حسین زاده بحرینی مطرح کرد:

ضرورت جلوگیری از حرکت نقدینگی به سمت بازارهای دلالی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: برای جلوگیری از حرکت پول به سمت بازارهای دلالی بعد از منطقی شدن نرخ سود، باید تدابیری اتخاذ شود و در این راستا مجلس بلافاصله باید نظام مالیاتی کشور را اصلاح کند.

خانه ملت؛ محمد حسین حسین زاده بحرینی در خصوص احتمال حرکت نقدینگی به بازارها موازی بعد از کاهش نرخ سود گفت: زمانی که قیمت پول در بازار پول کاهش می یابد صاحبان پول، نقدینگی خود را به جای دیگر انتقال می دهند که قیمت بیشتری داشته باشد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، افزود: بطور طبیعی امکان دارد با کاهش نرخ سود بانکی بخشی از سپرده ها به بازارهای دیگر سوق داده شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: برای جلوگیری از حرکت پول به سمت بازارهای دلالی بعد از منطقی شدن نرخ سود، باید تدابیری اتخاذ شود و در این راستا مجلس بلافاصله باید نظام مالیاتی کشور را اصلاح کند.

نظام انگیزشی مالیاتی کشور مناسب نیست

حسین زاده بحرینی افزود: برای کنترل حرکت پول از یک بازار به بازارهای موازی دیگر، باید نظام مالیاتی کشور اصلاح شود به دلیل اینکه در حال حاضر نظام انگیزشی و به عبارتی پاداش و تنبیه مالیاتی کشور مناسب نیست.

وی افزود: نظام پاداش و تنبیه مالیاتی کشور در حال حاضر به نحویی نیست که با کمی سود مازاد در یک بازار، پول به بازار دیگر حرکت نکند بنابراین باید در صورت لزوم به اندازه ای تنبیه مالیاتی وجود داشته باشد که حرکت غیرمنطقی پول در بازارها اتفاق نیافتد.

حسین زاده بحرینی افزود: بخش مربوط به مالیات بر عایدی سرمایه به تصویب نرسیده بنابراین باید قانون مالیاتی اصلاح شود.

وی گفت: علاوه بر موضوعات مذکور در رابطه با نرخ سود ابزارهایی نیز در اختیار بانک مرکزی و دولت وجود دارد بطور مثال نرخ سود را تنظیم کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: یکی دیگر از راهکارها برای جلوگیری از حرکت غیرمنطقی در بازار پول، تقویت بازار بورس است که باید به آن توجه شود./

 

برچسب ها

آشفتگی بورس، اخبار برگزیده، ارتقای نظام مالی کشور، انحراف نقدینگی، انحراف نقدینگی از بخش تولید، بازار بورس، بورس، تأمین نقدینگی، تامین نقدینگی، دلال ها، دلال گری، دلالی، ضریب اثرگذاری نقدینگی، معاملات بورس، نظام مالیاتی، نظام مالیاتی کشور