لاریجانی در جمع رؤسای مجالس اوراسیا مطرح کرد؛

پیشنهاد ایران برای تدوین اساسنامه مجالس اوراسیا

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اهمیت همگرایی کشورهای منطقه اوراسیا در مقابله با تهدیدات مشترک پیشنهاد کرد با تدوین و تصویب اساسنامه، تصمیمات این نهاد قابلیت اثرگذاری در سطح جهانی داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به نقل از خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در جمع رؤسای مجالس اوراسیا در نشست مسکو اظهار داشت: این نهاد باید پر تحرک و زنده باشد.

رئیس مجلس با اشاره به روند یکجانبه گرایی آمریکا پس از فروپاشی شوروی و تجربه شکست خورده جهان دوقطبی و تک قطبی گفت باید همکاری جایگزین رقابت های منطقه ای شود .

وی با بیان اینکه کشورها امروزه از هوشیاری برخوردارند و نمی خواهند که زیر چتر کسی مانند آمریکا بروند اظهار داشت: پس از فروپاشی شوروی جهان تک قطبی که آمریکایی ها علمدار آن بودند و می گفتند همه تابع باشند، شکست خورد و بحران هایی بوجود آمد .

رئیس دستگاه قانون گذاری کشور ادامه داد: این تلاش آمریکا با عدم مقبولیت مواجه شد و تئوری آنها سقط جنین شد و رشد نکرد .

دکتر لاریجانی با تأکید بر اینکه آمریکایی ها مشکل جهانی هستند تأکید کرد: آنها نمی توانند تکیه گاه باشند و تئوری مدیریت جهانی نتوانسته رشد کند .

رئیس مجلس در ادامه با اشاره با ظرفیت های بالای منطقه اوراسیا گفت: انرژی زیاد، ارتباطات خوب، جغرافیا، کارآمدی فناوری از جمله بخشی از این ظرفیت هاست. تئوری اوراسیا می تواند به یک حرکت نو تبدیل شود .

وی تحریم های یکجانبه آمریکا علیه سایر کشورها از جمله ایران را یادآور شد و گفت: آمریکا به بهانه اینکه ایران سلاح هسته ای را دنبال می کند ما را سال ها تحریم کرد و امروز که از تحریم ها درآمدیم مشخص شد ادعاها از بیخ پوچ و غلط بود.

دکتر لاریجانی تحریم ها علیه روسیه را نیز یادآور شد و تأکید کرد: اگر همبستگی قوی داشته باشیم جلوی رفتارهای ناجوانمردانه غرب را می توانیم بگیریم .

رئیس مجلس با اشاره به بحران آفرینی آمریکا در سوریه، عراق، لیبی و یمن گفت مشکل تروریسم را خود آمریکا بوجود آورده است. موضوع استفاده ابزاری آمریکا از تروریسم اهمیت زیادی دارد و اینکه تروریست ها عامل سرویس های جاسوسی آمریکا هستند. دولت ها برای مقابله با تروریسم باید همگرا باشند .

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه برای دستیابی به اهداف این نشست، باید سازوکار اجرایی آن هم دیده شود و مبانی تئوریک به مرحله اجرا برسد تأکید کرد: با تدوین اساسنامه و تصویب آن، این نهاد می تواند در صحنه بین المللی مسائل را تحت تاثیر قرار دهد. وی تأکید کرد: کمیته ای مسئولیت طراحی ساختار و نهاد محالس اوراسیا از جمله دبیرخانه آن را دنبال کند./

برچسب ها

آمریکا، آینده تحریم های اقتصادی در اقتصاد جهانی، اخبار ویژه، استکبار آمریکا، اعمال تحریم های بین المللی علیه کشورمان، الزامات تقویت دیپلماسی اقتصادی در شرایط پساتحریم، اوراسیا، بحران سوریه، بروز ابزاری به نام تحریم به عنوان وسیله تقابل اقتصادی در نظام سیاسی بین المللی، تحریم، تحریم اقتصادی، تحریم ها، ترور، تروریست ها، تروریست های تکفیری، تروریستها، تروریسم، حرکت های تروریستی، حل بحران سوریه، رقابت، رقابت سالم، رقابت پذیری، رقابت کیفی، سقط، سقط جنین، سقط های غیرمجاز، سوریه، طرح های توسعه اجتماعی و اقتصادی عراق، عراق، فراکسیون حمایت از خانواده های قربانیان ترور، مقابله با تروریسم