آریایی نژاد تأکید کرد:

لزوم کددار کردن تمامی کالاهای سلامت محور

عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بر ضرروت کددار کردن تمامی کالاهای سلامت محور تأکید کرد و گفت: این اقدام راهکاری مؤثر در شناسایی کالاهای قاچاق و جلوگیری از عرضه آنها خواهد بود.

خانه ملت؛ احمد آریایی‌نژاد در واکنش به اظهارات رئیس سازمان غذا و دارو مبنی بر اینکه درآمد بازار غذای کشور 120 هزار میلیارد تومان است که 10 درصد آن قاچاق است، گفت: با توجه به اینکه کالاهای سلامت محور با سلامت مردم سروکار دارد بنابراین نیاز است نظارت ها در این باره افزایش یابد.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه با توجه به حساسیت بالای کالاهای سلامت محور رشد قاچاق آنها در کشور باید متوقف شود، تصریح کرد: البته مادامی‌که قاچاقچیان کالا به منابع قدرت و ثروت متصل باشند نمی‌توان اقدام موثری برای کاهش آن انجام داد زیرا رفع ریشه‌ای آن مستلزم شناسایی و برخورد قاطع با مافیا و منابع قدرت و ثروت است.

آریایی‌نژاد تشدید نظارت‌ها را در جلوگیری از ورود قاچاق کالاهای سلامت محور به کشور لازم دانست و یادآور شد: از آنجایی که خرید کالاهای بی‌کیفیت وارداتی از سوی مصرف کنندگان باعث می شود تا واحدهای تولیدی داخل بیش از پیش در آستانه ورشکستگی قرار گیرد بنابراین با حمایت از تولید داخل می‌توان از ورود کالاهای بی‌کیفیت سلامت محور به کشور جلوگیری و زمینه بهبود اشتغال را نیز فراهم کرد.

وی در مورد اظهارنظرهای مطرح شده از سوی مسئولان حوزه سلامت مبنی بر اینکه رفع معضل قاچاق، نظارت خارج از سیستم دولتی را می طلبد، گفت: مسئولان باید قبل از طرح هر موضوعی در وهله اول به فکر تأمین منابع لازم برای محقق شدن آن باشند و در این باره کارکارشناسی انجام شود زیرا در حال حاضر طرح های زیادی در حوزه سلامت در پی کمبود منابع به مرحله اجرا درنیامده اند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، بر ضرروت کددار کردن تمامی کالاهای سلامت محور تأکید کرد و افزود: از آنجایی که کددار کردن کالاهای سلامت محور در شناسایی بهتر کالای قاچاق موثر است بنابراین مسئولان حوزه سلامت باید توجه جدی به این مهم داشته باشند.

عمده کالاهای قاچاق بی کیفیت هستند

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه عمده کالاهای قاچاق بی‌کیفیت هستند، ادامه داد: متأسفانه کالاهای خارجی در کشور به اندازه ای رونق پیدا کرده اند که حتی تولیدکنندگان داخلی برای فروش بیشتر با نصب برندهای معتبر روی محصولات خود آنها را به اسم کالاهای خارجی به مردم عرضه می‌کنند در حالی که گسترش ورود کالاهای خارجی به کشور نه تنها تولیدکنندگان و کارگر ایرانی را دلسرد می کند بلکه چرخ تولید را قفل و کارگاه های تولید را مختل و راکد می کند.

گسترش مناطق آزاد به افزایش قاچاق کالا دامن زده است

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تأکید بر اینکه گسترش مناطق آزاد باعث افزایش قاچاق کالا شده بر لزوم جلوگیری از ایجاد و گسترش این مناطق تأکید کرد و ادامه داد: گسترش این مناطق نه تنها در بهبود تولید داخل و صادرات موثر نبوده بلکه به شیوع معضل قاچاق نیز دامن زده و به نوعی محل ورود و عرضه کالای قاچاق هستند در حالی که باید هدف از گسترش مناطق آزاد بهبود اشتغال باشد نه اینکه با گسترش این مناطق از اهداف خود دور شویم.

ضرورت تشدید نظارت بر عملکرد مناطق آزاد

آریایی نژاد بر ضرورت تشدید نظارت بر عملکرد مناطق آزاد برای مقابله با ورود کالای قاچاق تأکید کرد و گفت: نباید این مناطق را به حال خود رها کرد زیرا برخی افراد با سودجویی و زیرسایه بی توجهی مسئولان زمینه را برای ورود کالای قاچاق فراهم نموده اند؛ البته عدم توجه به تولید داخل، بهبود اشتغال، عدم حمایت از تولیدکنندگان و گسترش مناطق آزاد موجب افزایش ورود کالای قاچاق به کشور شده است.

لزوم ارائه راهکارهای مؤثر برای مقابله با قاچاق کالا

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت ارائه راهکارهای مؤثر برای مقابله با قاچاق کالا تأکید کرد و افزود: در این زمینه فرهنگ سازی، فراهم نمودن بسترهای لازم برای کسب روزی حلال، توسعه کارآفرینی و حمایت از تولیدکنندگان در مقابله با پدیده قاچاق مؤثر است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه مسئولان باید در زمینه قاچاق کالا از شعار دادن دست بردارند، گفت: در این زمینه نباید به راهکارهای مقطعی اکتفا کرد بلکه باید با تغییر و اصلاح رویه و شیوه فعلی به دنبال راهکارهای مؤثر برای مقابله با معضل قاچاق کالا بود./


 

برچسب ها

اخبار برگزیده، حمایت از تولید، دارو، سازمان مبارزه با قاچاق کالا، فراکسیون حمایت از تولید ملی، قانون مبارزه با قاچاق کالا، قاچاق، قاچاق کالا، قاچاقچیان، مناطق آزاد، هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، واردات غذا و دارو، کمیسیون بهداشت، کمیسیون بهداشت مجلس، کمیسیون ویژه حمایت از تولید، کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی