محمدصادقی مطرح کرد:

استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در تولید و واردات دارو برای جلوگیری از رانت

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه باید به نوعی از شکل گیری رانت در تولید و واردات دارو جلوگیری کرد، بر ضرورت استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در این بخش تأکید کرد.

خانه ملت؛ شاهین محمدصادقی درخصوص اظهارات وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر جلوگیری از مداخله دستگاه‌های حکومتی درصنعت داروسازی، گفت: درحال حاضر مهم ‌ترین موضوع در حوزه بهداشت و درمان حمایت از صنعت داروسازی است به طوری که تا حد ممکن باید تولیدات دارو افزایش پیدا کند، البته پس از پیروزی انقلاب اسلامی درساخت داروهای داخلی پیشرفت قابل قبولی به دست آمده است.

نماینده مردم کازرون درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت باید حمایت از صنعت داروسازی را در اولویت کاری خود قرار دهد، افزود: متاسفانه اقتصاد دولتی درجامعه ما توأم با رانت است، بنابراین هرچه اقتصاد به سمت غیردولتی و واگذاری به بخش خصوصی پیش رود نتیجه بهتری کسب خواهد شد و رانت و فساد کاهش پیدا می کند.

وی با تأکید براینکه باید از حضور بخش خصوصی درصنعت داروسازی استقبال کرد، تصریح کرد: اما اینکه گفته شود دستگاه های دولتی به هیچ عنوان در صنعت داروسازی دخالت نکنند هم به طورحتم قابل قبول نخواهد بود.

این نماینده مردم درمجلس نهم با بیان اینکه دراقتصاد دولتی بسیاری از وام های اخذ شده از بانک ها به سیستم مالی کشور بازگردانده نمی شود، گفت: به عنوان مثال نمونه بارز رانت در دستگاه های دولتی این است که درحال حاضر بی حساب و کتاب از صنایع خودرو حمایت می شود، اما متاسفانه کیفیت صنایع و خودرو بسیار پایین بوده و از ایمنی کامل برخوردار نیستند؛ بنابراین اگر از بخش خودروسازی خصوصی حمایت می شد این مشکلات و مسائل به وجود نمی آمد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با انتقاد محدود شدن بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی به استفاده از داروهای تولید بخش دولتی، افزود: این موضوع خود باعث ایجاد رانت می شود، همچنین توان دستگاه های دولتی در استفاده از تسهیلات بانکی و حمایت های گمرکی به مراتب بیشتر است؛ بنابراین باید به نوعی از رانت در تولید و واردات دارو جلوگیری کرد.

به گزارش خانه ملت، وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی دستگاه های حکومتی از جمله تأمین اجتماعی و بیمه سلامت را از مداخله در صنعت داروسازی برحذر داشت و گفت: دستگاه های حکومتی باید از مداخله در صنعت داروسازی در آنجا که بخش خصوصی حاضر است سرمایه گذاری کند پرهیز کنند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، ارائه تسهیلات، ارزش واردات، اعطای تسهیلات، تسهیلات بانکها، تسهیلات بانکی، تسهیلات بانکی قرض الحسنه، داروساز، داروسازها