فرهنگی مطرح کرد:

معامله کالاها در بورس از ایجاد رانت جلوگیری می کند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه معامله کالاها در بورس از ایجاد رانت جلوگیری می کند، گفت:پتروشیمی ها به جای وزارت نفت در زیر مجموعه وزارت خانه های صنعت و رفاه قرار گرفته و عملا دولتی هستند.

 خانه ملت؛ محمدحسین فرهنگی با بیان اینکه پتروشیمی ها و پالایشگاه ها عملا از حالت دولتی بودن خارج نشده اند،گفت:پتروشیمی ها به جای وزارت نفت در زیرمجموعه وزارتخانه های صنعت و رفاه قرار گرفته و عملا دولتی هستند، هرچند که اصطلاح شبه دولتی درخصوص آنها به کار می رود.

نماینده مردم تبریز،آذرشهر و اسکو درمجلس شورای اسلامی،افزود:زمانی که پتروشیمی ها جنبه غیردولتی داشته و در بورس عرضه شوند،شائبه رانت و استفاده های ناصحیح مدیران و کارگزاران و مسئولان آنها به حداقل کاهش پیدا می کند.

هیئت وزیران باید خصوصی سازی پتروشیمی ها را به عنوان یک موضوع مهم در دستورکار خود قرار دهد

فرهنگی ادامه داد:اگر پتروشیمی ها و پالایشگاه ها خصوصی باشند،مدیران و سهام داران صرفه و سود خود را درعرضه سهام در بورس می بینند و علت اینکه پتروشیمی ها تمایلی به ماندن به بورس نشان نمی دهند،دولتی بودن آنها است.

وی با بیان اینکه هیئت وزیران باید خصوصی سازی پتروشیمی ها و عرضه آن در بورس را به عنوان یک موضوع مهم در دستورکار خود قرار دهد،یادآور شد:پارادوکس دولتی بودن پتروشیمی ها و حضور در بورس وجود دارد،لذا با ایجاد یک وحدت رویه می توان از هرگونه سوءاستفاده و رانت در پتروشیمی ها جلوگیری کرد.

معامله کالاها دربورس از ایجاد رانت جلوگیری می کند/خروج محصولات پتروشیمی از بورس به سلامت اقتصاد آسیب وارد می کند

فرهنگی با بیان اینکه خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا نه تنها در بلندمدت به مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ضربه می زند، بلکه به سلامت اقتصاد نیز آسیب جدی وارد خواهد کرد،افزود:تعیین درست و منطقی قیمت محصولات پتروشیمی در شرکت ها و زیر نظر کمیته های قیمت گذاری می تواند عرضه کننده و خریداران را همواره راضی نگه دارد.

عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی،تصریح کرد:معامله کالاها در بورس کالا یک روش مناسب است که طی سالهای گذشته توانسته جلوی بروز مشکلاتی نظیر ایجاد رانت و معاملات ناکارآمد حواله ای را بگیرد./

برچسب ها

آشفتگی بورس، آشنایی با صنعت پتروشیمی، اخبار برگزیده، بازار بورس، توسعه پتروشیمی، رانت، رانت خواران، رانت خواری، سهام پتروشیمی ها