قصه پرغصه محیط بانان

نمایندگان مردم در خانه ملت با ابراز تاسف از به شهادت رسیدن سه محیط بان در هفته گذشته، بر ضرورت اشد مجازات متخلفان، اصلاح قوانین پس از ارائه لایحه از سوی دولت و حل زیرساختی و ریشه ای مشکل کاری و معیشتی حافظان طبیعت تاکید کردند.

خانه‌ملت؛ محیط‌بانان، حافظان و پاسداران عرصه‌های طبیعی سرزمین که روزهای کاری پرخطری را همراه با بار کمبودهای مالی و معیشتی به دوش می‌کشند این روزها در پی به شهادت رسیدن سه محیط بان باز در صدر اخبار رسانه ها قرار گرفتند؛ قصه پر غصه این مردان طبیعت حکایت از آلام و درهایی دارد که کمتر به آن پرداخته شده است.

جامعه محیط‌زیست کشور در روزهای اخیر باز بار دیگر در غم از دست دادن حافظان حیات وحش عزادار شده به نحوی که در کمتر از 48 ساعت، سه تن از محیط بانان کشور قربانی هدف شوم شکارچیان غیرمجاز شدند تا شمار محیط‌بانانی که در راه دفاع از محیط زیست و حیات وحش کشور جان خود را فدا کردند، به 118 تن برسد.

نمایندگان محیط‌زیستی مجلس دهم نیز در غم از دست دادن این حافظان طبیعت به اظهار نظر و ارائه راهکارهایی پرداختند تا شاید پس از این، محیط‌بانان با آرامش خاطر به صیانت و حفاظت از محیط‌زیست بپردازند.

تابش: تسریع قوه قضاییه در مجازات مجرمان محکوم به کشته محیط‌بانان

محمدرضا تابش رئیس فراکسیون محیط‌زیست و توسعه پایدار مجلس دهم در پی شهادت سه نفر از محیط‌بانان هرمزگان و فارس طی دو روز گذشته؛ علاوه بر مذاکره تلفنی با رییس سازمان حفاظت محیط زیست، خواستار تسریع قوه قضاییه برای رسیدگی و مجازات مجرمان دستگیر شده شد.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی فاجعه کشته شدن محیط‌بانان را تلخ و تاسف بار دانست و گفت: قلب همه مردم و دوستداران طبیعت جریحه دار شده و بار دیگر مظلومیت سبزپوشان حافظ طبیعت که در ستیز با کژاندیشان و جنایتکاران متجاوز به زمین و عناصر موجود در آن که نعمت هایی از خداوند هستند و حیات بخش و امنیت آفرین برای انسان، جلوه‌گر می‌سازد و نشان داد که موضوع تجهیز آنها به وسایل مدرن و حمایت‌های قانونی از این ضابطان قضایی، محرز و ضروری است.

تابش تاکید کرد: دولت اعتبار لازم برای این امر مهم را پیش بینی نماید و مجلس شورای اسلامی نیز در راستای اصلاح و تصویب قوانین مورد نیاز در این خصوص، جد و جهد بیشتری از خود نشان دهد.

شاعری: محیط بانان با حداقل حقوق و مزایا فعالیت می کنند/ 3هزار محیط‌بان از 15میلیون‌هکتار از اراضی منابع طبیعی حفاظت می‌کنند

علی محمدشاعری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی هم با یادآوری وضعیت زندگی محیط‌بانان به خبرنگار خانه‌ملت گفت: محیط بانان با کمترین حقوق و امکانات در دورترین نقاط کشور فعالیت می‌کنند که شهادت مظلومانه آنها سبب شده تا امروز 118 محیط‌بان در این راه جان خود را از دست دهند.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عادلانه نیست حقوق محیط بانان ماهی 800 الی یک میلیون تومان باشد، یادآور شد: در شرایطی که این روزها حقوق‌های ده ها میلیونی مردم ما را دچار رنجش و بی‌اعتمادی کرده است، ما می توانستیم بخشی از حقوق های ده ها میلیونی را صرف تامین معیشت محیط بانان کنیم.

شاعری با یادآوری حدود 3 هزار محیط بانی که از نزدیک از 15 میلیون هکتار از اراضی منابع طبیعی کشور محافظت می‌کنند، تاکید کرد: سازمان محیط زیست باید لایحه جامع حمایت از محیط بانان و جنگل بانان را هرچه سریعتر به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد.

مرادی:‌ اشد مجازات برای شکارچیان غیرمجاز صادر شود

در این‌ باره احمد مرادی نیز با ابراز تاسف از کشته شدن محیط بانان منطقه حفاظت شده گنو به دست شکارچیان و متخلفان غیرمجاز گفت: کمبود امکانات و نیروی انسانی موجب شده شکارچیان و متخلفان غیرمجاز علاوه بر کشتار حیوانات و پرندگان بی دفاع از کشتن محیط بانان زحمتکش نیز ابایی نداشته باشند.

نماینده مردم بندرعباس، حاجی آباد، قشم، خمیر و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه امکانات و تجهیزات سازمان حفاظت محیط زیست جوابگوی حفاظت از محیط زیست کشور نیست، تصریح کرد: هزاران هکتار از مناطق حفاظت شده به محیط بانانی واگذار شده که از نظر در اختیار داشتن لوازم ارتباطی پیشرفته مانند خودرو، بیسیم و ...در مضیقه هستند در حالی که شکارچیان غیرمجاز از پیشرفته ترین لوازم استفاده و از محیط بانان مجهزتر هستند.

وی بر ضرورت شناسایی و برخورد جدی و قاطع با شکارچیان متخلف منطقه حفاظت شده گنو تأکید کرد و افزود: در این رابطه خلاء قانونی نداریم و سزای شکارچیان غیرمجاز اشد مجازات یعنی مرگ است.

پارسایی: کمبود محیط‌بان به تعرضات شکارچیان غیرمجاز دامن زده

بهرام پارسایی نیز خواستار صدور حکم اشد مجازات برای شکارچیان غیرمجاز شد و گفت: بهتر است دولت در رابطه با حمایت های قانونی و اقتصادی از محیط بانان لایحه‌ای به مجلس ارائه کند.

پارسایی از کمبود محیط بان و تجهیزات هم انتقاد و تاکید کرد: کمبود محیط بان منجر به افزایش تخلفات از سوی شکارچیان غیرمجاز شده به گونه ای که به راحتی اقدام به کشتار حیات وحش و کشتن محیط بانان مظلوم و زحمتکش می کنند.

وی بر لزوم رفع مشکلات معیشتی محیط بانان و افزایش حقوق آنها تاکید کرد و افزود: هر چند محیط بانانی که با فداکاری و از خود گذشتگی از محیط زیست کشور حفاظت می‌کنند نباید از لحاظ معیشت دغدغه ای داشته باشند اما متاسفانه حقوق اکثر آنها کفاف هزینه های زندگی آنها را نمی دهد، در حقیقت محیط بانی باید در زمره مشاغل سخت قرار گیرد.

حسین‌زاده: مجازات‌ها تاثیرگذار بود سه محیط‌بان در کمتر از ۴۸ ساعت به شهادت نمی‌رسیدند/ لزوم آسیب‌شناسی و اصلاح زیرساختی مسئله

با وجود ابراز نگرانی‌ بسیار و درخواست اشد مجازات برای مجرمان عبدالکریم حسین‌زاده اما خواستار حل مسئله به صورت ریشه‌ای و بنیادی شد و ضمن ابراز تاسف از به شهادت رسیدن سه محیط بان در استان هرمزگان و فارس طی هفته گذشته، بر ضرورت حمایت از محیط‌بانان تاکید کرد و به خبرنگار خانه‌ملت گفت: متأسفانه برخورد با شکارچیان و متجاوزان به طبیعت تا امروز سبب کاهش تخلفات نشده و محیط‌بانان همچنان در معرض خطر قرار دارند.

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محیط‌بانان مظلوم واقع شده‌اند، گفت: اگر مجازات ها تاثیرگذار بود سه محیط‌بان در کمتر از ۴۸ ساعت کشته نمی‌شدند، در حقیقت بهبود وضعیت محیط‌بانان علاوه براصلاح قوانین و تشدید مجازات متخلفان نیازمند اقدامات زیرساختی است چراکه موثرتر از تشدید مجازات‌ها خواهد بود.

نایب رئیس فراکسیون محیط‌زیست و توسعه پایدار در مجلس دهم با تاکید بر ضرورت به روز رسانی شرایط‌زیستی و کاری محیطبانان و امورات حفاظت و حراست از محیط‌زیست در راستای اصلاحات زیرساختی، افزود: کسانی که عادت به شکار و تجاوز به حریم طبیعت کردند از پیشینیه و سابقه طولانی برخوردارند بنابراین برخورد نمی‌تواند تنها راهکار باشد؛ ساماندهی به صورت ریشه‌ای ضروری است در حقیقت آسیب‌شناسی رویکردهای حفاظت از طبیعت از طریق انجام مطالعات تطبیقی در بلند مدت مؤثر و مفید خواهد بود.

حال امید است به دنبال حساسیت‌های به وجود آمده، مسئولان سازمان حفاظت‌ محیط‌زیست و سایر مسئولان مربوطه گام موثری برای بهبود بخشیدن به وضعیت شغلی و زندگی محیط بانان بردارند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، توسعه پایدار، توسعه پایدار و تحرک اقتصادی، قوه قضاییه، محیط بان، مراسم گرامیداشت مقام محیط بان