فولادگر:

کاهش سود بانکی، وضعیت بازار سرمایه را تغییر می دهد

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: کمک بانک ها به بنگاه های کوچک یا متوسط اقتصادی یکی از راه های مهم خروج از رکود محسوب می شود و اینکه بنگاه های کوچک و متوسط بتوانند از سیستم بانکی کمک بگیرند، اساسی ترین و بهترین راه خروج از رکود است.

خانه ملت؛ حمیدرضا فولادگر اظهار کرد: تسهیلاتی که بتواند به تولید ملی رونق دهد، سالیان درازی است که در کشور مورد تأکید بوده است و رهبری نیز در سخنرانی ابتدای سال جاری خود بر روی این موضوع تأکید فراوان داشته‌اند، پس نشان می‌دهد که موضوع نرخ سود و تسهیلات بانکی در اقتصاد از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی اضافه کرد: کاهش نرخ سود بانکی و به دنبال آن کاهش تسهیلات یکی از بهترین کارهایی بود که توسط دولت انجام شد چرا که این کار از هجوم منابع نقدینگی به سمت بانک‌ها جلوگیری می‌کند و این اتفاقی که در گذشته به سبب نرخ سود بالای بانکی اتفاق می افتاد، اصلاً قابل قبول نبود.

فولادگر تصریح کرد: در گذشته اعلام می‌شد به دلیل اینکه نرخ تورم بالاست، نرخ سود بانکی نیز باید در کانال‌های بالایی قرار گرفته باشد، اما امروز که طبق برآوردهای دولت نرخ تورم رسمی کشور کاهش پیدا کرده، پس باید نرخ سود سپرده و نرخ تسهیلات سپرده نیز کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: کاهش نرخ سود و تسهیلات بانکی خود مشوقی می‌شود که مردم پول خود را در تولید ملی هزینه کنند، اما این اتفاق زمانی رخ خواهد داد که موانع دیگر تولید و بنگاه‌های اقتصادی کشور را رفع کرده باشیم.

این عضو کمیسیون صنعت، معدن و تجارت، گفت: اگر سود تسهیلات بانکی واقعاً کاهش یابد، قطعاً به دنبال آن شاهد کاهش هزینه‌های تولید نیز خواهیم بود و درخواست ما این است که واقعاً بانک‌ها سود 18 درصد تسهیلاتی که اعلام کرده‌اند را اجرایی کنند. چرا که متأسفانه در برخی موارد دیده می‌شود که بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات می‌گویند که باید در یک حسابی سپرده یا قرض الحسنه، میزان زیادی پول برای ضمانت آن تسهیلات نگه داری شود که این موضوع با اجرای سود تسهیلاتی 18 درصدی نمی‌خواند.

فولادگر افزود: اصل این دو تصمیم که توسط دولت گرفته شده است قطعاً درست است، اما باید به این نکته توجه کنیم که نباید بگذاریم پول‌هایی که امروز توسط مردم به سمت بانک‌ها نمی‌رود، به سمت بازارهای کاذب سوق پیدا کند و این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که موانع تولید را رفع کرده باشیم و سرمایه گذاری مردم در تولید داخلی نتیجه داشته باشد.

به گزارش ایسنا؛ وی خاطرنشان کرد: بازار سرمایه (بورس) نیز به دلیل نرخ بالای سود بانکی در گذشته دچار رکود شده بود و امروز که نرخ سود بانکی کاهش پیدا کرده، قاعدتاً وضعیت بازار سرمایه نیز تغییر اساسی خواهد یافت.

برچسب ها

اخبار برگزیده، استفاده حداکثری از توان تولید داخلی، افزایش تولید داخل، بازار بورس، بازار سرمایه، بورس، تولید داخل، تولید داخلی، تولید داخلی محصولات کشاورزی، خروج از رکود اقتصادی، روند نزولی نرخ تورم، رکود اقتصادی، سود بانکی، طرح پیشنهادی نرخ تورم، نرخ تورم، نرخ تورم سالانه، نرخ سود بانکی، نرخ های سود بانکی، کاهش نرخ تورم، کاهش نرخ سود بانکی