رستمیان:

هدف برنامه ششم افزایش ۱.۷ درصدی نرخ رشد جمعیت است

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه ۳۰ درصد خانواده های ایرانی تک فرزند هستند، بر ضرورت پیگیری سیاست های تشویقی افزایش جمعیت تأکید کرد.

 خانه ملت؛ عبدالرحمان رستمیان تبلیغات رسانه‌ها در مورد فرزندآوری کمتر در سال 72، شرایط نامناسب اقتصادی، تغییر سبک زندگی و خانه های آپارتمانی با متراژ کم، وجود باورهای نامناسب فرهنگی، هزینه‌های بالای درمان ناباروری و عدم حمایت بیمه ها را از عمده عامل بی میلی زوجین نسبت به فرزندآوری خواند وافزود: البته افزایش سن ازدواج نیز در کاهش جمعیت بسیار مؤثر بوده است.

نماینده مردم دامغان در مجلس نهم، نرخ رشد جمعیت کشور را 1.3 درصد عنوان کرد و یادآور شد: این در حالی است که نرخ رشد جمعیت کشور در گذشته 3 درصد بوده است؛ البته هدف برنامه ششم توسعه این است که این میزان به 1.7درصد افزایش پیدا کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: پیرشدن جمعیت فقط ناشی از فرزندآوری کمتر نیست و از عوامل بروز آن می‌توان به کیفیت پایین خدمات رسانی در حوزه بهداشت و درمان و یالا بودن سطح امید به زندگی نیز اشاره کرد؛ از آنجایی که میان دهک های مختلف کشور تناسب لازم در برخورداری از امکانات وجود ندارد بنابراین نیاز است با ارائه برنامه‌های مناسب تناسب در بهره مندی از امکانات برقرار شود تا جمعیت به سمت کهنسالی و پیری سوق پیدا نکند.

رستمیان با تاکید بر اینکه با ارائه راهکارهای عملی و موثر می توان میزان نرخ جمعیت کشور را به سطح نرمال و استاندارد رساند، گفت: البته تا سال گذشته نرخ رشد جمعیت در حال کاهش بود اما در حال حاضر با توجه به آخرین آمارها نرخ رشد جمعیت روبه افزایش است.

وی افزایش سن ازدواج را در کاهش نرخ جمعیت موثر دانست و بر ضرورت فرهنگ سازی مناسب در راستای فرزندآوری بیشتر زوجین تاکید کرد و یادآور شد: کاهش روابط فامیلی و خانواده ها نیز در کاهش ازدواج ها موثر است؛ این باور که تعداد بالای فرزندان نشانه بی فرهنگی است باید با فرهنگ سازی از بین برود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه دولت باید با بهبود اشتغال و رفع مشکلات اقتصادی، جوانان را به ازدواج در سن مناسب تشویق کند ،بهترین سن باروری بین 18 تا 35 سالگی می باشد ، البته با ارائه مشوق های لازم به زوجین نیز می توان آنها را به فرزندآوری بیشتر ترغیب کرد؛ بهتر است سیاست های تشویقی در راستای باروری زوجین افزایش یافته و به گونه ای باشد که حمایت های لازم اقتصادی و اجتماعی در زمان پیش از بارداری، حین بارداری و بعد از بارداری از زوجین صورت گیرد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه 20 درصد زوج های ایرانی نابارور هستند، تصریح کرد: برخی ناباروری ها منشا ژنتیکی دارند و برخی دیگر نیز ناشی از بی توجهی زوجین به پیشگیری و درمان علل ناباروری است.

رستمیان بر ضرورت حمایت اقتصادی و بیمه ای از زوجین نابارور تاکید کرد و افزود: بهتر است دولت درصدی از هزینه های درمان ناباروری را تقبل کند که هم به پایداری خانواده کمک کرده و هم از طلاق و کاهش نرخ جمعیت جلوگیری کند.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: سیاست های تشویقی از سوی وزارت بهداشت به جد در حال پیگیری است به طوری که تاثیر مثبتی نیز در افزایش نرخ جمعیت داشته البته این سیاست ها باید به تدریج عملی شوند زیرا در یک زمان محدود نمی توان آنها را به سرانجام رساند ؛ امید است با پیگیری بیشتر سیاست های تشویقی، نرخ جمعیت کشور افزایش بیشتری یابد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، افزایش مرخصی زایمان را در فرزندآوری بیشتر موثر دانست و گفت: متاسفانه طرح مرخصی زایمان در بخش های خصوصی اجرایی نمی شود و در سازمان های دولتی نیز بسته به نوع قرارداد اجرایی می شود در حالی که زمانی که کشورهای اروپایی با کاهش نرخ جمعیت خود مواجه شدند مشوق هایی را به زوجین اختصاص دادند که یکی از آنها افزایش مرخصی زایمان بود؛ البته برخی متخصصان کشور افزایش مرخصی زایمان را شمشیر دو لبه می دانند که از یک طرف کاهش استخدام و از طرف دیگر تعدیل بانوان را در پی خواهد داشت./

برچسب ها

اخبار برگزیده، ازدیاد جمعیت، افزایش جمعیت، برنامه ششم توسعه، تراکم جمعیتی، تنظیم جمعیت، جمعیت، رشد جمعیت، رشد سریع جمعیت کشور، طرح پیشگیری از کاهش رشد جمعیت، طلاق، فرزند، فرزند کمتر، زندگی بهتر، فرزندآوری، نرخ طلاق، پیشگیری از طلاق، پیشگیری از کاهش رشد جمعیت، کاهش رشد جمعیت، کاهش فرزندآوری