مرکز پژوهش های مجلس بررسی کرد:

بررسی تولید خودرو برقی در ایران

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی چگونگی تولید خودروهای برقی در ایران را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن این مرکز با بیان این مطلب که تغییر سبد انرژی با توجه به آثار مخرب آلایندگی زیست محیطی در کشور که تحمیل کننده هزینه های اجتماعی، زیست محیطی و درمانی جبران ناپذیری به شهروندان خصوصا کلانشهرها شده است، یکی از ضرورت های اجتناب ناپذیر است، افزود: یکی از راهکارهایی که امروزه مورد توجه دولت ها قرار گرفته است استفاده از وسایل نقلیه برقی به عنوان یکی از فناوری های جایگزین فناوری های موجود در صنعت خودروسازی است.

مهمترین چالش های سد راه تولید و توسعه خودروهای برقی در ایران قیمت تمام شده، نبود تضمین لازم برای وجود تقاضا و نبود متولی واحد هستند. شرکت های خودروساز مدعی هستند در صورت برطرف شدن چالش تضمین مشتری، توانمندی تولید خودروهای برقی در کشور وجود دارد.

کاهش اختلاف قیمت تمام شده خودروهای برقی با نوع بنزینی آن و تشویق مردم به خرید این نوع خودرو، تنها در صورت کمک دولت در قالب یک بسته سیاستی – حمایتی همراه با تدوین نقشه راه توسعه کاربری وسایل نقلیه برقی (در مرحله اول؛ دوچرخه و موتورسیکلت) با مشارکت تمامی ذینفعان و تشکیل کمیته فنی اجرایی مشترک با حضور وزارتخانه های صنعت و معدن و تجارت، نیرو، نفت ، سازمان حفاظت محیط زیست، دفاع ، کشور، شهرداری ها ، ناجا، اداره استاندارد و سایر نهادهای ذیربط به منظور تهیه برنامه های عملیاتی تحت محوریت یک متولی واحد یعنی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور قابلیت اجرا دارد.

متن کامل این گزارش را در آدرس زیر بخوانید:
http://rc.majlis.ir/fa/mrc_report/show/970117

برچسب ها

آثار مخرب آلایندگی زیست محیطی، اخبار ویژه، اخبار پژوهشی، بررسی تولید خودرو برقی در ایران، تحمیل کننده هزینه های اجتماعی، تغییر سبد انرژی، زیست محیطی و درمانی جبران ناپذیری به شهروندان