عارفی:

فرهنگسازی عاملی مؤثر در کاهش رفتارهای خشونت آمیز در خانواده ها

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، با محکوم کردن بروز حادثه خشونت خانگی در مشهد، بر ضرورت قاطع دستگاه قضا با فرد متخلف تأکید کرد.

خانه ملت؛ فرج الله عارفی فرهنگ‌سازی را عامل مهمی در کاهش بروز خشونت خانگی برشمرد و نقش دستگاه‌ها در اطلاع رسانی به افراد برای آگاهی از حقوق خود را عاملی مؤثر در کاهش بروز رفتارهای خشونت آمیز در خانواده‌ها برشمرد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری قوانینی در زمینه حمایت از خانواده‌ها، ادامه داد: قانون در زمینه برخورد با عاملان خشونت خانگی در خانواده‌ها وظیفه‌ای دارد و قطعاً دستگاه قضایی در موضوع حادثه مشهد متناسب با جرم تصمیم گیری و اقدام به صدور حکم می‌کند.

این نماینده مردم درمجلس نهم، درباره امکان آزادی متخلف با وثیقه 20 میلیون تومانی، تصریح کرد: اکنون بر اساس قانون نمی توان فردی را مدت زیادی بازداشت کرد بلکه باید ابتدا حکمی صادر شود و بعد از حکم صادره، مجازات تعیین شده اجرایی شود.

وی تاکید کرد: در حال حاضر قانون حمایت از خانواده وجود دارد و اگر شخصی آسیبی به خانواده وارد کند، بر اساس این قانون می توان مجازاتی برای متخلف در نظر گرفت که نشان دهنده آن است که نقص قانون در کشور وجود ندارد اما ممکن است در اجرا با مشکل مواجه شویم که در این زمینه باید اقدامات بیشتری انجام دهیم تا افرادی که مورد ظلم قرار گرفتند از طریق حقوقی که قانون معین کرده به حق خود دست پیدا کنند.

عارفی با انتقاد از کم کاری در بخش فرهنگ برای جلوگیری از بروز خشونت های خانوادگی، تصریح کرد: صدا و سیما، روزنامه ها و وزارت فرهنگ و ارشاد باید وارد عمل شده و با فرهنگ‌سازی سیاست تحکیم خانواده و صیانت از جایگاه خانواده را در دستور کار قرار دهند؛ واقعیت آن است که باید عواملی که باعث بروز خشونت در افراد شده را شناسایی و زمینه بروز آن را به حداقل رساند تا شاهد تکرار چنین رفتارهای غیرانسانی نباشیم.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس نهم، ادامه داد: مهمترین راهکار برای جلوگیری از خشونت خانگی را توجه به مسائل فرهنگی است که در کنار معضلاتی همچون بیکاری و مشکلات مالی شکل جدی تری به خود می گیرد.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: زمانی که فرهنگ و اخلاق در جامعه نهادینه شده و افراد را با حقوق خود آشنا کنیم به طور چشمگیری این معضلات کاهش یافته و می توان حقوق تضییع شده افراد را استیفاءکرد.

به گزارش خانه ملت، طی روزهای اخیر اخباری در صدر رسانه ها قرار گرفت که خبر از شکنجه گری مردی در مشهد می‌داد که همسر و دو دختر خود را برای 21 روز زندانی کرده و مورد آزار و اذیت قرار داده است./

برچسب ها

اخبار برگزیده، خشونت، خشونت علیه زنان، رفتار خشونت آمیز، فرهنگ سازی، مشکلات مالی، هیئت رئیسه کمیسیون اجتماعی، کمیسیون اجتماعی