تأکید بر به کارگیری سود تسهیلات جهت تولید و رونق اقتصادی

رئیس فراکسیون توسعه صادرات مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این که سود تسهیلات بانکی باید در خدمت تولید باشد، اظهار کرد: حرکت لاک پشتی نمی تواند برای به حرکت درآوردن چرخ تولید و رونق اقتصادی اثرگذار باشد و نیاز است انقلاب جدی تری انجام شود تا نتایج حاصل از آن محسوس باشد.

خانه ملت؛ علی‌اکبر کریمی با تأکید بر اینکه کاهش سود سپرده و به دنبال آن سود تسهیلات باید در جهت تولید و رونق اقتصادی باشد، گفت: واقعیت این است که در شرایط رکود، یکی از چالش‌های مهم و جدی واحدهای تولیدی؛ کمبود نقدینگی و تأمین منابع مالی است.

وی تأکید کرد: با توجه به این شرایط قطعاً نظام بانکی و به ویژه سودهای تسهیلات بانکی باید به گونه‌ای باشد که در خدمت تولید باشد. در واقع با توجه به کاهش نرخ تورم و تک رقمی شدن آن، قطعاً سود مورد انتظار برای سپرده‌گذاران باید کاهش یابد ضمن اینکه به گونه‌ای حرکت کنیم تا نرخ تورم از این رقمی که هست نیز کاهش یابد و سود تسهیلات در حوزه تولید برای سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان به کار رود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین اظهار کرد: حرکت لاک‌پشتی برای بکارگیری سود تسهیلات در جهت تولید نمی‌تواند برای به حرکت درآوردن چرخ تولید و رونق اقتصادی اثرگذار باشد، نیاز است انقلاب جدی‌تر و روشن‌تری انجام شود تا نتایج حاصل از آن در عرصه تولید و اقتصاد محسوس باشد.

نماینده مردم اراک در مجلس با بیان اینکه اقدام دولت در این زمینه جای تقدیر دارد اما کافی و اثرگذار نبوده است،‌ گفت: شاید یکی از اقدامات موثر دولت در نظر گرفتن خط اعتباری برای کمک به تأمین مالی واحدهای تولیدی در سطح کشور بوده است.

رئیس فراکسیون توسعه صادرات مجلس در ادامه، خاطرنشان کرد: مسأله دیگری که اقدامات دولت را بلااثر می‌کند، نحوه عملکرد بانک‌ها است. بانک‌ها در خصوص اجرا کردن مصوبات شورای پول و اعتبار برای کاهش نرخ سود تسهیلات به گونه‌ای عمل می‌کنند که موجب موانع و دست‌اندازهایی در مسیر متقاضیان استفاده از تسهیلات بانکی می‌شود که در عمل این افراد مجبور می‌شوند درصد و سود بالاتری از نرخ مصوب را بپردازند.

به گزارش ایسنا؛ وی افزود: به عنوان نمونه خیلی از بانک‌ها وقتی افراد می‌خواهند تسهیلاتی را دریافت کنند در بخشی از تسهیلات متقاضی را ملزم می‌کنند که در یک حساب جاری بدون دریافت سود آن را بلوکه کند. وقتی چنین شرایطی پیش می‌آید اگر یک فردی یک میلیارد تومان وام دریافت کند می‌گویند 200 میلیون تومان را بلوکه کن، این بلوکه کردن معنی‌اش در عمل این است که اگر نرخ وام 18 درصد است،‌ بانک برای متقاضی 20 و چند درصد می‌گیرد. با این کار عملاً امکان استفاده متقاضیان مصوبه شورای پول و اعتبار را سلب می‌کند.

برچسب ها

اخبار برگزیده، افزایش تولید، افزایش تولید داخل، انحراف نقدینگی از بخش تولید، ایجاد و یا کنترل تورم، تورم، خروج از رکود تورمی، روند نزولی نرخ تورم، رونق اقتصاد، رونق اقتصادی، رونق اقتصادی و اشتغال، رکود تورمی، سود تسهیلات، کمیسیون اقتصاد، کمیسیون اقتصادی، کمیسیون اقتصادی مجلس