دلخوش:

تلاش مجلس برای تدوین قانونی جهت مدیریت یکپارچه در تغییرات اقلیمی

سخنگوی فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس ضمن انتقاد از نبود مدیریت یکپارچه تغییرات اقلیم، گفت: مجلس هم می تواند با وضع قانون مدیریت یکپارچه در مدیریت تغییرات اقلیم، سازمان ها را موظف به همراهی بیشتر کند.

 خانه‌ملت؛ سیدکاظم دلخوش درخصوص مدیریت تغییرات اقلیم و مقابله با تهدیدات زیست محیطی به عنوان یکی از بندهای سیاست‌های کلی محیط‌زیست ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، گفت: تغییرات اقلیمی در کشور ما در صورت‌های مختلف اعم از گرد‌وغبار، سرما و گرما و غیره بروز پیدا کرده است، در این زمینه سازمان حفاظت محیط زیست یکی از دستگاه‌های موثر در کاهش آسیب و خسارات است.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی ضمن بیان اینکه تغییرات اقلیمی در شهرها و استان‌های مختلف بروز و ظهور پیدا می‌کند و بعضا هم ارتباط مستقیمی با فعالیتهای انسانی دارد، تصریح کرد: وزارت کشور به دلیل مسئول دستگاه‌های اجرایی در استان‌ها باید در مدیریت تغییرات اقلیم مداخله مستقیم داشته باشد.

وی ضمن تاکید بر تشکیل کارگروهی متشکل از شهرداری‌ها، سازمان حفاظت محیط‌زیست و ستاد مدیریت بحران کشور، گفت: این کارگروه باید راهکارهای مدیریت تغییرات اقلیمی در کشور را بررسی و تعیین کنند، متاسفانه تغییرات اقلیمی تاثیرات غیرمنتظره و جبران ناپذیری را به جا می‌گذارد.

دلخوش ضمن انتقاد از نبود مدیریت یکپارچه اقلیم در کشور، گفت: متاسفانه در هنگام بروز پدیده‌های اقلیمی هر دستگاه ساز خود را می‌نوازد، در حالیکه ساماندهی دستگاه‌ها جهت مدیریت تغییرات ضروری‌است، در شرایط فعلی نبود مدیریت یکپارچه موجب عدم حل ریشه‌ای مشکلات شده است.

سخنگوی فراکسیون محیط‌زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: مجلس هم در این زمینه می‌تواند ورود پیدا کند و با وضع قانون مدیریت یکپارچه مدیریت تغییرات اقلیم، سازمان‌ها را موظف به همراهی و هماهنگی بیشتر در هنگام تغییرات اقلیمی کند، در حقیقت این قانون سبب کاهش تهدیدات محیط‌زیست می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، مقام معظم‌رهبری در بند هفت سیاست‌های کلی محیط‌زیست؛ بر مدیریت تغییرات اقلیم و مقابله با تهدیدات زیست محیطی نظیر بیابان‌زایی، گرد و غبار به ویژه ریزگردها، خشکسالی و عوامل سرایت دهنده میکروبی و رادیواکتیو و توسعه آینده‌نگری و شناخت پدیده‌های نوظهور زیست محیطی و مدیریت آن، تاکید کردند./

برچسب ها

ابعاد اقلیمی پدیده جهانی «انسو»، اخبار برگزیده، توسعه پایدار، توسعه پایدار و تحرک اقتصادی، ریزگرد، ریزگردها، ریزگردهای خوزستان، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان محیط زیست، شرایط اقلیمی هر کشور، فراکسیون محیط زیست، فقدان سند توسعه پایدار روستایی، محیط زیست، هفدهمین اجلاس توسعه پایدار و محیط زیست