علوی:

شفاف سازی نظام مالیاتی راهکاری برای تحقق اقتصاد مقاومتی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با انتقاد از نبود راهبردی قابل قبول در حوزه تولید ملی و اشتغال،گفت: وضعیت نامناسب اقتصاد فعلی ایران نتیجه پیروی زیگزاگی از طرح موضوعات متفاوت اقتصاد جهانی است.

خانه ملت؛ سیدمحسن علوی با تاکید برضرورت تحقق اقتصاد مقاومتی، گفت: اقتصادمقاومتی براساس نظریه های راهبردی رهبری انقلاب برای برون رفت از بزرگترین پیچ تاریخی مطرح شد.

نماینده مردم لامرد و مهر درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی به عنوان مدلی برای پیشرفت مدنظر است، ادامه داد: مدلی که اگر به درستی تبیین و تدوین شود؛قطعا می تواند اقتصاد ملی را از سردرگمی بیرون آورده و جهت هدف داری را به سمت آرمان ها ارایه دهد.

این نماینده مردم درمجلس دهم،تاکید کرد:جهت بررسی توسعه یافتگی و چالش های ناشی از تحریم و افزایش صادرات غیرنفتی و خروج از رکود و توجه به اصل ۴۴ (خصوصی سازی) باید اساس و پایه اقتصاد کشور بر توانایی تولیدی،پیشرفت صنعتی،توسعه قدرت علمی با اتکا بر منابع انسانی، معدنی، طبیعی و…استوار شده تا کارآمدی نظام محقق شود.

وضعیت نامناسب اقتصاد فعلی ایران نتیجه پیروی زیگزاگی از اقتصاد جهانی است

وی با بیان اینکه وضعیت نامناسب اقتصاد فعلی ایران نتیجه پیروی زیگزاگی از طرح موضوعات متفاوت اقتصاد جهانی در سه دهه گذشته بوده است،گفت:نبود راهبردی قابل قبول دربرخی حوزه ها نظیر اشتغال و تولید داخلی به منزله ی سم کشنده ای است که اقتصاد را در مه حرکت می دهد و بنابراین تصویر روشن و شفافی از آن به چشم نمی خورد.

علوی با تاکید براینکه تفکر اقتصاد مقاومتی،ریاضتی و محدودیت نیست،افزود: تفکراقتصاد مقاومتی عقلانیت را برای زیرسلطه نرفتن اقتصادملی به کار می گیرد؛لذا باید هرچه بیشتر به سمت محدود کردن استفاده از درآمد حاصل از منابع نفتی و رهایی از اتکای اقتصاد کشور به این منابع حرکت کرد.

مدیریت اصلاح صحیح نظام مالیاتی کشور اولویت تحقق اقتصاد مقاومتی است

وی ادامه داد: یکی از اولویت ها در بحث تحقق اقتصادمقاومتی مدیریت اصلاح صحیح نظام مالیاتی کشور است، تصریح کرد: متاسفانه نظام مالیاتی ما غیرشفاف و سلیقه ای و بسته به نظر کارشناسان مالیات براساس خوداظهاری افراد که غالبا با فرار مالیاتی همراه است، صورت می پذیرد؛از این رو به جرات می توان گفت درنظام مالیاتی ما عدالت مالیاتی رنگ باخته و همین موضوع باعث شکاف طبقاتی در جامعه شده که این مهم می تواند باعث کاهش مشروعیت و به تبع آن ناکارآمدی نظام شود.

این نماینده مردم درمجلس دهم،افزود:پیش از هر اقدام لازم است نهادهای اقتصادی کشور و دستگاههای نظارتی و قضایی با قدرت هرچه تمام تر نسبت به جمع آوری اطلاعات دقیق دارایی افراد حقیقی و حقوقی و شفاف سازی نظام مالیاتی اقدام کرده و نظام مالیاتی عادلانه و عالمانه را حاکم کنند.

وی تاکید کرد: دستگاههای نظارتی و قضایی باید بدون مصلحت اندیشی کشور را در حوزه تحقق اقتصاد مقاومتی یک گام به جلو ببرند.

اقتصادمقاومتی یک اندیشه استراتژیک برای اداره همه جانبه کشور است

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: اقتصاد مقاومتی را باید یک اندیشه استراتژیک برای نه تنها اداره اقتصادی کشور بلکه برای اداره فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، هنری و…. تلقی کرد که مجلس شورای اسلامی با کمک و همراهی و همکاری تمامی اندیشمندان عرصه های مختلف آماده همکاری و تشریک مساعی استراتژیک بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت در این زمینه است.

علوی با اشاره به امنیت حاکم بر ایران،گفت:جمهوری اسلامی در طول نزدیک به 4 دهه، در عرصه های مختلفی چون جنگ، تحریم و بحران های مالی بین المللی، توانسته توانایی و کارآمدی خود را در حفظ ثبات، امنیت و اعتماد عمومی ثابت کند و در حال حاضر نیز در منطقه آشوب زده غرب آسیا، جزیره ای ثبات و امنیت است.

وجود امنیت در ایران تصویر سکویی را برای پرش به سمت پیشرفت همه جانبه نشان می دهد

وی ادامه داد: وجود امنیت در ایران تصویر سکویی را برای پرش و حرکت به سمت پیشرفت همه جانبه نشان می دهد که نه تنها ایران را به یک اقتصاد پویا و رقابت پذیر تبدیل می سازد بلکه آن را برای نسل های آینده نیز پایدار می کند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی،گفت: در این میان، چالش های موجود در حوزه مدیریت سیاسی و اقتصادی مانع از تحقق کامل شعارها و آرمان های انقلاب اسلامی در بخش اقتصادی و به تبع آن اجتماعی شده، امری که یکی از آسیب های اصلی در جمهوری اسلامی است و به نظر می رسد این بخش می تواند با بهره گیری از سیاست های اقتصاد مقاومتی و مدیریت جهادی تبیین شده توسط مقام معظم رهبری، انقلاب اقتصادی را در کشور ایجاد کند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اقتصاد مقاومتی، بررسی نسبت برنامه های توسعه با اهداف اقتصاد مقاومتی، تحقق اقتصاد مقاومتی، تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، سیاست های اقتصاد مقاومتی، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی، شاخص سازی در جهت اقتصاد مقاومتی، نظام مالیاتی، نظام مالیاتی کشور