اولاد قباد:

تغییر کاربری اراضی فرسایش خاک را تشدید کرده است

عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس با بیان اینکه میزان فرسایش سالیانه خاک در ایران حدود ۲ میلیارد تن است، گفت: مهمترین عوامل تشدید فرسایش خاک تغییر کاربری اراضی، زمین خواری، کوه خواری، دریاخواری و جنگل خواری است.

 خانه ملت؛ فریده اولاد قباد درباره چالش‌های محیط زیست در کشور، افزود: این چالش در حوزه‌های آب، خاک، هوا، تنوع زیست محیطی به شدت وجود دارد که باید با بررسی کارشناسانه به آن رسیدگی شود زیرا در این حوزه‌ها با استانداردهای جهانی فاصله بسیاری داریم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: میزان فرسایش خاک در ایران، سالانه حدود 2 میلیارد تن است که ارزش هر تن خاک نیز حدود 28 دلار محاسبه شده است لذا نتیجه می گیریم که سالانه مبالغ قابل توجهی از سرمایه ملی خود و خاکی که تولید هر سانتی متر آن سالیان سال به طول می انجامد را هدر می‌دهیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: مهمترین عواملی که باعث تشدید فرسایش خاک شده تغییر کاربری اراضی، زمین خواری، کوه خواری است که اخیرا دریاخواری و جنگل خواری نیز به آن اضافه شده، همچنین افزایش فشار دام بر مراتع نیز این معضل را دوچندان کرده است.

وی با تاکید بر اینکه باید نظارت بیشتری بر قوانین موجود در زمینه حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی داشته باشیم، ادامه داد: ضرورت دارد پس از بررسی ها خلاءهای قانونی را شناسایی و در جهت رفع آن گام برداریم.

اولاد قباد معضل آب را از دیگر چالش های محیط زیست برشمرد و تصریح کرد: در حوزه مدیریت منابع آبی، ایران بین 133 کشور رتبه 132 را به خود اختصاص داده که اگر با همین روند پیش رویم معضلات بیشتری را در حوزه منابع آبی شاهد خواهیم بود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، یادآور شد: از سویی دیگر بزرگترین رخداد بیابان زایی قرن 21 در سراسر کره زمین در ایران ثبت شد که معضل دریاچه ارومیه بر این رخداد افزود که با اتخاذ تدابیری، اکنون وضعیت دریاچه ارومیه بهتر از گذشته شده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، به معضل گردوغبار در کشور اشاره کرد و افزود: پدیده گردوغبار و ریزگردها و وقوع طوفان که گاها طی چندین هفته تداوم پیدا می کند موجب شده زندگی عادی مردم دچار مشکل شود، همچنین آلودگی هوا نیز به معضل جدی تبدیل شده و سلامتی مردم را نیز به مخاطره انداخته است درحالی که می توان با درنظر گرفتن راهکارهایی از جمله تسهیل حمل و نقل ریلی این معضل را کنترل کرد.

وی با یادآوری فعالیت سمن های محیط زیستی، تاکید کرد: امروزه سازمان های مردم نهاد محیط زیستی از نظر تعداد و عملکرد هنوز نتوانستند در جایگاه قابل قبولی قرار گیرند و باید اذعان داشت نرخ مشارکت مردمی در حوزه محیط زیست پایین است که همین موضوع به چالشی جدی تبدیل شده است، با مشارکت های مردمی می توان از بسیاری آسیب های زیست محیطی از جمله کشته شدن محیط بانان و جنگل بانان جلوگیری کرد.

عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، گفت: بدون شک در نخستین جلسات این فراکسیون از رئیس سازمان محیط زیست دعوت خواهیم کرد تا با حضور خود در این نشست، معضلات محیط زیست در کشور را اولویت بندی کرده تا به طور جدی به آن ها پرداخته شود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، تغییر کاربری، تغییر کاربری اراضی، تغییر کاربری اراضی کشاورزی، حفظ کاربری، قانون حفظ کاربری اراضی