خضری:

۴۰ درصد درآمد اقتصادی خانواده بیماران روانی به درمان اختصاص می یابد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تأکید بر اینکه هزینه های درمان بیماران روانی، بخش اعظمی از آنان را از ادامه درمان منصرف می کند، گفت: ۴۰ درصد درآمد اقتصادی خانواده بیماران روانی به درمان اختصاص می یابد.

خانه ملت؛ رسول خضری با بیان اینکه در کشور حدود 100 هزار تخت بیمارستانی داریم که 50 درصد آن بیش از 30 سال عمر دارند، افزود: این نشان دهنده فرسوده بودن تخت‌های بیمارستانی است؛ در چنین شرایطی در قانون تأکید شده که 10 درصد تخت‌های بیمارستانی به بیماران روانی و سوختگی اختصاص یابد که متاسفانه هنوز این مهم به دلیل مشکلات موجود عملیاتی نشده است.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: متأسفانه در بحث بیماران روانی که نیاز به بستری دارند با کمبود شدید تخت‌های بیمارستانی روبرو هستیم تاجایی که در یک استانی با جمعیت 3 میلیون نفر تنها یک بیمارستان در سطح کل استان وجود دارد که طبیعی است این مرکز به تنهایی قادر به ارایه خدمات به بیماران روانی نیست.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: واقعیت آن است که عدم حمایت‌های لازم از بیماران روانی منجر به آسیب‌های اجتماعی مانند انواع خودکشی‌ها خواهد شد تا جایی که بر اساس آمارها 99 درصد ریشه خودکشی‌ها دارای منشا روحی و روانی است.

خضری با تأکید بر ضرورت توجه به افزایش تخت های بیماران روانی در کشور، یادآور شد: اگر به بستری برخی از این بیماران، انجام مشاوره های دروه ای یا افزایش تخت های بیمارستانی توجه نشود، آمار خودکشی همچنان سیر صعودی خواهد داشت که بدون شک برای کشور فاجعه بار خواهد بود.

وی با یادآوری هزینه های سنگین برای درمان بیماران روانی، افزود: به جهت مزمن بودن این بیماری، هزینه سنگینی بر دوش بیماران است به گونه ای که بعضاً 40 درصد کل درآمدهای اقتصادی خانواده بیماران روانی به درمان اختصاص می یابد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، درباره اظهارات وزیر بهداشت مبنی بر آنکه 12 درصد جامعه درگیر افسردگی هستند، گفت: به نظر می رسد بین 21 تا 24 درصد جامعه درگیر بیماری روانی هستند که البته این میزان از کمترین اختلالات یعنی افسردگی‌های خفیف تا بیشترین آن مانند بیماران روانی حاد را در بر می‌گیرد که باید وزارت بهداشت برنامه ریزی برای کاهش این آمار مدنظر قرار دهد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، بخش سوختگی و اعصاب و روان، بهداشت و درمان، بیماران روانی، بیماری های اعصاب و روان، حوزه درمان، خدمات درمانی، علم روانشناسی، کمیسیون بهداشت مجلس