موسوی لارگانی تأکید کرد:

وابستگی وارداتی عاملی برای تهدیدات امنیت غذایی در آینده

نماینده مردم فلاورجان در مجلس با بیان اینکه وابستگی وارداتی عاملی برای تهدیدات امنیت غذایی درآینده برای کشورمان به شمارمی آید، گفت: باید تلاش کرد در بحث کشاورزی و امنیت غذایی نه تنها به خودکفایی برسیم بلکه در صادرات هم مثمرثمر عمل کنیم.

 خانه ملت؛ سید ناصر موسوی لارگانی درباره وابستگی وارداتی به محصولات کشاورزی، گفت: وابستگی به واردات محصولات کشاورزی ما را با خطر تهید امنیت غذایی روبرو می کند، بنابراین راهکار های اساسی برای افزایش راندمان تولید استفاده بهینه از آبهای مرزی، قنات ها و آبیاری نوین است که باید در قالب یک برنامه ریزی جامع عملیاتی شود.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زمین های بایر کشاورزی با آبیاری نوین آماده کشت می شود، یادآورشد: اعلام می کنند 90 در صد آب در بخش کشاورزی مصرف می شود، اما بنده به عنوان وکیل مردم این موضوع را قبول ندارم زیرا در کشور ما صنایع و آب آشامیدنی نیز مصرف بالایی دارد.

موسوی لارگانی، افزود: اگرما خواهان استفاده بهینه از منابع آبی در صنعت کشاورزی هستیم؛ باید آبیاری به طریق نوین را جایگزین آبیاری غرقابی کنیم و از همین رو در زمینه آبیاری تحت فشار،قطره ای و بتونی کردن نهرهای سنتی درمجلس مصوب کردیم 85 درصد بهای آن را دولت پرداخت کند و15 درصد را کشاورز پرداخت کند.

وی با بیان اینکه با توجه به ظرفیت 4 فصل در صنعت کشاورزی می توانیم راندمان تولید را به نحو مطلوبی افزایش دهیم ،ادامه داد: بطور مثال در جلسه ای که با سفیر اکراین داشتیم به این موضوع اشاره کرد که ما در طی دو سال 100 میلیون تن گندم تولید کرده ایم این امر نشان می هد که اکراین توانسته در زمینه تولید گندم از تمام ظرفیت های اقتصادی کشاوزی استفاده بهینه کند.

وی یادآورشد: صرفه جویی در هزینه تولید با مصرف بهینه منابع آبی امکان پذیر است؛ باید تلاش کرد در بحث کشاورزی و امنیت غذایی نه تنها به خودکفایی برسیم بلکه در صادرات هم مثمرثمر عمل کنیم.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس با بیان اینکه قنات های کشور نیازمند لایروبی هستند، گفت: برخی از کشورهای جهان با میزان منابع بسیار پایین ساختار کشاورزی پیشرفته ای را نهادینه کرده اند./

برچسب ها

آب کشاورزان، آب کشاورزی، آبیاری زمین های کشاورزی، اخبار برگزیده، اراضی کشاورزی، اراضی کشاورزی دیم، اصلاح نظام تعرفه کشاورزی، امنیت غذایی، تامین امنیت غذایی، کاهش وابستگی