سوری با اشاره به فرا رسیدن روز ملی خلیج فارس:

خلیج فارس جزئی از هویت و تاریخ ایران محسوب می شود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه خلیج فارس جزئی از هویت و تاریخ ایران محسوب می شود، گفت: به طور حتم اسم خلیج فارس به هیچ وجه قابل تحریف نیست زیرا اسناد تاریخی نشان از حاکمیت ایران بر خلیج فارس داشته و خط بطلانی بر ادعاهای باطل برخی کشور ها می کشد.

 خانه ملت؛ حجت الله سوری با اشاره به نام گذاری 10 اردیبهشت به نام روز ملی خلیج فارس، گفت: این نام گذاری، نمایانگر علاقه و تعلق خاطر مردم و مسئولان جمهوری اسلامی به این خلیج نیلگون است.

نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اهمیت جغرافیایی منطقه خلیج فارس، افزود: هم اکنون حجم قابل توجهی از انرژی جهان از خلیج فارس و تنگه آبی هرمز می گذرد که این مسئله نشان دهنده اهمیت جغرافیایی این خلیج در اقتصاد دنیا است.

وی با بیان اینکه نام خلیج فارس از قرون گذشته با نام ایران و فارس گره خورده است، تصریح کرد: تمام اسناد تاریخی گواه از این داردکه جزایر خلیج فارس بخشى از ایران بوده، بنابر این ادعاهای پوچ برخی کشورهای کوچک عربی درباره اسم خلیج فارس هیچ محلی از اعراب ندارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با اعلام اینکه خلیج فارس جزئی از هویت و تاریخ ایران محسوب می شود، گفت: به طور حتم اسم خلیج‌فارس به هیچ وجه قابل تغییر و تحریف نیست زیرا اسناد تاریخی نشان از حاکمیت ایران بر خلیج فارس داشته و خط بطلانی بر ادعاهای باطل برخی کشور‌ها می‌کشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ادامه داد: منطقه خلیج فارس محور ارتباط میان قاره های اروپا، آفریقا و آسیاست و مهم ترین مرکز ارتباطی در جهان به شمار می آید، از این رو با توجه به اهمیت جغرافیایی این منطقه مسئولان و متولیان این حوزه به ویژه دستگاه دیپلماسی کشور باید در جهت اثربخش و به کارگیری ظرفیت های این منطقه برنامه ریزی و تلاش کنند.

۱۰ اردیبهشت در تقویم رسمی کشور روز "خلیج فارس" نام گذاری شده است./

برچسب ها

اخبار برگزیده