خانه ملت بررسی می کند:

صنعت گردشگری، مهمترین صنعت هزاره سوم

صنعت گردشگری که به صنعت هزاره سوم معروف شده با به فعلیت رساندن ظرفیت های بالقوه این صنعت علاوه بر ارزآوری فراوان برای کشور،اقتصاد را در برابر مشکلات اقتصادی واکسینه کرده و زمینه اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی را فراهم می کند،لذا در شرایط پساتحریم جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در حوزه صنعت گردشگری ضروری است.

خانه ملت؛ خدیجه رمضان بیگی؛ با توجه به اینکه اقتصاد مقاومتی اصولاً بر پایه قطع وابستگی به نفت اتفاق می‏ افتد،ایران به عنوان کشوری غنی در خصوص دارا بودن منابع توسعه گردشگری و به سبب فرهنگ،تمدن، ویژگی های آب و هوایی و ... که با معضلاتی همچون میزان بیکاری بالا ،محدودیت منابع ارزی و اقتصاد تک محصولی مواجه است؛می تواند به کشوری فعال در صنعت گردشگری تبدیل شده و با تمرکز بر رویکرد گردشگری اسلامی و تنظیم راهبردها و برنامه های منظم و منسجم وابستگی خود را به منابع نفتی کاهش داده و به سمت منابع درآمدی جایگزین بالاخص گردشگری حرکت کند و به عنوان یک منبع پایدار از آن بهره مند شود.

صنعت گردشگری، طبق نظر سازمان جهانی گردشگری وابسته به سازمان ملل، بزرگترین صنعت فعال است و بزرگترین فعالیت اقتصادی (بزرگتر از صنایع دفاع، تولیدات صنعتی، نفت و کشاورزی) محسوب می شود.همچنین این صنعت سومین صنعت مولد شغل و سرمایه بعد از صنعت نفت و خودروسازی می باشد.

اکبریان: نقش ویژه صنعت هزاره سوم در تحقق اقتصاد مقاومتی

عزیز اکبریان درگفت وگو با خانه ملت، با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی یک راهبرد و تدبیری عقلایی و جهادمحور به منظور کاهش فشار اقتصادی و مسیری برای برون رفت از شرایط حساس زمانی است، گفت:‌ گردشگری به عنوان صنعت پیشرو نقش موثری در فرایند توسعه اقتصادی جوامع دارد و یکی از مصداق های بارز تحقق اقتصاد مقاومتی محسوب می شود.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی،با اشاره به تحریم های گسترده در سال های گذشته افزود: پس از اجرای برجام و لغو تحریم های اقتصادی و مالی ایران،فضای اقتصادی شاهد بیشترین تحول بوده و ایران با ریسک پایین تر به مکانی برای سرمایه گذاری در منطقه تبدیل می شود.

صنعت گردشگری به عنوان یک اقتصاد درون زا پتانسیل بالایی برای توسعه اقتصادی کشور دارد

اکبریان ادامه داد: در دوران پسابرجام شاهد شرایطی هستیم که گردشگری به عنوان یک فعالیت یا صنعت متکی به فرهنگ غنی و توانمندی های بالقوه باستانی، تاریخی، طبیعی، فرهنگی، درمانی و سلامت می تواند نقش بی بدیلی در اقتصاد کشور ایفا کند و بخش قابل توجهی از مشکلات اقتصادی را مرتفع کند.

وی با اشاره به اینکه گردشگری به عنوان یکی از ارکان اقتصادی می تواند آثار ارزشمندی در تولید ملی داشته باشد،اظهار کرد:صنعت گردشگری به عنوان یک اقتصاد درون زا،پتانسیل بالایی برای توسعه اقتصادی کشور در راستای تحقق شعار "اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل"دارد و از نظر اقتصادی،صنعت گردشگری باعث ورود ارز به کشور شده است و منجر به افزایش سرمایه گذاری و در نهایت کاهش بیکاری و افزایش اشتغال خواهد شد.

بخش مهمی از هدف افزایش ارزآوری توسط صنعت گردشگری محقق می شود

اکبریان با بیان اینکه هیچ‌کس از قابلیت صنعت گردشگری برای ارزآوری بی‌خبر نیست، افزود:چنان که در برنامه ششم توسعه هدف‌گذاری شده، ورودی گردشگران خارجی به کشور تا پایان برنامه پنج برابر شود، لذا با یک برنامه‌ریزی درست و مدیریت حساب شده، صنعت گردشگری هم می‌تواند به کمک دولت بیاید و به تنهایی بخش مهمی از هدف افزایش ارزآوری را محقق کند و همچنین با به فعلیت رساندن ظرفیت های بالقوه صنعت گردشگری کشور را در برابر مشکلات اقتصادی واکسینه می کند.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه جذب سرمایه گذاری خارجی می تواند عاملی پیش برنده و شتاب دهنده در حوزه این صنعت به حساب آید، تصریح کرد: صنعت گردشگری که به صنعت هزاره سوم معروف گشته به کشورهایی که هیچ منابع مالی و اقتصادی ندارند نوید می دهد که با استفاده از ظرفیت های خودشان سهم قابل توجه ای را از گردش میلیارد دلاری مالی از این صنعت به خود اختصاص دهند.

جهانگیری: توسعه صنعت گردشگری توسعه صلح، ثبات و امنیت کشور است/ ایران نیازمند آماده سازی شرایط زیر ساختی برای جذب توریست

مهدی جهانگیری درگفت و گو با خانه ملت، گفت: مزیت های صنعت گردشگری نقطه قوت و توجه در این صنعت است. صنعت گردشگری صنعت ارزان قیمتی است و می تواند اشتغال پایداری را ایجاد کند، از طرفی توسعه صنعت گردشگری توسعه صلح و ثبات و امنیت و آرامش کشور است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی به معنای مقاوم سازی اقتصاد است،افزود: باید با استفاده از تکنولوژی وهمراهی علم روز دنیا شرایط اقتصاد کشور را بهینه کرد تا در مقابل تمام شرایط و اتفاقات روز دنیا بتواند شرایط خود را به نحو مطلوبی اداره و پاسخگوی مردم خود باشد.

وی با بیان اینکه صنعت گردشگری به عنوان یکی از ارکان مهم و قابل ملاحظه می تواند نقش آفرینی خوبی در این حوزه و اقتصاد کشور داشته باشد،گفت:مزیت های صنعت گردشگری نقطه قوت و توجه در این صنعت است. صنعت گردشگری صنعت ارزانقیمتی است و می تواند اشتغال پایداری را ایجاد کند،از طرفی توسعه صنعت گردشگری توسعه صلح و ثبات و امنیت و آرامش کشور است.

جهانگیری با اشاره به این که صنعت گردشگری صنعتی است که تمام مردم با آن در ارتباط اند و از آن بهره مند می گردند، تصریح کرد: کشور ما کشوری است که در تمامی بخش های گردشگری اعم از مذهبی، سیاحتی، دریایی، ورزشی، میراث تاریخی به دلیل چهارفصل بودن از یک فرصت قابل توجه ای برخوردار است.

وی افزود: در فضای بین المللی امروز،ایران به عنوان کشوری در مقصد گردشگری کشورهای مهم دنیا قرار گرفته که این بزرگترین فرصت برای توسعه توریست در کشور و آماده سازی شرایط زیر ساختی است که می تواند این کشور را در حوزه توریست به جایگاه قابل قبولی برساند.

وی با تأکید بر فراهم کردن زیرساخت های ورود توریست به کشور، تأکید کرد: توسعه صنعت گردشگری مستلزم توسعه بهداشت و درمان، توسعه شبکه راهی،توسعه شبکه حمل و نقل در بخش های مختلف است.

به گفته جهانگیری؛ فرابخشی بودن صنعت گردشگری به این دلیل است که اگر بخواهیم صنعت گردشگری را به سمت چشم اندازی که مقام معظم رهبری ابلاغ کردند حرکت دهیم؛ دولت متعهد است شرایط را ایجاد کند و بخش زیر ساختی را به گونه ای فراهم کند که توسعه این امر محقق شود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به این که هر توریستی که به کشور وارد می شود با ماندگاری چند شب یک ارزآوری را برای کشور دارد،اظهارداشت: مهم ترین رسالتی که دفاتر توریستی و فعالان حوزه گردشگری دارند،این است که یک ارزآوری را برای کشور یا یک کار را درقالب روند توسعه صادرات غیرنفتی انجام دهند.

در پایان گفتنی است که صنعت گردشگری در طول زمان مورد توجه کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه قرار گرفته است؛ چراکه توسعه گردشگری، بخصوص افزایش تعداد جهانگردان بین المللی، باعث رونق طیف وسیعی از فعالیت های اقتصادی یا منطقه ای میزبان می شود.امروزه بسیاری از کشورها،این صنعت پویا را به عنوان منبع اصلی درآمد، اشتغال زایی و توسعه ساختارهای زیر بنایی خود محسوب می کنند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اشتغال، اشتغال زایی، اشتغالزایی، بخش گردشگری، بودجه گردشگری، توریسم و صنعت گردشگری، توسعه گردشگری، حوزه گردشگری