جوکار:

ماجراجویی عربستان در خاورمیانه برای ریاض گران تمام می شود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اقدامات عربستان در یمن و سوریه ماجراجویی هایی است که در نهایت برای ریاض گران تمام خواهد شد.

خانه ملت؛ محمد صالح جوکار گفت: عربستان به تلافی شکست هایی که در خاورمیانه متحمل شد علیه مردم یمن وارد تهاجم همه جانبه با ارتکاب جنایت جنگی شد اما تاکنون به نتیجه نرسیده است. سعودی ها برای جبران تحقیر خود مذاکرات صلح کویت را همزمان با تهاجم همه جانبه عملیاتی کرده اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: میدان اصلی ماجراجویی های عربستان خاک سوریه است که به قیمت کشته شدن هزاران انسان بی گناه و ظهور تروریست های تکفیری تبدیل شده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به مذاکرات صلح وین گفت: عادل الجبیر،وزیر خارجه عربستان عامل اصلی ناکامی مذاکرات صلح مرتبط با سوریه بوده است. متاسفانه ترکیه نیز سعودی ها را در اقدامات خصمانه ریاض همراهی می کنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در واکنش به تهدید عربستان مبنی بر برکنار اسد با زور گفت: ملت سوریه که تاکنون اجازه نداده اند پای تروریست های تکفیری به دمشق برسد در آینده پای هر متجاوزی که به خاک این کشور بازشود را خرد خواهد کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: تنها مردم سوریه می توانند برای کشور سوریه تصمیم بگیرند و هیچ نیروی خارجی اجازه دخالت در سرنوشت قاهره را ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس گفت: ماجراجویی های خصمانه سعودی در سوریه و یمن در نهایت برای ریاض گران تمام خواهد شد و مصیبت هایی که مردم بی گناه کشیده اند گریبان عربستان را خواهد گرفت.

وی در نهایت تاکید کرد: جنگ مذهبی که سعودی ها با حمایت از داعش و جبهه النصره و ده ها گروه تروریستی دیگر روزی به ریاض بازخواهد گشت و آن روز نه غربی ها و نه سعودی ها هیچ راه نجاتی نخواهند داشت.

گفتنی است، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در کنفرانس مطبوعاتی با جان کری، همتای آمریکایی خود گفت: بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه یا از راه مسالمت‌آمیز یا با زور، قدرت را ترک خواهد کرد. گزینه انتقال به طرح جایگزین و گزینه افزایش حمایت نظامی از مخالفان به نظام اسد بستگی دارد. اگر نظام اسد به توافق‌های جامعه جهانی پاسخ مثبت ندهد در آن صورت ما دنبال طرح‌های جایگزین خواهیم بود و هر اقدامی که بتوان آن را انجام داد مورد بررسی قرار خواهیم داد.

گروه بین المللی حامیان سوریه روز سه‌شنبه نشستی را در وین برگزار کردند اما این نشست به تعیین موعد ازسرگیری مذاکرات صلح سوریه منجر نشد، با این حال ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه گفت که احتمالا این مذاکرات اول ژوئن از سر گرفته شود.

برچسب ها

اخبار برگزیده