جلودارزاده:

با منتشر نشدن آمار طلاق دیگر کسی به فکر ریشه یابی این مشکل نمی افتد

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه با منتشر نشدن آمار طلاق دیگر کسی به فکر ریشه یابی این مشکل نمی افتد، گفت: سازمان ثبت احوال به جای پاک کردن صورت مساله، تحلیلی در مورد دلایل بروز طلاق و راهکار جلوگیری از آن به خانواده ها ارائه دهد.

خانه ملت؛ سهیلا جلودارزاده با ابراز تعجب از تصمیم سازمان ثبت احوال در مورد منتشر نکردن آمار طلاق گفت: همان طور که سرطان به دلیل منتقل نشدن احساس درد به انسان و به دنبال آن متوجه نشدن هشدارهای بیماری بدترین نوع مریضی است، اگر علائم و هشدارهای لازم در مورد مسائل اجتماعی جامعه منتقل نشود نیز به بدترین مشکل تبدیل می‌شود.

وی توضیح داد: انتشار آمارهای مربوط به مسائل اجتماعی همچون طلاق باعث می‌شود که مردم راه چاره‌ای برای زندگی شخصی و فردی‌شان پیدا کنند و مسئولان اجتماعی نیز با ریشه‌یابی جلوی این نابسامانی‌ها و ناسازگاری‌ها را بگیرند.

این عضو فراکسیون زنان با طرح این پرسش که منتشر نشدن آمارها چه فایده‌ای برای سازمان ثبت احوال دارد؟ گفت: بنده دلیل این کار را متوجه نمی‌شوم که چون آمارها فایده ندارد، آن را منتشر نمی‌کنند آن هم در شرایطی که انتشار آمار باعث دادن هشدار به جامعه می‌شود؛ منتشر نشدن آمارها نه تنها تاثیر منفی در شناخت ناهنجاری‌ها و رفع آن‌ها می‌گذارد که دیگر کسی به فکر ریشه‌یابی مشکلات نمی‌افتد و احساس نمی‌کند معضلی وجود دارد.

جلودارزاده با تاکید بر اینکه این اتفاق پاک کردن صورت مساله است، گفت: قطعا با آسیب شناسی و ریشه یابی مسائل اجتماعی همچون طلاق می‌توان از تشدید آن جلوگیری کرد. در موضع طلاق مشکلات اقتصادی ، عدم توانایی اداره زندگی به وسیله مرد خانواده و به دنبال آن رها کردن زندگی توسط مرد، به هم خوردن تعادل، اعتیاد و بیکاری تاثیر بسیاری دارد که باید این مشکلات را حل کرد نه اینکه آمارها اعلام نشود چون اعلام کردن و یا نکردن هیچ مشکلی را حل نمی‌کند.

وی ادامه داد: سازمان ثبت احوال به جای اینکه با پاک کردن صورت مساله بخواهد دیگر آمار طلاق را اعلام نکند، همراه با آمار، تحلیلی در مورد دلایل بروز طلاق و راهکار جلوگیری از آن به خانواده‌ها ارائه دهد چون در بسیاری از مواقع با مشاوره خوب می‌توان از طلاق جلوگیری کرد ، موضوعی که در حال حاضر کمرنگ است و مراکز مشاوره به مراکز اقتصادی و بیزینس تبدیل شده است.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه خانواده‌هایی که به دلیل فقر از هم می‌پاشند، قدرت تامین هزینه‌های مشاوره را ندارند، گفت: بهتر است بهزیستی و سایر نهادهای مسوول قبل از اینکه خانواده‌ای متلاشی شود و بخواهند بعد از آن از زن به عنوان زن سرپرست خانوار حمایت کنند، امکاناتی برای مشاوره خوب و رایگان برای خانواده‌ها تامین کنند تا از افزایش آمار طلاق جلوگیری شود.

به گزارش ایسنا؛ جلودارزاده با بیان اینکه کمک فکری می‌تواند به عدم متلاشی شدن خانواده‌ها کمک کند، ادامه داد: با انتشار آمارها، خیرین و سازمان‌های مردم نهاد نیز به عمق مشکل پی برده و می‌توانند نذرهای فرهنگی همچون مشاوره‌های رایگان و کمک‌های فکری بدهند چون امروز یکی از بزرگترین مشکلات بد فکر کردن است و اینکه زوج‌های جوان درست فکر کردن را بلد نیستند به همین دلیل آن‌ها بر سر یکسری اخلاقیات خاص با هم ناسازگار و بعد جدا می‌شوند.

برچسب ها

اخبار برگزیده