حاتمیان تأکید کرد:

ضرورت ایجاد حلقه بازار فروش محصولات کشاورزی

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: یکی از مهم ترین مسائل در بخش کشاورزی این است که حلقه بازار فروش محصولات را ایجاد کنیم.

خانه ملت؛ عبدالله حاتمیان عنوان کرد: گاهی این مشکل پیش می‌آید که کشاورز محصولش را تولید می‌کند اما نمی‌تواند آن را بفروشد. باید تلاش کنیم طوری برنامه‌ریزی کنیم که کشاورز با خیال راحت محصولش را تولید کند و بازار مناسب برای محصولات کشاورزی در داخل و خارج از کشور موجود باشد.

او ادامه داد: محصولات کشاورزی این قابلیت را دارند که به صورت مستقیم یا با تبدیل به محصولات تبدیلی مورد استفاده قرار گیرند. در حال حاضر، برخی از محصولات کشاورزی به صورت مازاد تولید می‌شوند که نیاز داخلی ما در آن حد نیست. ما باید برای این محصولات برنامه داشته باشیم؛ یا آن‌ها را صادر کنیم و یا در صنایع تبدیلی به کار ببریم.

نماینده مردم درگز در مجلس اضافه کرد: صنایع تبدیلی در ایران با نرخ بالای سود بانکی شروع به کار می‌کنند. اما خروجی این صنایع کفاف هزینه‌هایشان را نمی‌کند و کشاورزان هم حریف وام‌های بانکی نمی‌شوند،‌ درنتیجه ورشکست می‌شوند. این درحالی است که ما باید صنایع کوچک داخلی را احیا کنیم، این صنایع با مبالغی مثل 50 میلیون تومان احیا می‌شوند.

به گزارش ایسنا؛ حاتمیان خاطرنشان کرد: از سوی دیگر باید بتوانیم با استفاده از همین صنایع، محصولات کشاورزی را فرآوری کنیم؛ شیر،‌ گوشت و محصولات زارعی را به کمپوت و کنسرو تبدیل کنیم. همچنین باید به بازار صادرات وارد شویم و بازار خوبی برای تولیدکنننده ایجاد کنیم، البته این کار مستلزم این است که خود را با استانداردهای جهانی هماهنگ کنیم.

برچسب ها

اخبار برگزیده، اراضی کشاورزی، ارزیابی سیاست های تجاری بخش کشاورزی، اصلاح نظام تعرفه کشاورزی، بیمه محصولات کشاورزی، تقویت صندوق بیمه محصولات کشاورزی، تولید داخلی محصولات کشاورزی، خرید تضمینی محصولات کشاورزی