دکتر جلالی:

گزارشی درخصوص آسیب شناسی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تهیه شود

رییس مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه اشتغال و رونق اقتصادی را از مزیت های ایجاد مناطق ویژه و آزاد اقتصادی دانست و گفت: اگر زیرساخت های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به خوبی بنا نهاده شوند می تواند به توسعه همه جانبه این مناطق منتهی شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، نشست بررسی لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی، عصر امروز (دوشنبه 21 تیرماه) با حضور دکتر کاظم جلالی رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، محمد فیضی نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس، اسدالله قره‌خانی نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس، جلال میرزایی نماینده مردم مهران، ملکشاهی، سیروان، چرداول و ایوان در مجلس، منصور مرادی نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس، در محل این مرکز برگزار شد.

دکتر کاظم جلالی در این نشست با اشاره به روند ایجاد مناطق ویژه و آزاد اقتصادی در کشور این امر را مربوط به حدود 23 سال پیش دانست و گفت: معافیت مالیات، کاهش تشریفات گمرکی و ارزی اداری و تسهیل و تسریع در امور صادراتی و واردات از مزایای مشخص مناطق آزاد اقتصادی است که می‌تواند به توسعه مناطق مختلف بینجامد که در نهایت نیز به سود اقتصاد کشور خواهد بود.

وی با تاکید براینکه در مناطق آزاد اقتصادی نباید تنها به واردات خودرو و معافیت‌های مالیاتی توجه شود، تصریح کرد: در دل ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مزایای بسیاری نهفته است که باید همه آنها در امتداد یکدیگر رشد پیدا کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یادآور شد: اگر زیرساخت‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به خوبی بنا نهاده شوند می‌تواند به توسعه همه جانبه این مناطق منتهی شود که لازمه آن برنامه‌ریزی مدون و کارآمد است.

وی ادامه داد: اشتغال و رونق اقتصادی می‌تواند از مزیت‌های اصلی ایجاد مناطق ویژه و آزاد اقتصادی کارآمد باشد.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس خاطرنشان کرد: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی قبلی ایجاد شده در کشور در کنار تمامی مزایایی که برای مناطق و کشور به همراه داشتند با آسیب‌هایی نیز روبرو بوده‌اند که لازم است این آسیب‌ها مورد ارزیابی قرار بگیرد و براساس آن گزارشی کارشناسی در خصوص این مناطق تهیه و تدوین شود.

در ادامه این نشست نمایندگان و کارشناسان حاضر در نشست نظرات، پیشنهادات و راهکارهای خود در خصوص آسیب‌ها و مزایای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را بیان کردند.

همچنین مقرر شد تا مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی براساس نظرات نمایندگان مردم در مجلس، کارشناسان حوزه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تهیه و تدوین کند که در آن به آسیب‌شناسی و راهکارهای توسعه این مناطق پرداخته شده باشد.

شایان ذکر است براساس این لایحه به دولت اجازه داده می‌شود در استان‌های گلستان (اینچه برون)، ایلام (مهران)، اردبیل (اردبیل)، سیستان و بلوچستان (سیستان)، کردستان (بانه، مریوان)، هرمزگان (جاسک)، بوشهر (بوشهر)، منطقه آزاد تجاری، صنعتی را در محدوده هایی که به تصویب هیئت وزیران می‌رسد ایجاد کند.

همچنین دولت می‌تواند در استانهای فارس (فسا)، یزد (ابرکوه، میبد)، زنجان (زنجان)، کهگیلویه و بویراحمد (گچساران)، آذربایجان غربی (سرو، ارومیه)، خراسان رضوی (خواف، قوچان)، لرستان (خرم آباد)، قزوین (تاکستان) و اصفهان (شاهین شهر) منطقه ویژه اقتصادی و در استان البرز (ساوجبلاغ) منطقه ویژه اقتصادی دارویی ایجاد کند. 

برچسب ها

اخبار ویژه، دکتر جلالی