با موافقت نمایندگان؛

سازمان تعاونی مصرف کادر نیروهای مسلح (اتکا) به بخش غیردولتی واگذار شد

نمایندگان مجلس با اضافه شدن سازمان تعاونی مصرف کادر نیروهای مسلح (اتکا) به بخش غیردولتی موافقت کردند.

خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه 3 خرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه الحاق سازمان تعاون مصرف کادر نیروهای مسلح (اتکا) به فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی با 146 رأی موافق، 20 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 215 نفر نماینده حاضر در جلسه با کلیات آن موافقت کردند.

همچنین نمایندگان با 138 رأی موافق، 11 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 208 نماینده حاضر در جلسه با ماده واحده این لایحه نیز موافقت کردند.

در ماده واحده این لایحه آمده است؛ سازمان تعاونی مصرف کادر نیروهای مسلح (اتکا) به فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی موضوع ماده واحده قانون فهرست نهادها و موسسات عمومی غیردولتی مصوب 19/4/1373 اضافه می‌شود.

براساس تبصره 1 این ماده واحده؛ کمک‌های دولت برای امور رفاهی و معیشتی کارکنان دولت اعم از شاغل و بازنشسته لشگری و کشوری که در لوایح بودجه سنواتی و یا سایر قوانین و مقررات مربوطه پیش‌بینی می‌شود، از طریق سازمان اتکا به کارکنان و بازنشستگان لشگری و کشوری ذی‌نفع واگذار و عرضه می‌گردد.

همچنین در تبصره 2 این ماده واحده آمده است؛ اداره سازمان اتکا مطابق سیاست‌های ابلاغی ستاد کل نیروهای مسلح و در چارچوب تدابیر فرماندهی معظم کل قوا می‌باشد و اساسنامه آن توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تهیه می‌شود و پس از تدوین و تأیید ستاد کل نیروهای مسلح به تصویب فرماندهی معظم کل قوا می‌رسد.

عباس قائیدرحمت سخنگوی کمیسیون اجتماعی نیز در ارائه گزارشی از این لایحه گفت: اتکا زیر نظر وزارت دفاع است و یک میلیون و پانصد هزار خانوار معادل تقریباً هفت میلیون و پانصد هزار نفر جمعیت کشور را تحت پوشش دارد.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: سازمان اتکا که در سال 1334 تاسیس شده منشأ خدمات بزرگی به خصوص در زمان جنگ تحمیلی بوده است و مقام معظم رهبری در سال 93 تاکید کردند ماهیت سازمان اتکا باید به صورت غیردولتی باشد که این لایحه نیز در همان راستا تنظیم شده است./

برچسب ها

اخبار برگزیده