انارکی در تذکر شفاهی:

بازارهای جهانی پسته ایران از دست رفته است

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس گفت: متأسفانه در شرایط کنونی بازارهای مربوطه در حوزه صادرات پسته از دست رفته و بخش بازرگانی خارجی وزارت صنعت هیچ اقدامی در این رابطه نمی کند از این رو وزارتخانه باید یک اقدام اساسی دراین حوزه صورت دهد.

خانه ملت؛ "احمد انارکی"در نشست علنی امروز (چهارشنبه 30 تیر ماه) مجلس شورای اسلامی،در تذکر شفاهی در تذکر به وزیر صنعت،معدن و تجارت گفت:متأسفانه در شرایط کنونی بحث بازرگانی در وزارتخانه مربوطه مغفول مانده است زیرا درچند سال اخیر صادرات پسته به عنوان یک محصول استرات‍‍ژیک رها شده و کشاورزان نمی دانند برای رفع مشکلشان به کجا مراجعه کنند.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جایگاه محصول پسته ایران در بازارهای جهانی،افزود:این محصول ایران در گذشته نچندان دور در جهان حرف اول را برای تعیین قیمت‌ها می زد،اما به علت تحریم‌ها جایگاه کشور در بازارهای جهانی از دست رفت.

وی ادامه داد: درگذشته محصول پسته ایران 90 درصد از بازارهای اروپا را در دست داشت و ما سالانه حدود 90 هزار تن پسته به اروپا صادر می کردیم که تحریم‌ها موجب کاهش این صادرات شد،از طرف دیگر این محصول از ارزآورترین محصولات درکشور است و براساس آمارها درپی صادرات این محصول حدود 2هزارمیلیارد دلار ارز وارد کشور شده و حدود 3 میلیون نفر مشغول به کار شدند و حدود 300 هزارمیلیارد تومان دراین حوزه سرمایه گذاری شده است.

انارکی ،ادامه داد:متأسفانه در شرایط کنونی بازارهای مربوطه درحوزه صادرات پسته ازدست رفته و بخش بازرگانی خارجی وزارت صنعت هیچ اقدامی دراین رابطه نمی‌کند؛از این رو وزارتخانه باید یک اقدام اساسی دراین حوزه صورت دهد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، برداشت پسته، قیمت پسته، پسته