منصوری آرانی:

نباید انتظار اجرایی شدن یک مرتبه تمامی دستاوردهای برجام را داشت

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه تأثیرات اجرای برجام در سه فاز کوتاه، میان و بلند مدت ظهور و بروز پیدا می کند گفت: نباید مردم را در مورد دستاوردهای برجام فریب داد بلکه باید دستاوردهای برجام را در این سه مقطع برای مردم تشریح کرد.

خانه ملت؛ عباسعلی منصوری آرانی با بیان اینکه دستاوردهای برجام در سه فاز کوتاه، میان و بلندمدت نمود پیدا می‌کند، گفت: در فاز نخست کوتاه مدت، برداشته شدن ایران هراسی و تبلیغات بر علیه کشور را به خوبی می‌توان دید. موضوعی که آمریکایی‌ها برخی از کشورهای اروپایی و صهیونیستها به دنبال‌ آن بودند تا ما را در چشم جهانیان به عنوان کشوری که قصد ساخت بمب اتم دارد جلوه دهند.

به گفته وی، برجام توانست تمامی حباب‌های منفی علیه ایران را بشکند و بر همین اساس نگرش های مردم دنیا نسبت به ایران متفاوت شده است. موضوعی که می‌توان از حضور گردشگران در ایران به آن پی برد.

منصوری آرانی قراردادهای تجار و بازرگانان خارجی با ایران را نمونه دیگر از آثار کوتاه مدت برجام برشمرد و افزود:‌ برداشته شدن قطع‌نامه‌های سازمان ملل و بسته شدن PMD از دیگر دستاوردهای مهم اجرای برجام در فاز کوتاه مدت بود. هم‌چنین با اجرای برجام قطع‌نامه 2231 جایگزین قطع‌نامه بسیار بد 1929 شد. قطع‌نامه‌ای که به موجب آن به دنبال این بودند که منطقه وارد آتش جنگ کنند. درست است که ما در این جنگ منطقه‌ای به دلیل تجارب، نوع سلاح و تاکتیک پیروز می شدیم اما در نهایت هزینه‌اش سنگین بود.

وی ادامه داد: با اجرای برجام توانستیم قطع‌نامه‌ای را که آمریکایی و صهیونیست‌ها از قبل آن به دنبال فشار به ایران بودند لغو کنیم. هم‌چنین وارد کلوپ فروشندگان آب سنگین شویم که این موضوع در دنیا از این جهت مهم است که تنها چند کشور آب سنگین می فروشد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اجرایی شدن توافقنامه و قراردادها بین تجار و سرمایه گذاران ایرانی و خارجی از جمله دستاوردهای برجام در فاز میان مدت است توضیح داد: سرمایه گذاران در درجه اول زمینه سرمایه‌گذاری را می سنجند و بعد از آن نوعی سرمایه‌گذاری را انتخاب می‌کنند که این معمولا زمانی بین شش ماه تا یک سال طول می کشد. اکنون با گذشت سه ماه از اجرایی شدن برجام سرمایه گذاران دنیا در حال امکان سنجی هستند و در هیچ جای دنیا نمی‌توان این را دید که سرمایه گذاران در عرض دو ماه وارد فاز اجرایی سرمایه‌گذاری شوند.

وی افزود: معمولا سرمایه گذاران بعد از امکان سنجی و بررسی دقیق همه چیز وارد فاز اجرایی می شوند که از این رو باید بعد از این زمان منتظر آثار سرمایه‌گذاری های خارجی از قبل اجرای برجام بود. البته در همین زمان توانستیم فروش نفت را دو برابر کنیم که این خود یک موفقیت است.

منصوری آرانی ورود گردشگران به کشور را دیگر آثار کوتاه مدت اجرای برجام دانست و گفت: آثار اجرای برجام در بلند مدت در طول 10سال آینده نمود پیدا می‌کنند طبیعتاً با خروج از این دوران وارد دوره ای می شویم که بازار فناوری‌های هسته‌ای و سایر بازارها با کمترین مشکل می‌توانند به فعالیت صلح آمیز برسند و آن میزان از فناوری هسته‌ای که مدنظر کشور است را می‌توانیم به بهره برداری برسانیم.

به گزارش ایسنا؛ این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جمع بندی گفت: نباید مردم را در مورد پیامدهای اجرای برجام فریب دهیم بلکه باید این موضوع را تشریح کرد که آثار اجرای برجام در سه فاز نمود پیدا می‌کند و متناسب با هر فاز باید از دولت انتظاراتی داشت پس نباید انتظار داشت کارهایی که در فاز میان مدت اجرایی می‌شود در فاز کوتاه مدت دید و یا کارهایی که در پروسه بلند مدت به بهره برداری می‌رسند در کوتاه مدت اجرایی می‌شود چرا که هر کدام از اینها در جایگاه خود تعریف می شوند. این موضوعی است که دولت باید ِآن را برای مردم تشریح کند تا آنها در جریان امور قرار گیرند.

برچسب ها

اثرات اجرای برجام در بخش صنعت، پتروشیمی و معدن کشور، اخبار برگزیده، بازرگانی، بخش گردشگری، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، بودجه گردشگری، تجارت، توسعه گردشگری، حوزه گردشگری، دولت صهیونیستی، رونق بخشیدن به صنعت گردشگری، رژیم صهیونیستی، صهیونیست، صهیونیست ها، صهیونیسم، لابی صهیونیسم، لابی های صهیونیست، کمیسیون امنیت، کمیسیون امنیت ملی، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی