قربانی:

لزوم افزایش اختیارات سازمان غذا و دارو

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تأکید بر افزایش اختیارات سازمان غذا و دارو، نسبت به تعیین یک متولی کارشناس و متخصص برای کالاهای سلامت محور تأکید کرد.

 خانه‌ملت؛ محمدحسین قربانی با تأکید برضرورت افزایش اختیارات سازمان غذا و دارو به عنوان متولی تعیین استاندارد کالاهای سلامت‌محور، گفت: از آنجایی که تعیین استاندارد کالاهای سلامت محور به تیم کارشناسی خاص نیاز دارد بهتر است سازمان غذا و دارو متولی تایید و تعیین استاندارد این محصولات باشد، در واقع کالاهای خوراکی، آشامیدنی، بهداشتی و تجهیزات پزشکی محصولاتی هستند که باید تحت نظارت و نظر سازمان غذا و دارو تایید نهایی شوند.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی با یادآوری گستردگی ظرفیت سازمان غذا ودارو در کشور، گفت: سازمان غذا و دارو با ظرفیت بسیار در دانشگاه‌های علوم پزشکی‌ سراسر کشور دارای آزمایشگاه مرجع بوده لذا در حوزه تایید استاندارد کالاهای سلامت محور می تواند نظرات کارشناسی تری داشته باشد.

وی ادامه داد: سازمان ملی استاندارد به دلیل گستردگی وظایف در تعیین استاندارد محصولات مختلف، نیروی انسانی لازم و کافی برای تأیید استاندارد کالاهای سلامت محور در اختیار ندارد بنابراین ضرورت دارد در مجلس دهم با ایجاد تغییراتی در طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد اختیارات سازمان غذا و دارو را افزایش داد.

قربانی با یادآوری تصویب طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد در جلسه علنی هفته گذشته مجلس، گفت: بنابر طرح مذکور سازمان ملی استاندارد متولی تعیین استاندارد محصولات سلامت محور، صنعتی و تولیدی شد، هرچند سازمان استاندارد مجموعه نظارتی خوبی است اما متاسفانه با شرایط پیش آمده کالاهای سلامت محور دو متولی پیدا کرده است.

وی افزود: بر اساس طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد، تمام کالاهای حوزه سلامت باید به تایید سازمان غذا ودارو برسد اما در نهایت سازمان ملی استاندارد تعیین کننده نهایی است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد تا حدودی وضعیت تعیین استاندارد را شفاف کرد، گفت: کاهش اختیارات سازمان غذا و دارو اما مشکلی است که بر اختلافات سازمان‌های متولی تعیین استاندارد محصولات سلامت محور دامن می‌زند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تأکید کرد: بنا بر طرح مذکور مرجع تعیین استاندارد محصولاتی دارویی همانند گذشته سازمان غذا و دارو است. /

برچسب ها

اخبار برگزیده، استاندارد، استانداردسازی، بخش سلامت، سازمان استاندارد، واردات غذا و دارو