عبدی تأکید کرد:

شناسنامه دار کردن باغ ها درجلوگیری از تخریب آنها مؤثر است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شناسنامه دارکردن باغ های پایتخت و همچنین عملیاتی شدن طرح صیانت از باغات را در جلوگیری از تخریب، قطع و تغییر کاربری آنها مؤثر خواند.

خانه ملت؛ ایرج عبدی در واکنش به اظهارات رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران مبنی بر ردپای مافیای قطع درختان در پایتخت، گفت: شورای شهر و شهرداری تهران باید هر چه سریعتر نسبت به شناسایی این افراد اقدام و آنها را به دستگاه قضا معرفی کند.

نماینده مردم خرم آباد ودوره در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه شهرداری تهران باید هرچه سریعتر نسبت به سنددار کردن باغات اقدام کند، تصریح کرد: در حالی که طبق قانون سال 59 و آیین‌نامه اجرایی، شهرداری‌ها موظف هستند در راستای جلوگیری از تخریب و قطع باغ ها و درختان آنها را سنددار کنند ولی متاسفانه نسبت به این امر بی توجهی شده است.

لزوم تعیین تکلیف طرح صیانت از باغات

وی بر لزوم تعیین تکلیف طرح صیانت از باغات تأکید کرد وادامه داد: طبق اظهارات مسئولان شهری پایتخت طرح صیانت از باغات به مدت 4 ماه و نیم است که در شورای شهر خاک می‌خورد و همچنان بلاتکلیف مانده در حالی که عملیاتی شدن آن در حفاظت از باغ ها و جلوگیری از تخریب آنها بسیار مؤثر است.

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس نهم، ادامه داد: البته در زمینه حفاظت از محیط‌زیست قوانین خوبی داریم ولی از آنجایی که سودجویی دراین زمینه زیاد است بنابراین مسئولان از زیر بار اجرایی شدن قوانین شانه خالی می‌کنند در حالی که شورای شهر و شهرداری باید به عنوان متولی به وظیفه ملی و شرعی خود در راستای تعیین تکلیف طرح های شهری عمل کنند.

انتقاد از قطع و تخریب باغات/ ضرورت ارائه راهکارهای مؤثر برای حفظ و گسترش فضای سبز پایتخت

این نماینده مردم در مجلس نهم، با انتقاد از قطع و تخریب باغات بر ضرورت ارائه راهکارهای مؤثر برای حفظ و گسترش فضای سبز پایتخت تأکید کرد وافزود: درختان و باغ‌ها نه تنها برای زیبایی محیط زیست بلکه در بهبود سلامت روانی جامعه نیز بسیار مؤثر هستند.

میانگین سرانه فضای سبز در پایتخت با توجه به بحران آلودگی هوا باید افزایش یابد

نماینده مردم خرم آباد ودوره در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه میانگین سرانه فضای سبز در پایتخت با توجه به بحران آلودگی هوا باید افزایش یابد، ادامه داد: نه تنها قوانین سختگیرانه ای در رابطه با صیانت از محیط زیست باید تصویب شود بلکه باید با متخلفانی که اقدام به قطع درختان و تخریب باغ ها می کنند نیز بدون هیچ گونه چشم پوشی و اغماضی برخورد کرد.

وی با بیان اینکه فضاهای سبز شهری از جمله نیازهای جامعه انسانی امروز است، افزود: اگرچه جنگل‌ها، درختان و فضای سبز از نیازهای واقعی و عینی جامعه است ولی متأسفانه مسئولان به دلیل کج سلیقگی یا بدسلیقگی تاکنون به این موضوع توجه جدی نداشته اند البته اگر مسئولان شهری اهمیت فضای سبز را به خوبی درک می کردند در حال حاضر شاهد قطع و تخریب باغات پایتخت برای برج سازی نبودیم.

لزوم ارائه راهکارهای تشویقی در جهت جلب نظر شهروندان برای توسعه فضای سبز

عبدی بر لزوم ارائه راهکارهای تشویقی در جهت جلب شهروندان برای ایجاد و توسعه فضای سبز در کشور به ویژه پایتخت تاکید کرد و یادآور شد: متأسفانه به دنبال بی توجهی مسئولان ذی ربط به حفظ درختان و باغات، افراد سودجو با استفاده از شیوه های ناسالم درختان و باغ ها را تخریب و اقدام به ساخت برج و بلندمرتبه سازی می کنند.

تخریب و قطع باغ ها و درختان پایتخت نشانه بی توجهی مسئولان شهری

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس نهم، تخریب و قطع باغ‌ها و درختان پایتخت را نشانه بی‌توجهی مسئولان شهری برشمرد و گفت: متاسفانه مدیران و مسئولان امر هنوز خطر قطع درختان و تخریب باغات را جدی نگرفته و با بی توجهی زمینه تخریب محیط زیست را فراهم نموده اند در حالی که ایجاب می کند که مسئولان امر نه به عنوان یک وظیفه سازمانی بلکه به وظیفه انسانی، ملی و شرعی خود در جهت بهبود فضای سبز عمل کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، بر ضرورت برخورد جدی و قاطع با تخریب کنندگان فضای سبز تأکید کرد و ادامه داد: در این زمینه باید برای حفاظت بهتر از محیط زیست به صورت جدی حافظان محیط زیست را نیز مورد تشویق قرار داد.

انتقاد از روند قطع باغ ها و درختان پایتخت برای برج سازی

وی از روند قطع باغ ها و درختان پایتخت برای برج سازی انتقاد کرد و یادآور شد: از بین بردن باغات برای ساخت برج های بلند اقدامی غیراصولی و نامناسب است که مسئولان ذی ربط باید به صورت جدی برای رفع آن اقدام کنند.

باغات تهران نباید قربانی منافع مالی و اقتصادی سودجویان شوند

نماینده مردم خرم آباد و دوره در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه باغات تهران نباید قربانی منافع مالی و اقتصادی سودجویان شوند تصریح کرد: باغات از مهمترین طرح های شهری هستند که به راحتی مورد سودجویی قرار می گیرند در حالی که نگاه اقتصادی به محیط زیست نگاهی غیراصولی است که باید تغییر کند و علاوه بر آن برای حفظ باغات و درختان در راستای گسترش و بهبود فضای سبز نیز باید کوشید.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، شناسنامه دار کردن باغ های پایتخت و همچنین عملیاتی شدن طرح صیانت از باغات را برای جلوگیری از تخریب، قطع، تغییر کاربری و تفکیک اراضی کشاورزی مؤثر خواند.

به گزارش خانه ملت؛ محمد حقانی رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با تأکید بر وجود مافیا در تخریب باغات، گفت: افرادی در تهران فعالیت کرده و به جان باغات پایتخت افتاده‌اند، بگونه‌ای که باغات را از افراد، نهادها و مردم خریداری کرده و با بی توجهی به باغ موجب از بین رفتن آن می‌شوند و پس از آن از شهرداری مجوز ساخت و ساز دریافت می‌کنند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، افزایش سلامت، باغداران، تغییر کاربری، تغییر کاربری اراضی، جایگاه محیط زیست در برنامه های توسعه کشور، حفظ کاربری، درختکاری، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان محیط زیست، فراکسیون محیط زیست، قطع بی رویه درختان، قطع درختان، محیط زیست، محیطزیست