جعفرزاده ایمن آبادی مطرح کرد:

کشت فراسرزمینی به شرط تکمیل کشت سرزمین

نماینده مردم رشت درمجلس با بیان اینکه وزارت کشاورزی به جای کشت فراسرزمینی به مشکلات کشاورزان رسیدگی کند، گفت: کشت فراسرزمینی زمانی عملیاتی شود که از تمام ظرفیت های کشاورزی استفاده شده باشد.

 خانه ملت؛ غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی درباره کشت فراسرزمینی در صنعت کشاورزی گفت:باید در حوزه اقتصاد مقاومتی درون زا عمل کنیم ،بدین معنا که محصولات کشاورزی را به سمت صادرات برون گرا حرکت دهیم و از همین رو کشت فرا سرزمینی در اراضی کویرکشورهای همسایه نمی تواند در مقطع کنونی به سود صنعت کشاورزی ما باشد.

نماینده مردم رشت درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بطور مثال زمانی باید کشت فراسرزمینی در محصول گندم انجام شود که ما هیچ زمینی برای کشت گندم در حیطه داخلی نداشته باشیم، ادامه داد: باید درگام نخست بررسی شود،چرا برخی ازکشاورزان در اراضی کشاورزی فعالیت نمی کنند.

وی،تصریح کرد: ما از تمام ظرفیت های صنعت کشاورزی استفاده بهینه نکردیم و این در حالی است که باید پایش سرزمینی در صنعت کشاورزی به نحو کارشناسی فعال شود تا شاهد استفاده بهینه از ظرفیت صنعت کشاورزی باشیم.

وزارت جهاد به جای کشت فراسرزمینی در کشورهای دیگر مشکلات کشاورزان را حل کند

نماینده مردم رشت در مجلس، ادامه داد: برای ارتقای ظرفیت های صنعت کشاورزی باید میزان سطح کشت محصولا ت کشاورزی معین شود و از همین رو وزارت کشاورزی باید در راستای نحوه تولید کنترل بهینه کند.

وی ادامه داد: وزارت کشاورزی به جای کشت فراسرزمینی در کشورهای دیگر مشکلات کشاورزان از جمله عدم صنعتی کردن،گران تمام شدن تولید محصول و افزایش نرخ در قیاس محصولات خارجی را حل کند.

عضوکمیسیون برنامه و بودجه محاسبات مجلس با بیان اینکه ما در صنعت کشاورزی انرژی مازاد نداریم که بخواهیم در کشت های فراسرزمینی دیگر سرمایه گذاری کنیم،تصریح کرد:کشت فراسرزمینی باید زمانی عملیاتی شود که ما از تمام اراضی کشاورزی استفاده بهینه کرده باشیم و از همین رو کشت فراسرزمینی کار مناسبی به شمارمی آید،اما در زمانی که ما از تمام ظرفیت کشاورزی کشورمان استفاده بهینه کرده باشیم.

آغاز کشت فراسرزمینی در غنا برای اولین بار

به گزارش خانه ملت؛ وزیرجهاد کشاورزی در سال 93 از تصمیم‌گیری و مذاکرات با هیأت غنایی برای آغاز کشت فراسرزمینی در این کشور برای نخستین بار خبر داد و گفت: با توجه به این که میانگین بارندگی دراین کشور بیش از پنج برابر ایران است می توان کشت محصولات آب دوستی مانند برنج، ذرت و ... را در برنامه کشت فراسرزمینی قرار داد.

وزیر جهاد کشاورزی از تصمیم‌گیری و مذاکرات با هیات غنایی برای آغاز کشت فراسرزمینی در این کشور برای نخستین بار خبر داد و گفت: با توجه به این که میانگین بارندگی دراین کشور بیش از پنج برابر ایران است، می توان کشت محصولات آب دوستی مانند برنج، ذرت و ... را در برنامه کشت فراسرزمینی قرار داد.

کشت فراسرزمینی به معنای وابستگی در تولید محصولات اساسی نیست

رئیس امور آب، کشاورزی و منابع طبیعی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: کشت محصولات فراسرزمینی یکی از سیاست‌های کشور برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی است.

حمید عدل،با اشاره به اهمیت استفاده بهینه از منابع آبی، اظهار کرد: آب عامل موثری در تولید محصولات کشاورزی است و مصرف آن در این بخش باید به صورت مدیریت شده و با برنامه‌ریزی باشد.

وی با بیان اینکه سیاست ما برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری درست از توان منابع آبی در کشور است، کشت فراسرزمینی را از سیاست‌های کشور برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی دانست و خاطرنشان کرد:در کشت فراسرزمینی محصولات با نیاز بالای آبی توسط بخش خصوصی در کشورهای دیگر تولید شده و بعد به داخل کشور منتقل می‌شود و در قبال آن از آب داخل کشور برای کشت محصولات کشاورزی با نیاز کم آبی و اقتصادی بهره‌گیری خواهد شد.

وی با بیان اینکه در تولید 80 درصد از محصولات کشاورزی خودکفایی داریم، اضافه کرد: کشت محصول به روش فراسرزمینی بدان معنا نیست که در تولید محصولات اساسی وابسته به دیگر کشورها شویم.

آغاز کشت فراسرزمینی گندم ایران در قزاقستان

معاون وزیر کشاورزی با اشاره به آغاز کشت فراسرزمینی گندم در قزاقستان گفت: بین ایران و قزاقستان توافق کشت فراسرزمینی انجام شده و کشت گندم و دانه‌های روغنی را در این کشور آغاز کرده‌ایم.

عباس کشاورز در حاشیه نشست سامانه آبیاری‌های موضعی بخش کشاورزی امروز (چهارشنبه) در کرج درجمع خبرنگاران،اظهار کرد: قیمت برنج پرمحصول کشاورزان اکنون با قیمت مناسبی در بازار خریداری می‌شود و قیمت‌های تضمینی جهاد کشاورزی صرفاً برای حمایت از فروش این محصول در بازار بوده و در صورت عدم خریداری در بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به آغاز کشت فراسرزمینی گندم در قزاقستان، گفت: بین ایران و قزاقستان توافق کشت فراسرزمینی انجام شده و در این ارتباط سندی نیز بین دو کشور به امضا رسیده است. همچنین با کشور اوکراین نیز مذاکراتی انجام شده اما هنوز تفاهم‌نامه رسمی آن امضا نشده است./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اراضی کشاورزی، اعتبارات کشاورزی، اقتصاد مقاومتی، تحقق اقتصاد مقاومتی، تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، جهاد کشاورزی، جهادکشاورزی، خروج گندم، خرید تضمینی گندم، سازمان جهاد کشاورزی، سیاست های اقتصاد مقاومتی، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی، فراسرزمینی، مدیریت منابع آب، منابع آبی، نرخ خرید تضمینی گندم، واردات گندم، کشت گندم، گندم