سعادت تاکید کرد:

خرید تضمینی نیاز امروز محصول خرما

عضو هیئت رییسه کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه وضعیت آبیاری نخلیات در دشتستان با بحران روبرو شده است،گفت:خرما از دست کشاورز به قیمت تمام شده هم خریداری نمی شود.

 خانه ملت؛ محمد باقر سعادت درباره وضعیت تولید خرما در کشور، گفت: مشکلات کم آبی برای آبیاری نخلیات بسیاری از خرما داران را با مشکلات عدیده ای روبرو کرده است،بنابراین ما در این راستا نیازمند برنامه ریزی مدون هستیم،زیرا استان بوشهر از نظر منابع آبی زیرزمینی با مشکلاتی روبرو است.

کمبود آب برای نخلیات استان بوشهر بسیار بحران زا است

نماینده مردم دشتستان درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وضعیت آبیاری نخلیات در دشتستان با بحران روبرو شد ه است، تصریح کرد: نخل ها اگر در زمان مقرر منابع آبی مصرف نکنند با مشکلات جدی روبرو می شوند،بنابراین بحران کمبود آب برای نخلیات استان بوشهر که خرماهای با کیفیتی را روانه بازار می کند، بسیار بحران زا است.

سعادت افزود: صادرات خرما نیازمند بسته بندی و معیارهای استانداردهای بین الملی است تا خرما با در نظر گرفتن شرایط بهداشتی صادر شود و این در حالی است که باید خرما با صنایع تبدیلی کارآمد عجین شود تا محصول با کیفیت مناسب و با در نظر گرفتن معیار جهانی به ریل صادرات برود.

وی با بیان اینکه دولت با ایجاد کارخانه های بسته بندی خرما و اعطای وام ارزان قیمت کشاورزان را یاری دهد که محصول را با رعایت ارزش افزوده صادر می کنند، ادامه داد: خرمای استان بوشهر حتی با بسته بندی سنتی نیز تا یکسال ماندگاری دارد،بنابراین می توانیم با ایجاد صنایع تبدیلی خرما از این محصول غنی در راستای فرآورده کردن محصول هم استفاده بهینه کنیم.

سعادت با بیان اینکه خرما در اختیار سبد غذایی پادگان ها در کشور قرار بگیرد و جایگزین محصولی همچون قند شود، یادآورشد: خرما جزو زنجیره غذایی سالم است که می توان در ادارات و وزاراتخانه به عنوان محصول مهم و استراتژیک برای سلامت تغذیه مورد استفاده قرار بگیرد و از سوی دیگر می توانیم وضعیت اقتصادی خرماداران این قشر زحمتکش را نیز سروسامان دهیم.

عضو هیت رییسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، یادآورشد: این حوزه انتخابیه با داشتن میزان بالایی از نخیلات متاسفانه دولت خرید تضمینی ندارد و اگر هم دولت این محصول را خرید کند، مبلغ خریداری شدن حتی جواب قیمت تمام شده خرما را نیز نمی دهد.

برچسب ها

اخبار برگزیده، خرما، خرمای مضافتی، خرید تضمینی، خرید تضمینی خرما، خشکیدگی خرما، نرخ خرید تضمینی