رستمیان:

اجرای سیستم ارجاع از حجم مراجعات به مراکز درمانی می کاهد

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هزینه ایجاد هر تخت بیمارستانی را ۵۰۰ میلیون تومان خواند وگفت: برای رفع معضل کمبود تخت بیمارستانی باید توجه جدی به بحث پیشگیری، سیستم ارجاع و راهنمای بالینی داشته باشیم.

 خانه ملت؛ عبدالرحمان رستمیان درباره اظهارات وزیر بهداشت مبنی بر فرسودگی بیمارستان های کشور و اینکه قدمت بیش از 50 درصد از تخت های بیمارستانی به نیم قرن می رسد، تصریح کرد: از آنجایی که ایجاد تخت بیمارستانی هزینه بسیاری دارد بنابراین بهتر است مسئولان وزارت بهداشت با توجه جدی به سیستم ارجاع و راهنمای بالینی نیاز بیماران به تخت بیمارستانی را به حداقل ممکن کاهش داده و معضل کمبود تخت بیمارستانی را رفع نماید.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بیش از 50 درصد بیماران کلانشهر تهران از شهرستان‌های اطراف تهران هستند، تصریح کرد: بخش عمده معضل کمبود تخت بیمارستانی در کلانشهرها نتیجه بی‌توجهی به فرهنگ سلامت و درمان است به این معنی که اکثر بیمارانی که به بیمارستان‌های کلانشهرها برای درمان مراجعه می‌کنند با یک معالجه سرپایی در شهر خود درمان می‌شوند.

اعزام کاذب و بی مورد بیماران به بیمارستان‌های کلانشهرها

رستمیان با انتقاد از اعزام کاذب و بی مورد بیماران به کلانشهرهای کشور، گفت: متأسفانه بخش عمده ای از اعزام بیماران به کلانشهرها بدون اینکه نیازی به متخصص داشته باشند به دلیل درخواست خود بیماران انجام می شود در حالی که بیمار می‌تواند در محل سکونت خود بستری و درمان شود که همین مراجعات بی‌مورد نیاز بیماران به تخت بیمارستانی را افزایش داده و موجبات کمبود تخت را فراهم می‌کند.

نماینده مردم دامغان در مجلس نهم، از دیگر دلایل کمبود تخت بیمارستانی در کلانشهرها را کمبود امکانات و تجهیزات در سایر نقاط کشور خواند و ادامه داد: توزیع ناعادلانه پزشک متخصص و امکانات در برخی شهرستان‌ها باعث شده که بیماران مناطق محروم برای درمان به کلانشهرها مراجعه کنند که ضرورت دارد مراکز درمانی ایجاد شده در هر منطقه بر حسب نیاز بیماران آن منطقه باشد تا شاهد هجوم بیماران به کلانشهرها و در پی آن کمبود تخت بیمارستانی نباشیم.

وی با بیان اینکه هزینه ایجاد هر تخت بیمارستانی 500 میلیون تومان است، گفت: برای رفع معضل کمبود تخت بیمارستانی باید توجه جدی به بحث پیشگیری، سیستم ارجاع، راهنمای بالینی، سیستم توزیع مناسب متخصص، تجهیزات و توجه به خدمات مراقبت از بیماران در منزل داشته باشیم.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی، رعایت استانداردهای علمی را در ساخت بیمارستان های کشور در راستای کاهش حوادث لازم دانست و یادآور شد: متاسفانه در برخی مناطق کشور مانند بوشهر و ... بیمارستان هایی ساخته شد که استانداردهای لازم را برای مقابله با زلزله نداشتند و زلزله مشکلات زیادی برای آنها به همراه آورد در حالی که بیمارستان ها باید به نحوی ساخته شوند که در برابر زلزله 8 ریشتر بتوانند مقاوم باشند.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، توجه جدی به خدمات مراقبت در منزل را در رفع معضل کمبود تخت بیمارستانی موثر دانست و افزود: به دنبال افزایش تعداد سالمندان و بیماری های مزمن بهتر است خدمات مراقبت در منزل به عنوان قسمتی از زنجیره ارائه مراقبت های بهداشتی و درمانی مورد بررسی و توجه مسئولان قرار گیرد تا به این وسیله از حجم مراجعات به مراکز درمانی و بیمارستانی کاسته شود.

به گزارش خانه ملت؛ سیدحسن هاشمی، وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی روزهای اخیر با بیان اینکه با افزایش جمعیت زیرساخت ها افزایش پیدا نکرد، گفت: بسیاری از بیمارستان های ما فرسوده است و قدمت بالای 50 درصد از تخت های بیمارستانی نیز به بیش از نیم قرن می رسد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، بخش بهداشت و درمان، بخش سلامت، بهداشت و درمان، بودجه سلامت، بیمارستان، بیمارستان ها، تخت بیمارستانی، تعرفه های پزشکی، جامعه پزشکی، حوزه درمان، حوزه پزشکی، خدمات درمانی، زلزله، کمبود تخت، کمیسیون بهداشت، کمیسیون بهداشت مجلس