بررسی وضعیت صنعت نفت عراق وپتانسیل های همکاری نفتی این کشور با ایران

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی وضعیت صنعت نفت عراق و ظرفیت های همکاری نفتی این کشور با ایران را بررسی کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش ها، دفتر مطالعات انرژی ، صنعت و معدن این مرکز با اشاره به اینکه وجود منابع گسترده نفت و گاز در عراق سبب شده از اوایل دهه 50 میلادی اقتصاد این کشور به شکل تک محصولی درآمده و مانند اکثر کشورهای دارنده ذخایر نفتی، به شدت به درآمدهای نفتی وابسته شده است افزود: در حال حاضر بیش از 90 درصد از درآمد کشور و بیش از 80 درصد از درآمدهای صادراتی این کشور از این طریق تامین شود و نفت در عراق اثر کلیدی بر رفاه آتی این کشور و نقش مهمی در ایجاد ثبات و امنیت بازارهای جهانی انرژی دارد. هم اکنون عراق سومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان و دارای منابع و برنامه های مهم و احیاکننده برای افزایش تولید نفت و گاز است. ضمن اینکه فائق آمدن بر مشکلات و انجام طرح های توسعه اجتماعی و اقتصادی عراق به امنیت و مدیریت صحیح پروژه ها و هدایت درست درآمدهای نفتی بستگی دارد.

این گزارش می افزاید: افزایش بیش از 300 هزار بشکه در روز و متوسط تولید روزانه بیش از 3 میلیون بشکه نفت عراق در سال 2014 ، حاکی از اهمیت طرح های توسعه ای در این کشور است. در ارزیابی های جدید، تولید نفت خام عراق تا سال 2020 در حدود 4/6 تا 4/7 میلیون بشکه در روز برآورد شده که در مقایسه با برآوردهای اولیه تعدیل یافته است. در پیش بینی های قبلی میزان تولید نفت عراق برای سال 2020 در حدود 7/1 میلیون بشکه در روز و تا سال 2035 به 8/3 میلیون بشکه در روز در نظر گرفته شده بود. کسب چنین فرصتی مرهون تلاش های مجدانه و توسعه کل چرخه عرضه انرژی این کشور است و سرمایه گذاری زودهنگام برای رفع چالش های موجود در پروژه ها بسیاری ضروری است.

افزون بر این حتی اگر در آینده ای نزدیک امنیت در عراق ایجاد شود، صنعت نفت این کشور تا رسیدن به مرحله ای که بتواند پیشرفت را از سر گیرد، با موانع بسیاری روبرو خواهد بود. یکی از چالش های مهم عبارتند از : نحوه تعیین سیاست های نفتی جدید و نقشی که وزارت نفت و شرکت های نفتی دولتی منطقه ای عراق، بخش خصوصی عراق و شرکت های نفتی بین المللی ایفا می کنند . بنابراین، رشد صنعت نفت عراق با توجه به وفور نفت و هزینه های پایین ، منوط به کارگیری سیاست نفتی متعادل در چارجوب یک فضای دمکراتیک و شرایط با ثبات سیاسی و اقتصادی، صلح و امنیت است.

لزوم داشتن استراتژی های مشخص در برداشت صیانتی به ویژه در میادین مشترک نفتی ایران و عراق برای هر دو کشور نظیر یکپارچه سازی ، توسعه، تولید و بهره برداری از میادین مشترک بسیار مهم است و لازم به داستن استراتژی های مشخصی توسط طرفین می باشد.

با توجه به برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت عراق به عنوان رقیب نفتی ایران در اوپک لازم است با مطالعه و مدیریت مثمرثمرتری به توسعه میادین مشترک با عراق پرداخته شود زیرا بسیاری از کارشناسان بر این باورند که 50 تا 75 درصد از افزایش تولید نفت ایران در دوره پسابرجام در بخش میعانات گازی و نفت سنگین خواهد بود. این در حالی است که اعمال سیاست های تخفیفی عراق باعث شده نفت صادراتی این کشور قاره اروپا را فرا گیرد به ویژه این نفت در لهستان بسیار طرفدار دارد.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: در صورت مدیریت بهینه منابع انسانی و برنامه‌ریزی موثر، ایران قادر خواهد بود تا سال 2020 سقف تولید نفت خود را به بیش از 4 میلیون بشکه در روز برساند. دست اندرکاران صنعت نفت نگران دست اندازی شرکت های بین المللی نفتی به منابع و ذخایر کشور هستند. بنابراین تصمیم گیری درست در مورد برداشت صیانتی از مخازن و توجه به رویکردهای کشورهای رقیب در بازارهای جهانی نفت بسیار مهم و ضروری است. از سوی دیگر ترتیبات مالی قراردادهای خدماتی عراق برای شرکت های بین المللی نفتی جذابیت دارد و ترتیبات مالی قراردادهای مذکور ساده تر است و پیمانکار را در سود پروژه شریک می کند که این امر می تواند انگیزه فراوانی برای شرکت های بین المللی نفتی بوده و در جذب این شرکت ها برای سرمایه گذاری و فعالیت در صنعت نفت و گاز آن کشور تاثیر بسزایی داشته باشد.
 

برچسب ها

اخبار پژوهشی، بررسی وضعیت صنعت نفت عراق و پتانسیل های همکاری نفتی این کشور با ایران، طرح های توسعه اجتماعی و اقتصادی عراق، مدیریت صحیح پروژه ها، هدایت درست درآمدهای نفتی