قربانی تاکید کرد:

اجرای پزشک خانواده گامی مؤثر در پیشگیری از بیماری های غیرواگیر

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از افزایش شیوع بیماری های قلبی و عروقی در کشور، بر ضرورت اتخاذ تدابیر لازم برای اجرای پزشک خانواده و سیستم ارجاع در جهت پیشگیری از بیماری های غیرواگیر تاکیدکرد.

خانه ملت؛ محمدحسین قربانی با انتقاد از افزایش بیماری‌های قلبی و عروقی بر ضرورت کنترل و جلوگیری از افزایش این بیماری‌ها تاکید کرد و افزود: از آنجا که بسیاری از شهروندان مبتلا به دیابت، فشارخون، گرفتگی عروق کرونر قلب از بیماری خود بی اطلاع هستند بنابراین بهتر است تلاش مؤثری از سوی متولیان برای راه اندازی پزشک خانواده و سیستم ارجاع در راستای مدیریت بیماری های غیرواگیر انجام گیرد.

نماینده مردم آستانه اشرفیه درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: نباید فراموش کرد که اگر روند بیماری‌های قلبی و عروقی به همین منوال پیش رود و اقدامات مناسب برای کنترل و مدیریت عوامل خطرزا صورت نگیرد در آینده ای نزدیک بسیاری از هموطنان جان خود را از دست می دهند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس نهم، با یادآوری بیمه سلامت همگانی، گفت: بیمارستان‌های دولتی و خصوصی باید از این فضا برای کنترل و درمان بیماری های قلبی و عروقی استفاده کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، توجه بیشتر به بحث پیشگیری و خودمراقبتی را در کاهش بیماری های قلبی و عروقی مؤثر خواند و یادآور شد: با وجودی که روند درمان بیماری ها در کشور مناسب است ولی مرگ و میرهای ناشی از بیماری های قلبی و عروقی به دلیل بی توجهی به فاکتورهای خطرزا همچنان در حال افزایش است.

قربانی با بیان اینکه رسانه‌ها و دستگاه‌های ذی ربط باید با اطلاع رسانی مناسب شهروندان را به سوی خودمراقبتی سوق دهند، ادامه داد: با این رویه از مرگ‌های زودرس و بیماری های غیرواگیر می‌توان جلوگیری کرد؛ اگر پیشگیری، اطلاع رسانی و خودمراقبتی ها در کشور افزایش یابد شهروندان کمتر به بیماری های قلبی و عروقی دچار می شوند و مرگ و میر ناشی از این بیماری نیز کاهش می یابد.

این نماینده مردم در مجلس، بی‌توجهی به درمان فشارخون، دیابت و پیگیری بیماری های قلبی، هزینه‌های بالای درمان در بخش خصوصی و ترافیک ورودی به بیمارستان های دولتی را در شیوع بیماری های قلبی و عروقی در کشور موثر دانست.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس نهم، ادامه داد: البته در برخی موارد افراد از عوامل بیماری‌های قلبی و عروقی مانند فشارخون آگاهی دارند اما توجه مناسبی به درمان آن نمی کنند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از افزایش شیوع بیماری های قلبی و عروقی در کشور، بر ضرورت اتخاذ تدابیر لازم برای اجرای پزشک خانواده و سیستم ارجاع در جهت پیشگیری از بیماری های غیرواگیر تأکید کرد.

به گزارش خانه ملت؛ فریدون نوحی رئیس انجمن قلب و عروق ایران، طی روزهای اخیر، آمار مرگ و میرهای ناشی از بیماری های قلبی در کشور را بالاتر از کشورهای پیشرفته دانست./

برچسب ها

اخبار برگزیده