آذین با اشاره به بازدید اعضای کمیسیون اصل ۹۰ از بازدید از گمرک:

ایجاد سامانه جامع گمرک درصد کشف کالاهای قاچاق را افزایش داده است

عضو کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایجاد سامانه جامع گمرک درصد کشف کالاهای قاچاق را افزایش داده است، گفت: اگر این سیستم تکمیل شود درصد کشفیات کالاهای قاچاق نیز بیشتر می شود.

خانه ملت؛ حسین آذین با بیان اینکه اعضای کمیسیون اصل نودم قانون اساسی از گمرک بازدید کردند، اظهار داشت: حدود سال 92 مباحثی پیرامون قاچاق کالا مطرح شد و جلساتی را با گمرک برگزار کردیم که مقرر شد در ساختار گمرک اصلاحاتی انجام شود.

نماینده مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایجاد سامانه جامع گمرک یا پنجره واحد از آن زمان مقرر شد تا راه‌اندازی شود، بیان کرد: در حال حاضر این سیستم راه اندازی شده است که ما امروز از آن بازدید کردیم. اقدامات خیلی خوبی در این زمینه با همکاری گمرک و دانشگاه تهران انجام شده است.

عضو کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این سیستم تمام کالایی را که وارد کشور یا خارج می شود را رصد میکند و آمار و اطلاعات بسیار زیادی را ثبت میکند. البته تنها در گمرکها این اطلاعات ثبت میشود و مناطق آزاد، امکانات این چنینی ندارند و یکی از چالش ها در این موضوع است.

آذین با بیان اینکه استفاده از این سیستم درصد کشف قاچاق را افزایش داده که به حدود 30 درصد رسیده است، متذکر شد: اگر این سیستم تکمیل شود این آمار بیشتر می شود. این آمار در کشفیات بعضی کالاها به بالای 600 درصد رسیده است.

وی افزود: در برخی گمرک ها یک سری کمبودها وجود دارد از جمله عدم وجود "ایکس-ری" است. اهمیت "ایکس-ری" از این جهت است که مواد مخدری که در کالاها جاسازی شده است، را میتوان کشف کرد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اصل 90، امور گمرگی، تعرفه های گمرکی، تعرفه گمرکی، سازمان استاندارد و گمرک، سازمان مبارزه با قاچاق کالا، قانون مبارزه با قاچاق کالا، قاچاق کالا، کمیسیون اصل نود، کمیسیون اصل نودم، گمرک