رستمیان مطرح کرد:

اخذ مالیات از کالاهای آسیب رسان؛ راهکار پایداری منابع حوزه سلامت

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تأکید براخذ مالیات از کالاهای آسیب رسان با هدف پایداری منابع حوزه سلامت، گفت: اخذ سرانه مساوی از کارکنان دولت و کارگران نیز به پایداری منابع سلامت می انجامد.

خانه ملت؛ عبدالرحمان رستمیان با تأکید بر ضرورت اختصاص منابع پایدار به حوزه سلامت، گفت: یکی از فاکتورهای مهم برای برنامه ریزی و اجرای پروژه‌ها درحوزه سلامت اختصاص منابع پایدار است، نمی توان گفت که به عنوان مثال این میزان اعتبار برای حوزه سلامت در سال جاری در سال آینده برای بخش بهداشت و درمان وجود دارد.

نماینده مردم دامغان درمجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه پایداری منابع برای حوزه سلامت هیچ گاه مورد توجه جدی قرار نگرفته است، افزود: متأسفانه منابع دراکثر شرایط در گردش بی ربط میان سازمان ها و نهادها قرار می گیرد، این درحالی است که منابع از همان ابتدا باید به وزارتخانه مربوطه اختصاص پیدا کند؛ حتی ممکن است که دربرخی شرایط تصمیمات فردی افراد و مسئولان منابع را از مسیر اصلی یک وزارتخانه خارج کند؛ بنابراین نیازمند شفافیت در اختصاص بودجه هستیم تا منابع به جایگاه اصلی خود انتقال پیدا کند.

این نماینده مردم درمجلس نهم با اشاره به اینکه اختصاص مالیات برکالاهای آسیب رسان به پایداری منابع حوزه سلامت کمک می کند، تصریح کرد: اگر مصرف کالاهای آسیب رسان مانند سیگار درجامعه کاهش پیدا کند، شاهد کاهش هزینه های درمانی برای بیماری های تنفسی و در نتیجه پایداری منابع حوزه سلامت خواهیم بود.

وی ادامه داد: اگر اخذ عوارض از کالاهای آسیب رسان به عنوان منابع پایدار حوزه سلامت اجرایی شود می‌توان میزان 150 میلیارد تومان اختصاص پیدا کرده از این محل در بودجه سال گذشته را، امسال جذب کرد.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه حق سرانه بیمه ها نیز تاثیر بسزایی درپایداری منابع دارد، افزود: درحال حاضر کارگران 7درصد و کارکنان دولت 6 درصد حق سرانه پرداخت می کنند، گفت: یکی از موضوعات مهمی که درحال حاضردر برنامه ششم مورد بررسی قرارگرفته و به آن تاکید شده پرداخت حق سرانه مساوی به میزان 7 درصد است که البته این موضوع نیز به پایداری منابع کمک می کند.

به گزارش خانه ملت، وزیر بهداشت و درمان یکی از مشکلات حوزه سلامت را نبود منابع پایدار عنوان کرد و گفت: مشکلات بسیار زیادی به دلیل نیامدن منابعی که باید در این حوزه وارد می‌شد ولی متاسفانه نشده، داریم؛ ما در یک مقیاس بزرگ تعهد کرده ایم و خرید خدمت انجام داده ایم و باید هزینه آن را پرداخت کنیم ولی بیمه ها تا ۹ ماه از تعهدات خود عقب هستند./

برچسب ها

اخبار برگزیده