سبحانی نیا با اشاره اعلام آمادگی روسیه برای خرید حدود ۴۰ تن آب سنگین از ایران:

روسیه، گزینه ای منطقی برای فروش آب سنگین

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه روسیه کشوری مناسبی برای تجارت آب سنگین است، گفت: روسیه در بحث تبادل اورانیوم نشان داد که کشور مطمئنی برای انجام معاملات در حوزه هسته ای است و در این رابطه شاهد بودیم که تبادل اورانیوم غنی شده با اورانیوم طبیعی میان تهران و مسکو با موفقیت تمام صورت پذیرفت.

خانه ملت؛ حسین سبحانی نیا با اشاره اعلام آمادگی روسیه برای خرید حدود 40 تن آب سنگین از ایران، گفت: روسیه یکی از محورهای مهم اجرای توافق هسته ای است، زیرا بر اساس برجام، ایران باید حدود 130 تن از ذخایر مازاد آب سنگین خود را در بازارهای جهانی به فروش برساند و دولت کرملین نقش برجسته در این مسئله دارد.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه روسیه کشوری مناسبی برای تجارت آب سنگین است، افزود: روسیه در بحث تبادل اورانیوم نشان داد که کشور مطمئنی برای انجام معاملات در حوزه هسته ای است و در این رابطه شاهد بودیم که تبادل اورانیوم غنی شده با اورانیوم طبیعی میان تهران و مسکو با موفقیت تمام صورت پذیرفت.

وی در واکنش به ادعای مقامات آمریکایی درباره نبود مشتری برای ایران جهت فروش محصول آب سنگین، تصریح کرد: آب سنگین ایران جزء با کیفیت ترین و استانداردترین این محصول در بازارهای جهانی است و امریکا نیز با اتکا به این مسئله اقدام به خرید آن کرد، از این رو در شرایط کنونی کشورهای بسیاری به دنبال خرید این محصول استراتژیک از جمهوری اسلامی هستند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: جمهوری اسلامی با فروش محصول آب سنگین به دو کشور روسیه و آمریکا، عملاً به بازار فروشندگان تجهیزات و تولیدات هسته ای قدم گذاشته و در این مسیر می تواند به پیشرفت های خوب و مثبتی برسد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره فروش ارزان قیمت آب سنگین به آمریکا، تصریح کرد: قطعا دست اندرکاران این حوزه باید در جهت تحقق حقوق ملت ایران عمل کنند و مسئله فروش این محصول با قیمت بسیار پایین قابل قبول نیست.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد قصد خرید 40 تن آب سنگین از ایران دارد. پیش از این آمریکا در راستای کمک به ایران برای پایبندی به تعهداتش در برجام 32 تن آب سنگین ایران خریداری کرد./

برچسب ها

اثرات اجرای برجام در بخش صنعت، پتروشیمی و معدن کشور، اخبار برگزیده، انرژی هسته ای، اورانیوم، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، توافق جامع هسته ای، توافق هسته ای، تیم مذاکره کننده هسته ای، حقوق هسته ای، طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای، غنی سازی، فعالیت هسته ای ایران، قضیه هسته ای ایران