عزیزی مطرح کرد:

توقف دست فروشان مترو در ایستگاه ساماندهی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه در بحث ساماندهی فروشندگان مترو نیازی به وضع قوانین از سوی مجلس نیست، گفت: ساماندهی دستفروشان به جای جمع آوری آنان باید در دستور کار قرار گیرد.

 خانه ملت؛ عبدالرضا عزیزی در واکنش به اظهارات مطرح شده از سوی مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو مبنی بر اینکه مجلس باید با وضع قوانینی در مورد نحوه ساماندهی و برخورد با دستفروشان چارچوبی مشخص کند، گفت: ساماندهی دستفروشان مترو کار پیچیده‌ای نیست که نیاز به وضع قوانین و کار کارشناسانه داشته باشد بلکه مسئولان شهری به راحتی می توانند با برنامه ریزی منسجم و مناسب این معضل را تبدیل به فرصت کنند.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی، ساماندهی دستفروشان مترو را مستلزم برنامه ریزی منسجم و مناسب از سوی شهرداری و شورای شهر خواند وافزود: اگر در این باره نیازی به وضع قانون احساس شود باید شورای شهر نسبت به تنظیم مصوبه ای اقدام کرده و شهرداری را مکلف به ساماندهی دستفروشان نماید.

این نماینده مردم در مجلس دهم، از بی‌توجهی نسبت به ساماندهی دستفروشان مترو انتقاد کرد وادامه داد: اگرچه مسئولان شهری بارها بحث ساماندهی دستفروشان مترو را مطرح و حتی در این باره طرح هایی تنظیم کردند ولی نه تنها شاهد کاهش این قشر نبودیم بلکه روز به روز به تعداد آنها افزوده شده بنابراین می توان گفت فروشندگان نه تنها ساماندهی نشده اند بلکه در ایستگاه ساماندهی متوقف شده اند.

عزیزی با تاکید بر اینکه دستفروشان مترو باید ساماندهی شوند نه جمع آوری، گفت: با جمع آوری دستفروشان به نوعی صورت مساله را پاک می‌کنیم در حالی که در عمل شاهد فعالیت آنها در مترو خواهیم بود بنابراین باید ساماندهی دستفروشان در دستور کار مسئولان شهری قرار گیرد نه جمع آوری.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی، افزود: در پی جمع آوری دستفروشان، نیازمندان واقعی از سودجویان و متکدیان جدا شده و دیگر شاهد ادامه فعالیت آنها در مترو نخواهیم بود بنابراین قوه قهریه در جلوگیری از ادامه فعالیت دستفروشان تاثیر چندانی نداشته و کارشناسی نیست زیرا پس از جمع‌آوری ممکن است در مکان دیگری بساط کرده و به دلیل از دست دادن شغل خود به دیگر مشاغل کاذب روی بیاورند؛ در این باره نیاز است دستفروشان نیازمند تحت پوشش سازمان‌های حمایتی قرار گیرند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، عمده عامل روی آوردن افراد به مشاغل کاذب را فقر اقتصادی و معضل بیکاری دانست و افزود: شهرداری می‌تواند با ایجاد و اختصاص فضا و جایگاه های مشخص به دستفروشان و اخذ مالیات از آنها در جهت جلوگیری از ایجاد مزاحمت برای مسافران، فروش اجناس تقلبی و بی کیفیت، آلودگی صوتی و سد معبر گام بردارد زیرا دستفروشان با ایجاد سد معبر و همچنین آلودگی صوتی در مترو عبور و مرور مسافران را با مشکل مواجه کرده و مخل آسایش مسافران شده اند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ احمدی بافنده، مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو، به تازگی درمورد افزایش دستفروشان مترو و فعالیت برخی از آنها بر روی سکوها، با بیان اینکه در مورد موضوع دستفروشی قانونی نداریم، گفت: باید مجلس شورای اسلامی با وضع قوانینی در مورد نحوه ساماندهی و برخورد با دستفروشان چارچوبی مشخص کند./


 

برچسب ها

اخبار برگزیده، توسعه مترو، خودسوزی دستفروش، مترو