شهریاری:

اعتباری برای ارائه خدمات بهداشتی به اتباع بیگانه وجود ندارد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از هزینه هایی که در پی حضور اتباع غیرقانونی به حوزه سلامت تحمیل می شود انتقاد کرد و گفت: در قانون هیچ اعتباری برای ارائه خدمات بهداشتی به اتباع بیگانه درنظر گرفته نشده است.

 خانه ملت؛ حسینعلی شهریاری درباره نگرانی وزارت بهداشت از موج جدید مهاجرت ها به ایران، افزود: متأسفانه مهاجران غیرقانونی که اغلب اتباعی از کشورهای افغانستان و پاکستان هستند در سطح شهرهای کشور پراکنده بوده که هزینه هایی را بر کشور و از جمله وزارت بهداشت تحمیل می‌کنند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مهاجران اغلب برای دریافت خدمات درمانی به بیمارستان‌های دولتی مراجعه می‌کنند، ادامه داد: در چنین شرایطی وزارت بهداشت نیز از نظر انسانی نمی‌تواند به آنها خدمات ارائه ندهد بنابراین هزینه‌هایی بر حوزه سلامت تحمیل می شود.

وی با تأکید بر اینکه مشکلات مالی دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز درمانی دولتی را در مضیقه قرار داده و روند ارایه خدمات را با مشکل مواجه کرده است، تصریح کرد: متأسفانه در هیچ کجای قانون و لوایح بودجه اعتباراتی که وزارت بهداشت صرف درمان اتباع بیگانه کند دیده نشده این درحالی است که اغلب این افراد از پرداخت پول برای درمان خود ناتوان هستند.

وی یادآور شد: مراکز درمانی دولتی اغلب به دلیل عدم پرداخت به موقع مطالباتشان از سوی بیمه‌ها، با مشکل مواجه هستند لذا ارایه خدمت به اتباع بیگانه بار اضافه ای بر دوش آنها تحمیل کرده است.

شهریاری افزود: دولت باید منابع مالی ارایه خدمات به اتباع بیگانه را در بودجه خود پیش بینی کند و این مهم موضوعی است که باید از سوی دولت پیش‌بینی شود زیرا اگر مجلس وارد عمل شود بار مالی برای دولت خواهد داشت به همین سبب با اصل 75 قانون اساسی مغایرت دارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: اغلب مهاجران بدون حساب و کتاب و بدون مجوز قانونی وارد کشور می‌شوند و متاسفانه برخی از بیماری‌های واگیرداری را از مرزهای شرقی به کشور منتقل می‌کنند که نیازمند ساماندهی ازسوی متولیان امر است.

به گزارش خانه ملت، پیش از این رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، از موج جدید مهاجرت‌ها به کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: ما از سال گذشته شاهد موج جدید مهاجرت به کشور هستیم. /

برچسب ها

اتباع بیگانه، اتباع خارجی، اتباع غیرمجاز، اخبار برگزیده، بخش بهداشت و درمان، بهداشت و درمان، حوزه درمان، خدمات درمانی، هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، کمیسیون بهداشت، کمیسیون بهداشت مجلس