مختار:

آمار طلاق باید به صورت سطح بندی در جامعه منعکس شود

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت که آمارهای مربوط به مسائل اجتماعی همچون طلاق باید به صورت سطح بندی برای مراکز پژوهشی و دانشگاهی منتشر شود چون انتشار عمومی آن در سطح جامعه قبح آن را از بین می برد.

خانه ملت؛ جلیل مختار با اشاره به تصمیم جدید سازمان ثبت احوال در مورد توقف انتشار آمار طلاق گفت: انتشار آمار در زمینه های اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی باعث برنامه ریزی دقیق برای رسیدن به اهداف در آن ابعاد می‌شود چون با داشتن اطلاعات و آمار دقیق می‌توان مسائل را بهتر آنالیز کرد و برای مشکلات ارزیابی و نقد دقیق داشت.

وی ادامه داد: شاید انتشار برخی آمار در جامعه اثر نامطلوبی در نشاط جامعه داشته باشد اما نمی‌توان برای جلوگیری از این اثر نامطلوب صورت مسأله را پاک کرد و به کل جلوی انتشار آمار را گرفت، چون احتمالا بعد از تصمیم در مورد عدم انتشار آمار طلاق می خواهند آمار دختران فراری‌، متکدیان و کودکان کار را هم اعلام نکنند که این روند نادرست است.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی تاکید کرد:‌ باید این آمار در اختیار مراکز اجتماعی و کارشناسان برای شناخت علل این پدیده ها و به دنبال راه کاری برای کاهش این معضلات داده شود چون این مراکز می‌توانند با آنالیز درست به علت یابی و بررسی معضلات بپردازند. از این رو لازم است آمارها به جای آنکه در سطح جامعه منعکس شود و به دنبال آن قبح قضیه از بین رود به صورت تخصصی به این مراکز ارائه شود.

مختار یادآور شد: حدود 40 یا 50 سال گذشته قبح طلاق در جامعه بسیار زیاد بود به طوری که به راحتی از طلاق نامی آورده نمی‌شد ولی امروز برخی خانواده ها به دلیل بروز کوچکترین مشکل می خواهند طلاق بگیرند که شاید یک دلیل آن از بین رفتن قبح طلاق در جامعه باشد.

وی در توضیح دلیل لزوم ارائه آمار طلاق به صورت سطح بندی به مراکز دانشگاهی و کارشناسان اجتماعی گفت: این آمارها باید به راحتی در اختیار این مراکز پژوهشی قرار گیرد تا آن‌ها کارهای علمی انجام دهند و دیگر لزومی ندارد به صورت عمومی در اختیار مردم گرفته شود چون بیم این می‌رود چون انتشار اینگونه آمارها باعث از بین رفتن این رفتار خلاف اجتماعی و به دنبال آن کم شدن قبح طلاق شود.

به گزارش ایسنا؛ مختار با بیان اینکه طلاق عوامل مختلفی در شهرهای گوناگون دارد گفت:‌ مهمترین عامل در طلاق کم شدن میزان اعتقادات مذهبی در بین مردم است چون به میزانی که خانواده‌ای به مسائل اعتقادی پایبند باشند آن خانواده از استحکام بیشتری برخوردار است. بر این اساس نباید این طور وانمود شود که با اعلام نشدن آمار طلاق شاهد کاهش آن خواهیم بود بلکه باید عوامل تاثیر گذار بر روی این پدیده اجتماعی بررسی شود و راهکاری برای جلوگیری از آن ارائه گردد.

برچسب ها

اخبار برگزیده