با موافقت نمایندگان صورت گرفت؛

تعیین شرایط تأسیس شعب دانشگاه ها در مناطق آزاد و خارج از کشور

نمایندگان مجلس شورای اسلامی شرایط تأسیس شعب دانشگاه ها در مناطق آزاد تجاری - صنعتی و خارج از کشور را مشخص کردند که بر اساس آن باید به صورت خودگردان و با دریافت شهریه از داوطلبان، راه اندازی شوند.

خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، 26 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی مواد ارجاعی لایحه تنظیم برخی از احکام برنامه‌های توسعه کشور با اصل ماده 3 این لایحه با 144 رأی موافق، 33 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 213 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده 3 این لایحه آمده است:

الف- دانشگاههای کشور، حسب مورد به تشخیص وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تصویب شورای گسترش آموزش‌عالی وزارتخانه‌های مربوط، می‌توانند نسبت به تأسیس شعب در مناطق آزاد تجاری – صنعتی و نیز در خارج از کشور به‌صورت خودگردان و با دریافت شهریه از داوطلبان اقدام کنند.

ب- وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و کلیه دانشگاههای دولتی و غیردولتی و دستگاههای اجرائی موضوع ماده(2) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران موظفند بیست‌وپنج درصد(25%) از سهمیه‌های ورود به دانشگاهها و مؤسسات آموزش‌عالی، بورسیه‌های تحصیلی داخل و خارج از کشور، فرصتهای مطالعاتی و دوره‌های دکترای تخصصی را به همسر و فرزندان شاهد، جانبازان، آزادگان و همسر و فرزندان آزادگان و همسر و فرزندان جانبازان بالای بیست‌وپنج‌درصد(25%) اختصاص دهند.

تبصره- کسب حداقل هفتاد درصد (70%) حدنصاب شرایط علمی و امتیاز پذیرفته‌شدگان برای کلیه رشته‌ها و مقاطع تحصیلی از جمله رشته‌های پزشکی برای دارندگان سهمیه الزامی می‌باشد.

پ- پذیرش دانشجو در شعب دانشگاهها در مناطق آزاد تجاری- صنعتی، برای دانشجویان غیرایرانی بدون آزمون سراسری انجام می‌شود. ضوابط پذیرش دانشجو برای دوره کارشناسی توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو موضوع ماده(2) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب 1392 و برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی با پیشنهاد دانشگاهها و حسب مورد با تأیید یکی از وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین می‌شود.

تبصره- دانشجویان ایرانی شعب مناطق آزاد تجاری - صنعتی، همانند سایر دانشجویان از معافیت تحصیلی برخوردار می‌باشند.

همچنین نمایندگان مجلس در جریان بررسی این لایحه با حذف ماده 2 نیز با 116 رأی موافق، 22 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 202 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اعزام دانشجو به خارج از کشور، دانشجو، دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی، سازمان های مناطق آزاد، شهریه دانشجویان، شورای عالی مناطق آزاد، مناطق آزاد، مناطق آزاد تجاری، پذیرش دانشجو