رستمیان:

کد رهگیری دارو مانع از نشت داروهای ترک اعتیاد می شود

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه کد رهگیری دارو مانع از نشت داروهای ترک اعتیاد می شود، گفت: با درنظر گرفتن کد رهگیری، بروز هرگونه تخلفی قابل شناسایی است.

خانه ملت؛ عبدالرحمان رستمیان با انتقاد از نشت دارویی از مراکز ترک اعتیاد، افزود: برخی از داروها باید مسیر خاصی طی کنند تا به دست برخی مراکزدرمانی برسند این داروها مانند متادون باید از سوی وزارت بهداشت توزیع شوند تا در دسترس افراد قرار گیرد اما گاهی مشاهده می شود که این داروها در بازار ناصر خسرو یافت می شود.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: باید مسیر توزیع متادون تراپی چک شود تا چگونگی نشت دارویی مشخص شود زیرا داروخانه نیز تنها با تجویز خاص پزشک مجاز به ارایه دارو است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تأکید کرد: بعضی از داروها کد رهگیری ندارند درحالی که اگر کدرهگیری برای دارو وجود داشته باشد می توان مسیر نشت دارو را شناسایی کرد.

وی یادآور شد: از سویی دیگربیماران نیز باید کد رهگیری داشته باشند تا نحوه میزان داروهای داده شده به بیماران نیز مورد ارزیابی و نظارت قرار گیرد، در چنین شرایطی مشخص خواهد شد که بیمار از کدام مراکز درمانی دارو را تهیه کرده است، بر این اساس اگر تخلفی صورت گیرد به خوبی می توان آن را شناسایی کرد.

رستمیان تصریح کرد: در بسیاری از کشورهای دنیا داروخانه ها نمی توانند حتی یک داروی قاچاق داشته باشند زیرا کالاهای این مراکز از کد رهگیری دارو برخوردارند.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: وزارت بهداشت باید عزم راسخی برای ایجاد کدرهگیری داروها داشته باشد زیرا تنها در این صورت است که چگونگی تخلفات در زمینه نشت دارویی را می توان به خوبی شناسایی کرد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، قاچاق مواد مخدر، معتادان، مواد مخدر، وزارت بهداشت، کد رهگیری