دکتر لاریجانی در همایش روز ملی صنعت و معدن استان قم:

رفتار بانک ها با صنعتگران باید دوستانه باشد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید فضای تنفسی برای صنعتگران ایجاد شود، گفت: رفتار بانک ها با صنعتگران باید رفاقت آمیز باشد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به نقل از خانه ملت، دکتر علی لاریجانی امشب (8 تیرماه) در همایش روز ملی صنعت و معدن استان قم گفت: امیدوارم با همت و کمک های تمامی بخش ها، شرایط اقتصادی کشور در آینده بهتر از وضعیت فعلی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات تولیدکنندگان درخصوص مشکلاتشان گفت: نکات خوبی از سوی فعالان اقتصادی بیان شد که باید مشکلات بخش تولید دستته بندی شود و مرحله به مرحله مورد رسیدگی و در این رابطه راه حل ارائه شود.

دکتر لاریجانی افزود: کشور در دوره گذار قرار دارد و از شرایط نسبتاً سخت در حال عبور است، البته بنا نیست امکاناتی که فراهم شده به صنعتگران داخلی ارائه نشود، بلکه تلاش ها برای رونق تولید داخلی بوده است.

وی ادامه داد: روی هم رفته شرایط به سمت بهبود در حال حرکت است هر چند شیطنت هایی از سوی دشمنان وجود دارد.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: برخی از مشکلات اقتصادی مربوط به سازوکار درونی است و به بحث های بیرونی ارتباطی ندارد. به طور مثال در شرایط رکودی نباید سخت گیری های مالیاتی وجود داشته باشد. البته در این رابطه با وزیر اقتصاد صحبت کردم که البته وی نیز مسائلی بیان می کرد، اما باید فضای تنفسی برای صنعتگران ایجاد کرد.

دکتر لاریجانی گفت: رفتار بانک ها نسبت به صنعتگران باید رفاقت آمیز باشد. اینکه نرخ سود را پایین بیاورند اما 10 درصد از پول را بلوکه کنند خیلی مشکلات را حل نمی کند. زیرا بلوکه کردن حساب ها روش نادرستی است که باید جلوی آن گرفته شود. البته باید این مسائل در برنامه ششم توسعه حل شود.

وی تصریح کرد: برخی قوانین خوب مصوب شده اما اجرای آنها صحیح نبوده است، بنابراین باید نظارت ها بیشتر شود. البته مجلس جدید علاقه مند است تا کمبودها و مشکلات را حل کند و در این رابطه کمیسیون های مجلس نظارت خواهند داشت.

نماینده مردم قم در مجلس دهم بیان کرد: قبل از ورود به بررسی برنامه ششم توسعه باید خانه صنعت و معدن، وزارت صنعت و اتاق بازرگانی پیشنهادات خود را ارائه دهند.

دکتر لاریجانی گفت: فکر می کنم از روز یکشنبه با ارائه لایحه درخصوص برنامه ششم توسعه ، بررسی برنامه ششم در کمیسیون های تخصصی مجلس آغاز خواهد شد.

وی افزود: باید از فرصت ها برای تغییر شرایط و رونق اقتصادی در بخش تولید استفاده کرد تا مشکل بیکاری حل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه باید مشکلات حل و نظارت ها قوی تر شود و اگر پیشنهادات موثرتری ارائه شود مجلس از آنها استقبال می کند، زیرا مجلس در این دوره علاقه به تمرکز روی موضوعات اقتصادی و تولید دارد.

دکتر لاریجانی خطاب به صنعتگران گفت: در مقابل مشکلات بخش تولید خسته نشوید و با روحیه حرکت کنید و این یک تعارف نیست، بلکه مجموعه شرایط بهبود وضعیت فراهم است، بنابراین باید از فضا و زمان برای رونق تولید استفاده کرد و مجلس نیز حمایت های لازم را برای رفع مشکلات انجام خواهد داد.

رئیس قوه مقننه کشورمان ادامه داد: در قم ظرفیت های خوبی برای جهش اقتصادی وجود دارد و از توجهات استاندار و آقای امیرآبادی فراهانی برای پیگیری حل مشکلات تشکر می کنم.

وی با بیان اینکه نزدیک بودن استان قم به تهران یک مزیت است، تصریح کرد: باید با رفع مشکلات زمینه سرمایه گذاری بیشتر در استان قم فراهم شود.

دکتر لاریجانی بیان کرد: به مدیران استان توصیه می کنم زمینه های سرمایه گذاری در استان قم را فراهم کنید. در چند مورد که پیگیری کردم به دلیل مشکلات، سرمایه گذاران از سرمایه گذاری منصرف شده اند که اگر این کار تداوم یابد سرمایه گذاران به دیگر استان ها می روند بنابراین مدیران استانی باید با آغوشی باز از سرمایه گذاران استقبال و حمایت کنند.

وی گفت: البته باید پذیرفت برخی مقررات اضافی وجود دارد که اصطلاحاً برای کار نکردن خوب ا ست. بنابراین مدیران باید مشکلات را حل کنند تا سرمایه گذاری در قم رشد یابد و شرایط بهبود یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مدیران استانی قم در رقابت با سایر استان ها در جذب سرمایه گذار هستند، البته کارهایی انجام شده و راهنمایی هایی نیز صورت گرفته اما باید دست سرمایه گذاران را گرفت.

دکتر لاریجانی یادآور شد: برای استفاده از مزیت های قم باید همه مدیران یکدل باشند تا با کمک سرمایه گذاران و تولیدکنندگان شرایط پیشرفت روز به روز بیشتر شود.

گفتنی است در این مراسم صادقی استاندار قم، امیرآبادی فراهانی عضو هیات رئیسه و نماینده قم در مجلس شورای اسلامی، طاهرپور معاون پارلمانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ذاکری رئیس صنعت و معدن استان قم و جمعی از مسئولان استانی حضور داشتند./

برچسب ها

اخبار ویژه