نجفی:

ورود مجمع نمایندگان استان تهران به موضوع آبیاری مزارع جنوب تهران با فاضلاب خام

نایب رئیس مجمع نمایندگان استان تهران با تأکید بر بررسی موضوع آبیاری مزارع جنوب تهران با فاضلاب خام در مجمع، گفت: شورای شهر هرچه سریعتر مستندات خود را در این رابطه به مجلس ارائه کند.

 خانه ملت؛ محمدرضا نجفی در مورد اظهارات یکی از اعضای شورای شهر تهران مبنی بر آبیاری مزارع جنوب تهران با فاضلاب خام، گفت: واقعیت آن است که نمی‌توان بدون ادله و مستندات در این رابطه اظهار نظر کرد؛ در این زمینه ضرورت دارد مسئولان شورای شهر مستندات و دلایل خود را به مجلس ارائه کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: از آنجایی که این موضوع با سلامت شهروندان و جامعه در ارتباط است به طور قطع مجمع نمایندگان استان تهران به صورت جدی به این موضوع ورود می کند.

نجفی با تاکید بر اینکه مجمع نمایندگان استان تهران موضوع حساس و با اهمیت آبیاری مزارع جنوب تهران را به صورت جدی در دستور کار خود قرار خواهند داد، تصریح کرد: صحت و سقم این موضوع را از طریق دستگاه های متولی نیز پیگیری خواهیم کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه آبیاری مزارع جنوب تهران با فاضلاب خام موضوعی چندبعدی و چندوجهی است، گفت: چون در این مساله ابعاد مختلفی مانند تولید و اشتغال مطرح می شود باید همه ابعاد مورد بررسی قرار گرفته و مدیریت شود که تا حد امکان آسیب به هیچ بعدی از این قضیه وارد نشود بنابراین باید به صورت کاملا کارشناسانه و دقیق به این موضوع ورود کنیم.

وی ادامه داد: به صورت جدی این اطمینان را به شهروندان می دهم که تا تعیین تکلیف و مدیریت این موضوع و بررسی تمامی ابعاد آن به گونه‌ای که آسیبی از ناحیه این محصولات به مردم وارد نشده و از سوی دیگر اشتغال کشاورزان به دلیل مسائل روانی و غیرمتقن مورد تهدید قرار نگیرد پیگیری های لازم را انجام خواهیم داد.

نایب رئیس مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت ورود جدی وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست به موضوع آبیاری مزارع جنوب تهران با فاضلاب تاکید کرد و افزود: از آنجایی که امنیت غذایی شهروندان در این رابطه در معرض تهدید است می طلبد که وزارت بهداشت این موضوع را مورد بررسی دقیق قرار دهد؛ از سوی دیگر اگر به فرض ممکن از فاضلاب برای آبیاری مزارع استفاده شود علاوه بر آنکه محصولات کشاورزی را آلوده و غیرقابل مصرف می‌کند به طور قطع خاک مناطق مذکور را نیز در معرض آلودگی قرار خواهد داد که آثار آن بسیار زیانبار و ماندگار است بنابراین سازمان حفاظت محیط زیست نیز به عنوان متولی باید به صورت جدی این مساله را در دستور کار خود قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ رحمت الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، در طی روزهای اخیر گفت برخی از مسئولان، آبیاری مزارع با فاضلاب خام را تکذیب می کنند اما پیشنهاد می شود به جای تکذیب، با مداخله لازم برای حل این مشکلات اقدام شود.
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، طرح جامعه آبیاری مزارع کشاورزی، مزارع کشاورزی