با توجه به اینکه روند تجارت جهانی با کاهش مواد خام همراه است و تنها منبع قابل اتکاء برای رشد تولید ملی و افزایش درآمد ارزی، صادرات محصولات غیرنفتی است؛ بنابراین توجه به صادرات غیرنفتی یک ضرورت ملی محسوب می شود.بدون شک یکی از ویژگی های اساسی اقتصاد کشور ما، اتکاء شدید به صادرات نفت خام است و افت وخیزهای قابل توجه در درآمد حاصل از آن موجب بروز عدم تعادل ساختاری در بخش های گوناگون می شود و عدم تحقق درآمدهای پیش بینی شده دولت از محل صادرات نفت خام نه فقط بر اجرای طرح های عمرانی و زیربنایی کشور تأثیرگذار است، بلکه بر آینده اقتصاد نیز آثار منفی خواهد داشت.

توسعه تجارت خارجی با رویکرد توسعه صادرات امکانات جدیدی را برای توسعه اقتصادی کشور، از طریق ارتقای سطح تخصص­ها و انتقال دانش و تکنولوژی فراهم کرده، امکانات ویژه ای را برای استفاده مطلوب تر و اقتصادی‌تر از منابع طبیعی در جهت توسعه اقتصادی کشور فراهم و از همه مهمتر اینکه معضل محدود بودن بازارهای داخلی را مرتفع می کند.

ازآنجا که رشد صادرات موجب ورود ارز به کشور و افزایش درآمدهاى اقتصادى مى‌شود،دولت تمهیدات و تسهیلاتى را جهت تشویق و حمایت از صادرکنندگان به کار گرفته تا از این طریق موجب افزایش و تسهیل صادرات شود.

تقابل واردات و صادرات

یکى از راه‌هاى تشویق صادرکنندگان، اجازه ورود اقلام خاصى از کالاهاى مورد نیاز براى تولید کالاى صادره یا به‌طور کلى کالاهایى است که متضمن منفعت مطلوب براى صادرکننده و ادامه صدور کالا و تحصیل امتیاز مجدد ورود کالاهاى موردنظر است.

البته این روش تا آنجا که مربوط به اقلامى مى‌شود که منحصراً در کار تولید مجدد کالاى تولیدى استفاده مى‌گردد، روش مطلوب و اقتصادى است.

مشوق های صادراتی هرگاه در رابطه با ورود کالاهایى غیر ازکالاهاى صادره یا اقلام صادراتى کشور باشد، خصوصاً زمانى که اقلام لوکس و مصرفى را تشکیل مى‌دهد، صرف‌نظر از ضرورت ورود این قبیل کالاها یا عدم ورود آنها، نه تنها فاقد جنبه اقتصادى و مطلوب، بلکه زمینهٔ بى‌ثباتى در امر صادرات را فراهم کرده و به تدریج به‌ صورت آفتى براى صادرات کشور درخواهد آمد، به نحوى که هرگاه دولت چنین امتیازى را نخواهد یا صلاح نباشد اعلام کند،یک‌باره آمار صادرات کشور سیر و شتاب نزولى یا برعکس خواهد یافت،در همین راستا خانه ملت به منظور بررسی بایدها و نبایدها در مسیر افزایش توسعه صادرات غیرنفتی نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی را جویا شده که به شرح زیر است:

رحمانی:توسعه صادرات غیرنفتی نیازمندعزم ملی است/تولیدکنندگان کیفیت کالاها را به استاندارد جهانی نزدیک کنند

رضا رحمانی در گفت وگو با خانه ملت، با بیان اینکه پویایی صنعت هر کشوری به میزان صادرات و استفاده از فناوری بستگی دارد، گفت: با توجه به محدود بودن بازارهای داخلی، باید زمینه صادرات تولیدات داخلی فراهم شود، که افزایش صادرات و حضور در بازارهای جهانی علاوه بر افزایش سطح فروش کیفیت تولیدات را بهبود می بخشد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه توسعه صادرات غیرنفتی نیازمند نهضت ملی است، افزود: توسعه صادرات غیر نفتی از اصلی ترین محورهای اقتصاد مقاومتی است که ارز فراوان وارد کشور می کند.

تولیدکنندگان داخلی کیفیت کالاهای تولید داخل را به استانداردهای جهانی نزدیک کنند

رحمانی با بیان اینکه مقوله استاندارد از نقش و اهمیت ویژه ای در زندگی روزمره مردم برخوردار است، ادامه داد:فرهنگ سازی و ترویج استاندارد در جامعه می تواند، آگاهی مردم را نسبت به این مقوله افزایش داده و در نهایت با تبدیل این آگاهی به مطالبه عمومی منجر به ارتقا کیفیت کالا و خدمات در جامعه شود.

وی یادآور شد: تولیدکنندگان داخلی با نزدیک کردن کیفیت کالاهای تولید داخل به استانداردهای جهانی و کاهش قیمت تمام شده مردم را به استفاده از کالاهای ایرانی ترغیب کنند.

عامل کیفیت و قیمت در رونق اقتصادی، تولید و ایجاد اشتغالزایی بسیار مهم هستند

رحمانی با اشاره به عوامل مؤثر در توسعه صادرات غیرنفتی افزود: چه در بازار داخلی و چه در بازار خارجی عامل کیفیت و قیمت در رونق اقتصادی، تولید و ایجاد اشتغالزایی بسیار مهم هستند که باید به طور جد به آنها توجه کرد.

وی ادامه داد: اگر می خواهیم واحدهای تولیدی دارای برندی خاص بوده و اشتغالزایی را سبب شود باید پذیرفت که ارتقاء و کیفیت کالاها در هر مرحله ای از همه چیز مهمتر است.

ضرورت رفع موانع فراروی صادرات غیرنفتی و ایجاد تسهیلات برای صادرکنندگان

این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: بدون شک برای اینکه محصولات تولید داخل بتوانند در بازارهای جهانی رقابت کنند، باید تولید این محصولات منطبق با استانداردهای جهانی باشند.

رحمانی با تاکید بر لزوم رفع موانع فراروی صادرات غیرنفتی و ایجاد تسهیلات برای صادرکنندگان افزود: در کشورهای همسایه بازارهای بزرگی برای صادرکنندگان ایرانی وجود دارد و باید با استفاده از راهکارهایی همچون ایجاد خط اعتباری برای کشورهای مقصد، زمینه جهش و توسعه صادرات غیرنفتی کشور را فراهم کنیم.

توسعه صادرات غیرنفتی نقش تعیین کننده ای در خروج از رکود دارد

وی با بیان اینکه در مقطع فعلی که اقتصاد کشور در شرایط رکود قرار گرفته، توسعه صادرات غیرنفتی نقش تعیین کننده ای در خروج از این شرایط دارد، ادامه داد: بر اساس نظر اکثریت اقتصاددانان، یکی از پیش‌رانهایی که می تواند به خروج از شرایط رکود کمک کند، توسعه و رشد صادرات غیرنفتی است.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی،با اشاره به نقش رایزن های اقتصادی، در توسعه صادرات غیرنفتی یادآور شد: در دولت یازدهم رایزن های اقتصادی به لحاظ کمی و کیفی پیشرفت مناسبی داشته اند، اما در راستای فعال شدن رایزن ها باید از ظرفیت های بخش خصوصی حداکثر استفاده را انجام داد.

زارع: استراتژی دولت برای توسعه صادرات غیرنفتی تقویت بخش خصوصی باشد

رحیم زارع در گفت وگو با خانه ملت، با بیان اینکه یکی از نقاط قوت و مثبت بودجه سال 95 افزایش مشوق های صادراتی از محل منابع هدفمندی یارانه ها و منابع دولتی است، گفت: این یک نقطه اطمینان برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و توسعه صادرات غیرنفتی است.

نماینده مردم آباده، بوانات و خرمبید در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه دولت می تواند با جهت گیری ها و استراتژی ها و برنامه های خود تأثیرگذار ترین عامل در توسعه صادرات غیرنفتی باشد، افزود: مهمترین استراتژی دولت برای توسعۀ صادرات غیرنفتی می تواند تقویت بخش خصوصی واقعی در اقتصاد و کمک به آنها در ایجاد و تقویت صنعت و تولید برون گرا و رقابتی باشد.

زارع ادامه داد: هر اندازه ارتباط بخش خصوصی و دولت با دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهش بیشتر و نزدیک تر شود، نیاز های جامعه بهتر شناسایی شده و دانشگاهیان بهتر می توانند پاسخ گوی نیازها باشند.

رویکرد تولیدی کشور باید صادرات محور باشد

وی با بیان اینکه رویکرد تولیدی کشور باید صادرات محور باشد، اظهار داشت: کالاهای داخلی باید با کیفیت تولید شوند تا در بازارهای جهانی مشتری داشته باشند.

زارع با اشاره به اینکه استفاده از ظرفیت صنایع و معادن کشور به عنوان یکی از راهکارها در جایگزینی نفت،تاکید کرد:درکشور معادن بسیار غنی وجود دارد لذا ضروری است که استفاده از این ضرورت‌ها در اولویت قرار گیرد درحالی که درآمدهایی که می‌توانسته در گذشته از این طریق به دست آید مورد غفلت واقع شده است.

وی جلوگیری از فرارهای مالیاتی را از دیگر راهکارها برای جبران کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی عنوان کرد و افزود: قطعا جلوگیری از فرارهای مالیاتی و ساماندهی نظام مالیاتی کشور از راهکارهایی است که می‌تواند در بودجه برای جبران کاهش قیمت نفت تأثیرگذار باشد.

نقش بی بدیل رایزن های اقتصادی در احیای فرصت های تجاری کشور

زارع با اشاره به نقش رایزن های اقتصادی در توسعه اقتصاد بین الملل افزود: با وجود ظرفیت های وسیع و بی نظیر ایران در زمینه های مختلف اعم از صنایع غذایی، فرش و صنایع دستی، گردشگری، صنعت، خدمات فنی مهندسی، کشاورزی، پزشکی، هسته ای، نانو و بیوتکنولوژی، صنایع هایتک و دیگر زمینه ها نقش رایزنان اقتصادی و فرهنگی سفارت های جمهوری اسلامی ایران، برای تبیین و احیای فرصت های تجاری کشور، نقشی بی بدیل است.

وی ادامه داد: بخش خصوصی، شاید تولیدکننده خوبی باشد اما در بسیاری از موارد، رایزن و مذاکره کننده خوبی نیست و به مأمن و تکیه گاهی به نام سفارت نیاز دارد.

زارع با بیان اینکه باید با بخش خصوصی فعال در کشورهای مختلفی که به کالا و خدمات و یا بازار مصرفی کشور ایران نیاز دارند ارتباط برقرار کرد، تصریح کرد: ایجاد پل ارتباطی تولیدکنندگان ایرانی با مسوولان، تجار، بازرگانان و سرمایه گذاران خارج از کشور، تهیه بانک های اطلاعاتی قوی و جامع از مجموعه های فعال و توانمند کشورها، در اختیار قراردادن بانک های اطلاعاتی کاربردی، توسعه روابط خارجی و ایجاد زیرساخت های لازم برای گسترده تر ساختن دایره ارتباطی فعالان بخش خصوصی کشور با همتایان خود در خارج از ایران، ضروری است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی،اظهارداشت:ایجاد ارتباط مستقیم با مراجع اقتصادی کشور، اتاق های بازرگانی،خانه های صنعت و معدن و مراکز نمایشگاهی، شناخت و استفاده از ظرفیت های اقتصادی بخش خصوصی در خارج از ایران، هدایت بخش خصوصی در جهت ایجاد و شناسایی بازارهای جدید بدون اکتفا کردن به حفظ بازارهای فعلی، انتظارات واقعی بخش خصوصی از رایزن های اقتصادی سفارت ها است.

بیگی ئیلانلو: بخش های مختلف اقتصادی کشور زیر سایه دلارهای نفتی به فراموشی سپرده نشوند/ضرورت فعال شدن رایزن های اقتصادی در افزایش صادرات غیرنفتی

روح الله بیگی ئیلانلو در گفت وگو با خانه ملت، با بیان اینکه وابستگی به درآمد نفتی کشور را از شکوفایی دیگر بخش های آن باز می دارد، گفت: تکیه بر درآمد بشکه های نفتی مانع شکوفایی بسته های کشاورزی، صنعتی و معدنی شد و این بخش ها زیر سایه دلارهای نفتی به فراموشی سپرده شد.

نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین دژ در مجلس شورای اسلامی، با عنوان این موضوع که صادرات غیر نفتی به خصوص کالاهای صنعتی ضمن ایجاد ارزش افزوده بالا، وضعیت اشتغال در جامعه جوان ایران را بهبود می بخشد، افزود: سبب کسب درآمدهای ارزی برای تامین نیازهای وارداتی در کشور می‌شود و همچنین ضریب تاثیرپذیری کشور از تحولات سیاسی و اقتصادی جهانی که بواسطه تکیه بر اقتصاد نفتی بوجود می‌آید را کاهش می‌دهد.

جهش صادراتی عزم جدی را می‌طلبد

بیگی ئیلانلو ادامه داد: به منظور افزایش سهم کشور در اقتصاد جهانی و دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی پایدار، جهش صادراتی امری الزامی بوده و عزم جدی را می‌طلبد.

تجارت خارجی نیاز به صنعتی شدن، دانش و تجربه لازم برای توسعه اقتصادی را فراهم می آورد

وی با بیان اینکه تجارت خارجی می‌تواند نیاز به صنعتی شدن، دانش و تجربه لازم برای توسعه اقتصادی را فراهم آورد،اظهار داشت:صاردات باعث می‌شود تا بنگاه‌های داخلی در سطح گسترده‌ای به عوامل تولید با هزینه کمتر دست یابند.

تأثیر مثبت مشوق های صادراتی در افزایش حجم تجارت خارجی

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه ایجاد بسته های تشویقی و مشوق های صادراتی در افزایش حجم تجارت خارجی تاثیر مثبتی دارد،گفت: مبلغ 200 میلیون دلار به سرمایه صندوق ضمانت صادرات قرار است اضافه شود که دولت بتواند ضمانت لازم را برای صادرکنندگان ارائه دهند.

بیگی ئیلانلو افزود:غالباً بهره‌وری عوامل صادراتی به دلیل استفاده از نیروی کار متخصص تر، فن‌آوری‌ برتر و تقویت تحرک عوامل تولید از بهره‌وری بخش غیرصادراتی بالاتر است.

توسعه صادرات معضل محدودبودن بازارهای داخلی را مرتفع می کند

وی با بیان اینکه توسعه تجارت خارجی با رویکرد توسعه صادرات امکانات جدیدی را برای توسعه اقتصادی کشور فراهم کرده است، ادامه داد: توسعه صادرات از طریق ارتقای سطح تخصص ها و انتقال دانش و تکنولوژی امکانات ویژه ای را برای استفاده مطلوب تر و اقتصادی‌تر از منابع طبیعی درجهت توسعه اقتصادی کشور فراهم می کند و از همه مهمتر اینکه معضل محدود بودن بازارهای داخلی را مرتفع می کند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به نقش رایزن های اقتصادی در افزایش حجم صادرات،تصریح کرد:با توجه به شرایط ایجاد شده در پساتحریم رایزن های اقتصادی در سفارتخانه ها با تبلیغات مناسب باید نقش فعال تری در افزایش صادرات غیرنفتی و شناساندن پتانسیل های داخلی ایفا کنند.

انصاری: توسعه صادرات غیرنفتی با رونق صنعت پتروشیمی/کاهش خام فروشی؛ افزایش استحکام اقتصاد کشور در برابر تکانه های خارجی

محمدسعید انصاری در گفت وگو با خانه ملت، با بیان اینکه توقف صادرات نفت خام، راهبردی که در اسناد بالادستی مورد تأکید قرار گرفته است، گفت: با توجه به رتبه ایران در زمینه ذخایر نفت و گاز، باید براساس برنامه ریزی های بلندمدت این منابع به ارزش افزوده در قالب محصول نهایی تبدیل و صادر شود و صنعت پتروشیمی کشورمان می تواند در رسیدن به این هدف نقش آفرین باشد.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که صنایع پایین دستی برای توسعه حمایت می شوند، افزود: کمک دولت برای سرمایه گذاری کلان بخش خصوصی سازنده ،در این بخش ضروری است.

ضرورت حمایت از تولید و توان داخلی در توسعه پتروشیمی ها

انصاری با اشاره به ضرورت حمایت از تولید و توان داخلی ادامه داد: با اتکا به توان و منابع داخلی می توان زنجیره ارزش را در پتروشیمی ها گسترش داد تا راهبرد توقف خام فروشی محقق شود.

وی تحقق راهبرد کاهش خام فروشی را سبب افزایش استحکام اقتصاد کشور در برابر تکانه های خارجی دانست و اظهار داشت: به هر میزان که اتکا بودجه جاری کشور به درآمدهای نفتی کم شود به همان میزان تاثیر کمتری از نوسانات بازار جهانی دریافت می کند.

توسعه صنایع مادر راهکار افزایش صادرات غیرنفتی

وی توسعه صنایع مادر در کشور را یکی از راه های افزایش صادرات غیرنفتی خواند و افزود: حرکت به سمت صادرات فرآورده و محصولات نهایی برگرفته از گاز و نفت، ضروری است.

انصاری با بیان این موضوع که شرکت صنایع پتروشیمی کشور اکنون پس از لغو تحریم ها وظیفه دارد برای توسعه صنایع پتروشیمی برنامه ریزی کرده و این صنایع را هدایت و حمایت کند، ادامه داد: همچنین وظیفه دارد سرمایه گذاران را در این بخش جذب کند و برای تدوین و اصلاح قوانین و مقررات این بخش تلاش کند.

شرایط حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی درعرصه پتروشیمی فراهم شود

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه باید شرایط برای حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی در این عرصه فراهم شود،اظهارداشت: باید سودی که در گذشته کشورهای خارجی می برند به هموطنان خود ما برسد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر لزوم گسترش صنایع پتروشیمی کشور خصوصا در حوزه صنایع پایین دستی، تصریح کرد: کشورهای خارجی مواد اولیه ما را می‌گیرند و بعد از فرآوری دوباره محصولات پتروشیمی را با قیمت بیشتر به کشور ما صادر می‌کنند.

امیری خامکانی: صادرات با احیای جوایز صادراتی رونق می گیرد

حسین امیری خامکانی در گفت و گو با خانه ملت افزود: باید پذیرفت اقتصاد یک زنجیره است بنابراین رونق صادرات مشروط به فراهم آوردن شرایط اقتصادی در جهت بهبود وضعیت تولید است.

نماینده شازند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای دست یابی به اهداف اقتصاد مقاومتی باید تمرکز ویژه ای بر روی موضوع تولید صادراتی داشت این در حالی است که انجام این مهم در کاهش نرخ بیکاری تاثیر مطلوبی خواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: ارائه مشوق های صادراتی مانند اعطای جوایز صادراتی و معافیت های مالیاتی می تواند تولید صادراتی را رونق دهد و نباید فراموش کرد عدم ارائه جوایز صادراتی در سال های اخیر باعث شد که صادر کنندگان احساس کنند به آنها توجه نمی شود.

امیری خامکانی گفت: مسئولان سازمان توسعه تجارت و دیگر مسئولان ذی ربط در زمینه صادرات باید در عمل از تولید صادراتی حمایت کنند.

ضرورت ساماندهی وضعیت گمرک

وی ادامه داد: باید توجه داشت تولید کنندگان برای واردات برخی مواد اولیه مجبورند ارز مورد نیاز را از بازار آزاد تامین کنند، بنابراین برای حمایت از صادرات باید ارزهای حاصل از صادرات نیز تا برقراری ثبات در بازار، به نرخ معقولی خریداری شود.

امیری خامکانی گفت: ساماندهی وضعیت گمرکات کشور نقش مهمی در تسهیل صادرات خواهد داشت و نباید فراموش کرد که ساماندهی اقتصاد کشور تنها به موضوع هدفمندی یارانه ها محدود نمی شود.

وی گفت: متأسفانه سابقه نشان داده که دولت گذشته از بخش تولید و صادرات به اندازه کافی حمایت نکرد، بنابراین دولت یازدهم باید به تعهدات خود در بخش تولید و تسهیل صادرات عمل کند.

رئیس فراکسیون توسعه صادرات غیرنفتی مجلس یادآور شد: بی نظمی های اقتصادی و مالی در چند سال گذشته باعث شد در بخش توسعه صادرات عملکرد موفق نداشته باشیم بنابراین باید از این بخش و تمامی زمینه های مرتبط با آن در عمل حمایت کرد.

به گزارش خانه ملت؛ در پایان باید یادآور شد که به منظور افزایش صادرات غیرنفتی دولت باید تمهیدات و تسهیلاتی برای تشویق و حمایت از صادرکنندگان به کار بگیرد تا از این طریق موجب افزایش و تسهیل صادرات شود. همان گونه که بررسی دلایل رشد اقتصادی و تبادلات تجاری کشورهای توسعه یافته با جهان نشان می‌دهد به‌کارگیری تسهیلات تجارت و ارائه مشوق‌های صادراتی از سوی دولت‌ها نقش پراهمیتی در افزایش صادرات آنها داشته است.

یکی از راه‌های تشویق صادرکنندگان، اجازه ورود اقلام خاصی از کالاهای مورد نیاز برای تولید کالای صادراتی یا به‌طورکلی کالاهایی است که متضمن منفعت مطلوب برای صادرکننده و ادامه صدور کالا و تحصیل امتیاز مجدد ورود کالاهای موردنظر است./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، توسعه صادرات غیر نفتی، صادرات غیرنفتی، منابع غیرنفتی، کاهش تشکیل سرمایه ثابت ناخالص دولتی و خصوصی و کاهش صادرات غیرنفتی