حیدرپور:

اروپا در نقض برجام از واشنگتن پیروی نمی کند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: رئیس جهمور آینده آمریکا بر اساس ساز و کار تعیین شده در برجام می توانند از ادامه مسیر انصراف دهد اما بداند کشورهای اروپایی دیگر دنبال روی واشنگتن نخواهند بود.

خانه ملت؛ عوض حیدرپور با بیان اینکه کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای تبلیغ خود از لغو برجام خبر می دهند، تأکید کرد: در متن برجام ساز و کاری برای لغو این توافق وجود دارد بر اساس این روند می توان نسبت به تغییر نگرش در ادامه اجرای برجام اقدام کرد.

نماینده مردم شهرضا در مجلس نهم شورای اسلامی اظهار داشت: آمریکایی ها تصور می کنند دوران بربریت است و همچنان آنها آقای جهان هستند. آمریکایی ها اگر می خواهند از گروه 1+5 و توافق برجام کنار بروند می تواند هر زمانی می خواهند کناره گیری کنند. البته بدون حساب و کتاب نمی توانند دست به چنین کاری بزنند.

وی ادامه داد: دولت آمریکا برجام را امضا کرده است، امضایی که پای برجام است امضای اوباما یا رییس جمهور آمریکا نیست همه جهان آن را امضای دولت آمریکا می دانند. بنابراین دولت جدید که روی کار می آیند نمی توانند هرکاری رؤسای جمهوری گذشته انجام داده اند برهم بزنند، به دلیل اینکه در برجام با دولت کشورهای گروه 1+5 طرف بودیم، پاره کردن برجام از سوی رئیس جمهور جدید آمریکا غیرقانونی و غیرعقلانی است.

این نماینده در خصوص پیروی اروپایی ها از آمریکایی ها در موضوع لغو برجام گفت: آمریکایی ها بدانند در صورت لغو برجام، همراهی اروپایی ها را نخواهند داشت. اروپایی ها تصمیم گرفته اند در مسیر توافق هسته ای دنبال روی آمریکایی ها نباشند. این رفتار را در زمان اجرای برجام دیده ام بنابراین آمریکا الگوی رفتاری اروپایی ها در لغو برجام نخواهند بود.

حیدرپور در خصوص رفتار ایران در مقابل لغو برجام اظهار داشت: ایران توافق هسته ای را با 5 کشور اروپایی و یک کشور آمریکایی منعقد کرده است. اگر در میانه راه آمریکا بخواهد از مسیر اجرای برجام خارج شود، ایرادی وجود ندارد. ایران توافق خود را با کشورهای اروپایی ادامه خواهد داد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: آمریکا اگر می خواهد از اجرای برجام کناره گیری کند، این کار را انجام دهد و بداند که با این کار آب از آب تکان نمی خورد و کشورهای دیگر به همراه ایران مسیر توافق خود را ادامه می دهند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، «ارنست مونیز»، وزیر انرژی آمریکا لفاظی‌های نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مبنی بر پاره کردن توافق هسته‌ای با ایران را اقدامی غیرعقلانی توصیف کرد و گفت: این، از لحاظ فنی امکان‌پذیر است، اما من فکر نمی‌کنم که هیچ محاسبه‌ای شما را به این نتیجه برساند که انجام این کار عقلانی است.

وی ادامه داده که اگر رئیس‌جمهور بعدی آمریکا کاملاً به صورت دلبخواه بگوید "بسیار خوب؛ همه چیز خوب است، فقط من از این توافق خوشم نمی‌آید"، بسیار بعید است که سایر قدرتهای جهانی که در کنار ما با ایران مذاکره‌ کرده‌اند از ما تبعیت کنند. این، اصلاً منطقی نیست./

برچسب ها

اخبار برگزیده، انرژی هسته ای، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، توافق جامع هسته ای، توافق نامه ژنو، توافق هسته ای، تیم مذاکره کننده هسته ای، فعالیت هسته ای ایران، قضیه هسته ای ایران، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، گروه 5+1