خبر

مسیر شما: اخبار استانداردسازی محصولات غذایی راهکاری برای حضور گسترده در بازارهای جهانی
استانداردسازی محصولات غذایی راهکاری برای حضور گسترده در بازارهای جهانی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه صادارات پسته باید با استاندارهای بین المللی همراه باشد تا برگشت نخورد، گفت: فرآروی پسته کلید حذف صادارت خام است.

خانه ملت؛ محمد رضا پور ابراهیمی درباره صادرات پسته، تصریح کرد: محصول پسته در فضا پساتحریم باید به گونه ای صادر شود که تمام معیارهای صادراتی را از جمله بسته بندی، صنایع تبدیلی و حذف صادرات خام پسته را در دستور کار قرار دهیم تا علاوه بر ایجاد ارزش افزوده بتوانیم فرصتهای اشتغال مولد ایجاد کنیم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صادرات پسته را می توان در دو موضوع کاربردی دسته بندی کرد، تصریح کرد: در فضای پساتحریم برداشتن محدویت نقل و انتقال وجوه ارزی می تواند عاملی برای به توسعه صادرات به شمار آید اما در محور بعدی باید محصولی بر روی ریل صادرات برود که دارای استانداردهای بین المللی باشد.

وی ادامه داد: ما در عرصه رقابت اگر می خواهیم حضور موفقی در بازار پسته داشته باشیم باید کیفیت محصول پسته را از منظر استانداردهای بین المللی صادرات افزایش دهیم اما در مقطعی سودجوی دلالان موجب شد کیفیت کالای صادراتی را کاهش یابد و این در حالی است که با این اوصاف ما بخشی از بازارهای خود را در اروپا و جنوب شرقی آسیا از دست دادیم.

پورابراهیمی افزود: عدم نظارت در صنایع غذایی، کیفیت صادرات را کاهش می دهد و اگر ما می خواهیم بازار صادرات غذایی مناسبی داشته باشیم باید همگام با استاندارهای جهانی پیش بریم و این در حالی است یکی از اقلام صادرات غیرنفتی ما را محصول پسته دربرگرفته است که این امر نکته مثبتی در صادرات این محصول به شمار می آید.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، یادآورشد: بسیاری از کشورها در زمینه فرآوری بسیار توسعه یافته حرکت کردند زیرا محصول فرآوری شده دارای ارزش افزوده است بطور مثال تولید محصولات فرآوری شده متنوع از پسته می تواند برای اقتصاد ما ارز آوری به همراه داشته باشد.

وی یادآور شد: انواع محصولات غذایی از محصول پسته در دنیا تولید می شود بنابراین محصولات فرآوری شده همچون کره پسته، مغز پسته می تواند به طریق فرآروی شده صادر شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه صادرات پسته بدون فرآوری مانند خام فروشی است، یادآورشد: حساسیت در زمینه صادرات پسته در دنیا بسیار بالا است وبه همین علت اگر خواستار صادارت کارآمد پسته هستیم باید بسته بندی، فرآوری مناسب پسته را سر لوحه کار قرار دهیم.
 

نظر شما
مشخصات خبر