افضلی:

خرید تضمینی دام مازاد عشایر در دستور کار دولت قرار گیرد

نماینده مردم شهرستان های نهبندان و سربیشه از توابع خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرد: با توجه به آثار و تبعات ۱۸سال خشکسالی در استان، خرید تضمینی دام مازاد عشایر در سال ۱۳۹۵در دستور کار دولت قرار گیرد.

خانه ملت؛ نظر افضلی افزود: خرید تضمینی دام باعث می شود که دست دلالان از خرید دام عشایر با قیمت پایین کوتاه شود.

وی با بیان اینکه عشایر قشر زحمتکشی هستند و سهم بالایی در تولید فراورده های دامی استان دارند، یادآورشد: واردات گوشت، فروش دام عشایر را با مشکل زیادی رو به رو می کند، باید دولت از واردات گوشت جلوگیری کند.

به گفته وی امسال فروش دام عشایر استان با مشکل بیشتری رو به رو خواهد شد، در سال های گذشته در مراسم حج تمتع و عمره تعداد زیادی از گوسفندان عشایر برای ولیمه و مراسم قربانی به فروش می رسید.

امسال به دلیل کارشکنی عربستان سعودی، زایران ایرانی به حج تمتع اعزام نمی شوند.

افضلی با تأکید بر اینکه خشکسالی به شدت زندگی عشایر خصوصا در منطقه نهبندان و سربیشه را تحت تاثیر قرار داده است، یادآور شد: با توجه به کاهش درآمد، در کنار دامداری ایجاد مشاغل دیگری برای عشایر باید در دستور کار قرار گیرد.

نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی، اسکان عشایر و حفر چاه آب برای تأمین آب و علوفه دام را یکی از راهکارهای حل مشکل عشایر ذکر کرد.

وی عنوان کرد: با توجه به تبعات زیاد خشکسالی در سال 95نیاز است که توزیع علوفه ارزان قیمت و مقدار آب ارسالی برای عشایر استان افزایش یابد.

وی خواستار کاهش سود کمکهای اعتباری و همچنین افزایش تسهیلات اعطایی به دامداران و عشایر استان شد.

همچنین مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی هفته جاری گفته بود: هرماه به طور متوسط 14 هزار مترمکعب آب با تانکر برای عشایر استان ارسال می شود، امسال 20 میلیارد ریال بودجه برای آبرسانی سیار به عشایر نیاز است .

غلامرضا قوسی افزود: هم اکنون آب مورد نیاز هفت هزار خانوار عشایر با تانکر تامین می شود که در فصل زمستان حمل آب از 14هزار مترمکعب در ماه به 10 هزار متر مکعب کاهش می یابد و در فصل تابستان این رقم به 17 هزار متر مکعب می رسد.

وی میزان بدهی این اداره کل به شرکت های پیمانکاری آبرسانی به عشایر استان را دو میلیارد و 300 میلیون ریال ذکر کرد.
به گفته وی مهمترین مشکل عشایر استان کم آبی و کمبود علوفه است که به دلیل کمبود اعتبار، آب ارسالی نیاز آنها را رفع نمی کند.

جامعه عشایری استان با دارا بودن یک میلیون و 200 هزار راس دام، 34 درصد دام سبک استان را در اختیار دارد.
جمعیت عشایر خراسان جنوبی در سال 1387بر اساس سرشماری عشایر کشور، 81 هزار نفر بود که از این تعداد، 40 هزار و 933 مرد و بقیه زن هستند.

13 درصد از جمعیت 800 هزار نفر خراسان جنوبی عشایر هستند که هفت درصد جمعیت عشایر کشور در این استان سکونت دارند، خراسان جنوبی از نظر تعداد جمعیت عشایری بعد از فارس، کرمان، سیستان و بلوچستان در جایگاه چهارم قرار دارد.

در حال حاضر 43 هزار و 489 نفر از عشایر استان در 135 کانون هدایتی و حمایتی اسکان و ساماندهی شده اند.

به گزارش ایرنا؛ بیشتر عشایر استان در طول نوار 465 کیلومتری مرز مشترک افغانستان و ایران در شهرستان های زیرکوه ، درمیان، سربیشه و نهبندان زندگی می کنند.

برچسب ها

اخبار برگزیده، ایلات و عشایر، توسعه روستایی و عشایری، خرید تضمینی، خرید تضمینی محصولات کشاورزی، دامدار، دامداران، دامداری، دامداری و کشاورزی، روستاییان و عشایر، صندوق حمایت از عشایر، طرح ارتقای شاخص های توسعه روستایی و عشایری، عشایر، عشایر ایرانی، فراکسیون عشایر، فقدان تامین اجتماعی مناسب و تهدید سبک معیشت عشایر، نرخ خرید تضمینی