صابری:

جای خالی بین المللی شدن دانشگاه ها در برنامه ششم

عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه دولت و مجلس در اختصاص اعتبارات جهت تجهیز امکانات دانشگاه ها ناکام ماندند، یکی از ارکان مهم در بین المللی شدن دانشگاه را توجه به تجهیزات و امکانات آنها دانست.

خانه ملت؛ رضا صابری با تأکید بر ضرورت توجه به بحث بین المللی شدن دانشگاه ها، گفت: یکی از ارکان مهم در بین المللی شدن دانشگاه، توجه به تجهیزات و امکانات دانشگاه هاست که متأسفانه مورد غفلت واقع شده؛ درحالیکه از مهمترین ضرورت هایی که امروزه حوزه علم و فناوری به عنوان یک مطالبه به آن می نگرد تجهیز کردن آزمایشگاه ها به امکاناتی است که می توانند به کمک آن زمینه برای پیشرفت علم و دانش فراهم شود.

نماینده مردم آزادشهر و رامیان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آنچه که امروز در دانشگاه ها وجود دارد تجهیزاتی است که از گذشته خریداری شده و اکنون ضرورت دارد تا برخی از تجهیزات بر اساس تحولاتی که در حوزه علم و فناوری اتفاق افتاده به روز شود.

وی با بیان اینکه در زمان بررسی بودجه 95 دولت و مجلس تلاش زیادی برای اختصاص اعتبارات نسبت به تجهیزات دانشگاهی انجام داد، افزود: مجلس و دولت تلاش کردند تا حدود 400 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی جهت کمک به تجهیزات دانشگاهی اختصاص یابد که در نهایت دولت نتوانست مجوز لازم را کسب کند.

صابری یادآور شد: از سویی دیگر بحث توجه به زبان انگلیسی از دیگر روش هایی است که توجه به آن می تواند در بین المللی شدن دانشگاه ها تاثیر بسزایی داشته باشد که این مهم نیز مورد بی توجهی قرار گرفته است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تأکید کرد: ناگفته نماند که اصل فلسفه وجودی بین المللی شدن دانشگاه ها این بود که با جذب دانشجوی خارجی و درنظر گرفتن یک برنامه ای فشرده، امکان یادگیری زبان فارسی برای دانشجویان فراهم شود و این زبان برای تعاملات در نظر گرفته شود اما با توجه به اینکه عملا نتوانستیم دانشجوی خارجی جذب کنیم لذا دانشگاه های بین‌المللی مبنا را بر آن قرار دادند که آموزش این دانشگاه ها به زبان انگلیسی است تا از این طریق بتوانند دانشجو جذب کنند.

نماینده مردم آزادشهر و رامیان در مجلس نهم، ادامه داد: فراگیری و تسلط به زبان خارجی برای پیشرفت علمی یک امر لازم و ضروری است که هیچ کس نمی تواند آن را کتمان کند لذا ما برای دسترسی به علوم نیاز است حتماً به زبان های خارجی مسلط باشیم.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، درباره چشم انداز بین المللی شدن دانشگاه ها در برنامه ششم توسعه، گفت: آنچه که اکنون در قالب برنامه ششم وجود دارد هنوز سیاست های روشنی در زمینه بین المللی شدن دانشگاه ها مشاهده نشده است./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اعتبارات، اعتبارات دولتی، بودجه 95 کل کشور، تسهیلات صندوق توسعه ملی، توسعه ملی، حساب صندوق توسعه ملی، صندوق توسعه ملی، صندوق توسعه ملی سرمایه گذاری