فیاضی:

مجلس به دنبال شفاف سازی عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تأکید بر اینکه دولت بدهی خود را با صندوق ذخیره فرهنگیان صاف کند، معتقد است مسئولان این صندوق باید به فکر چرخش چرخ این صندوق با فعالیت های مناسب اقتصادی باشند.

خانه ملت؛ عبدالوحید فیاضی با اشاره به وضعیت فعلی صندوق ذخیر فرهنگیان، گفت: این مؤسسه در سال ١٣٧٤ به منظور تقویت توان مالی معلمان و ارتقاء بهره‌وری نظام تعلیم و تربیت کشور تأسیس و مقرر شد تا سقف 5 درصد از حقوق و مزایای هر یک از معلمانی که خواهان عضویت در مؤسسه هستند، کسر شود و دولت معادل این مبلغ را به صندوق واریز کند و در نهایت مؤسسه نیز درراستای تولید ثروت برای آنان، با دارایی فرهنگیان فعالیت‌های اقتصادی کند تا بازتاب این سرمایه‌گذاری در زندگی معلم نمود یابد.

اصلاح اساسنامه این صندوق باید در دستور کار مدیریت این مؤسسه قرار گیرد

نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید اصلاح اساسنامه این صندوق باید در دستور کار مدیریت این موسسه قرار گیرد، گفت: طبق اساسنامه صندوق باید سهم عضو، سهم دولت و سود حاصل از سرمایه‌گذاری مجموع این دارایی پس از بازنشستگی به معلم پرداخت شده و عضویت آنان خاتمه یابد، اما ایرادهایی به این پروسه وارد شده است.

وفور شرکت ها و کارخانجات بسیار، تحت صندوق ذخیره فرهنگیان

فیاضی با بیان اینکه با عضویت حدود ۹۰۸هزار نفر در حال حاضر دارایی صندوق ذخیره مبلغی معادل حدود ۴۶۰۰ میلیارد تومان است، افزود: شرکت و کارخانجات بسیاری نیز در تابعیت این صندوق قرار گرفته و گسترده شده‌اند اما ارزیابی میزان موفقیت این صندوق در ادوار مختلف متفاوت است؛ هر چند نوع فعالیت این صندوق و میزان سودها از شرکت‌های مختلف باید به درستی برای فرهنگیان شفاف‌سازی شود اما مشکلاتی مانند اینکه دولت سهم خود را به این صندوق پرداخت نمی‌کند عملکرد آن را با مشکلاتی رو به رو کرده است.

وی با بیان اینکه انتظار می‌رود دولت بدهی خود را با صندوق ذخیره فرهنگیان صاف کند و باری از دوش معلمان بردارد، افزود: مجلس در این زمینه چندین بار واکنش نشان داده است و در صورت لزوم باز هم به این موضوع ورود خواهد داشت.

تسهیلات دریافت کالا می‌تواند بخشی از مشکلات معلمان را تسهیل کند

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه تسهیلات دریافت کالا و خدمات دیگر می‌تواند بخشی از مشکلات معلمان را تسهیل کند و خوشبختانه صندوق این کار را برای فرهنگیان انجام می‌دهد، اضافه کرد: مسئولان این صندوق باید به فکر سودآوری و چرخش چرخ این صندوق با فعالیت‌های مناسب اقتصادی باشند./

برچسب ها

اخبار برگزیده