عمرانی پور مطرح کرد:

اشتغال شرط تمایل به مهاجرت معکوس از تهران است

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم اشتغال زایی گفت: در صورت فراهم بودن موقعیت شغلی، تمایل بازگشت به شهرستان ها در بسیاری از افرادی که در تهران زندگی می کنند، وجود دارد.

خانه ملت؛ سکینه عمرانی‌پور عنوان کرد‌: مهم‌ترین اولویتی که امروز در کشور ما مطرح است،‌ مسئله اشتغال است که بسیاری از مسائل فرهنگی‌ - اجتماعی دیگر را تحت تأثیر خود قرار داده است. دولت و مجلس باید به صورت ویژه و جهادی به بحث اشتغال ورود کنند. این مسئله هم تنها با تسهیلات حل نمی‌شود. دیدیم که در دوره‌ای بحث تسهیلات مطرح شد و ‌وام‌های اشتغال خانگی تعلق گرفت اما عملاً شغلی ایجاد نشد و هزینه گزافی در این زمینه صرف شد.

او ادامه داد:‌ نظارت دولت در حوزه‌های اشتغال باید قوی‌تر باشد. در جاهایی هم که قوانینی وجود دارد که مانع پیشبرد کار است،‌ باید به مجلس سپرده شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد:‌ کاری که در مجلس نهم انجام شد این بود که سعی کردیم قوانین خوبی را در ارتباط با حوزه‌های کسب و کار و رفع موانع انجام دهیم و نگاه ویژه‌ای به مناطق محروم داشته باشیم. پیشنهادی که من به دو رئیس‌جمهور هم گفتم این بود که بحث مطرح کردن سرانه‌های بودجه‌ای، باعث افزایش مهاجرت می‌شود. در جاهایی که تجمع جمعیتی وجود دارد امکانات بیشتر می‌شود در نتیجه جاهای کم‌جمعیت‌تر، خالی‌ از سکنه می‌شوند.

عمرانی‌پور افزود: برای ایجاد مهاجرت معکوس، باید کارِ کارشناسی صورت گیرد. قابلیت مهاجرت معکوس در بعضی مراکز وجود دارد. بنابراین باید به این دسته از مراکز توجه بیشتری شود. اگر امکانات رفاهی ایجاد شود، مهاجرت معکوس انجام می‌شود. مثلا در روستاهایی از شهرستان سمیرم که آبرسانی و گازرسانی انجام شده، افرادی که در جاهای دیگر بوده‌اند، برمی‌گردند و ترجیح می‌دهند روستای خود را به عنوان محل زندگی انتخاب کنند. حتی تمایل برگشت به شهرستان‌ها در بسیاری از افرادی که در تهران زندگی می‌کنند وجود دارد که اگر موقعیت شغلی وجود داشته باشد، به محل زندگی اولیه خود برگردند.

به گزارش ایسنا؛ نماینده سمیرم خاطرنشان کرد:‌ دولت باید در این زمینه متمرکز شود؛ ‌در ارتباط با مسائل بودجه‌ای هم باید برخی کانون‌ها شناسایی و امکانات رفاهی به آنجا برده شود تا به دنبال آن، مهاجرت معکوس هم داشته باشیم.

برچسب ها

اخبار برگزیده، اشتغال، اشتغال جوانان، اشتغال زایی بخش صنعت، اشتغال زنان، اشتغال محرومان، اشتغال و توسعه اقتصادی، اشتغالزایی، امنیت شغلی، تامین امنیت شغلی، تنظیم جمعیت، جمعیت، رشد سرمایه داری و مهاجرت به شهرها، مهاجرت، نرخ مهاجرت، گازرسانی، گزار ش جهانی مهاجرت