مجلس دهم و صنعت هوا و فضا

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی آخرین وضعیت بخش هوا فضای ایران را در قالب گزارشی منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ، دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری های نوین این مرکز در چکیده گزارش خود در این زمینه با بیان این مطلب که صنعت هوا فضا به عنوان فناوری پیشران تحولات راهبردی موجب رشد و توسعه ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی ، سیاسی ، امنیتی و دفاعی جامعه می شود افزود: آثار مثبت این فناوری را می توان در توسعه رفاه و تسهیل زندگی بشر یافت و آثار منفی آن نیز شامل تهدیدات امنیتی و آثار سوء بر صلح و امنیت است. لذا با توجه به فعالیت های گوناگونی که در زمینه فناوری هوا فضا و مسائل مربوط به صنعت هوافضا در سراسر دنیا در حال انجام است، ضرورت پرداختن به این بخش در کشورمان امری اجتناب ناپذیر است. به همین جهت بخش هوا فضا در نقشه جامع علمی کشور ، سند جامع توسعه هوا – فضا ، قانون برنامه پنجم توسعه، لایحه احکام مورد نیاز اجرای برنامه ششم توسعه و سیاست های کلی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری مورد توجه قرار گرفته است.

با عنایت به این موضوع هدف از تدوین این گزارش آشنایی نمایندگان محترم مجلس دهم شورای اسلامی با بخش هوا فضای ایران می باشد. توجه مجلس دهم برای به روز رسانی قوانین و تدوین و تصویب خلاهای قوانین از جمله تغییر و اصلاح ساختار سازمان هواپیمایی کشوری، اصلاح اساسنامه شرکت هواپیمای جمهوری اسلامی ایران، تدوین طرح جامع مدیریت ترافیک هوایی، بررسی چالش ها و راهبردهای قانونی و مدیریتی در خصوص رفع خلا نهاد متولی صنایع هوایی تجاری، تمرکز بیشتر بر روی پرتاب ماهواره در مدار زمین آهنگ، ایجاد نهاد رگولاتوری ماهواره، سیاستگذاری واقع بینانه در انتقال فناوری در بخش هوافضا (با توجه به تجربه هواپیمای ایران -140 ) ، تدوین قانون ملی فضا و تعیین تکلیف الحاق به کنوانسیون پنج گانه مرتبط با فضا و تشکیل کارگروه فضایی در کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی و پیگیری تدوین برخی از دستورالعمل های مورد نیاز برای اجرای کامل آنها از مهمترین محورهای قابل ذکر برای سیاستگذاری است.
 

برچسب ها

اخبار پژوهشی، بخش هوا فضای ایران، تدوین قانون ملی فضا و تعیین تکلیف الحاق به کنوانسیون پنج گانه مرتبط با فضا، تشکیل کارگروه فضایی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، سیاستگذاری واقع بینانه در انتقال فناوری در بخش هوا فضا، پیگیری تدوین برخی از دستورالعمل های مورد نیاز برای اجرای کامل آنها